Jedna z ciekawszych i popularniejszych książek (ja mam dodruk z 2010 roku). Bardzo często spotykam się w sieci z powoływaniem się na tę książkę w kwestii “wzorców analitycznych”. Jednak po pierwsze nie należy zapominać, że napisana została w 1996 roku (od tamtej pory mamy jednak pewien postęp, do tego książka jest ilustrowana symbolami opartymi na notacji ERD a nie UML), a po drugie, o czym wielu zapomina, Fowler prezentuje w niej modele koncepcyjne a nie strukturalne (wytłuszczenie moje):

Analysis Patterns provides a catalogue of patterns that have emerged in a wide range of domains including trading, measurement, accounting and organizational relationships. Recognizing that conceptual patterns cannot exist in isolation, the author also presents a series of “support patterns” that discuss how to turn conceptual models into software that in turn fits into an architecture for a large information system. Included in each pattern is the reasoning behind their design, rules for when they should and should not be used, and tips for implementation. (Źródło: Analysis Patterns: Reusable Object Models: Martin Fowler: 9780201895421: Amazon.Czym jest a czym nie jest tak zwany model dziedziny systemu | Jarosław Żeliński IT-Consulting)

Książkę polecam, duża dawka obiektowej wiedzy i przykładów, ale bierzcie poprawkę na powyższe. Fragmenty na Google books: czytaj.

Footnotes
[1]M. Fowler, Analysis Patterns. Reusable Object Models, Addisson_Wesley 2010.
[2]J. Zelinski, Czym jest a czym nie jest tak zwany model dziedziny systemu [na:] ?Jarosław Żeliński IT-Consulting?, https://it-consulting.pl//2013/02/17/czym-jest-a-czym-nie-jest-tak-zwany-model-dziedziny-systemu/, udostępniono 16 lipiec 2017.

Bibliografia

Fowler, M., Analysis Patterns. Reusable Object Models, Addisson_Wesley 2010.
Zelinski, J., Czym jest a czym nie jest tak zwany model dziedziny systemu [na:] ?Jarosław Żeliński IT-Consulting?, https://it-consulting.pl//2013/02/17/czym-jest-a-czym-nie-jest-tak-zwany-model-dziedziny-systemu/, udostępniono 16 lipiec 2017.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.