Architektura… najpierw a nie na końcu

Szperałem w sieci szukając informacji o architekturze i microservisach, a wpadłem na to: ... communication between two different software modules is proportional to the communication between the designers and developers of these modules. Conway?s law exposes the vulnerability in monoliths as they grow in size. Micro-services may not be the best, but better than monoliths for the contemporary web based applications. (Źródło: Micro-Services: A comparison with Monoliths | My Blog) To "prawo" wyjaśnia dlaczego powstają złe interfejsy a nawet zła architektura: z reguły dlatego, że to - architektura - jest lepszym lub…

Czytaj dalejArchitektura… najpierw a nie na końcu

Modernizacja architektury

W efekcie systemy nazywane nadal ERP to raczej już tylko jądro zarządzania (nadal bardzo ważne) integrowane z dziedzinowymi podsystemami (np. wymienionymi wyżej) innych producentów, aniżeli wielki zintegrowany, kosztowny i we wdrożeniu i w utrzymaniu moloch. ERP w reklamowanej jako "system do wszystkiego" ma raczej sens w małej firmie o nieskomplikowanej działalności, większe firmy wymagają jednak większej podatności ma zmiany czego ERP w "jednym kawałku" nigdy nie da, a duży jednorazowy koszt jest zbyt wielkim ryzykiem.

Czytaj dalejModernizacja architektury

Sens i znaczenie – Pisma semantyczne Fregego

Najpierw przypomnę moją tezę z artykułu napisanego w 2011 roku: Zaryzykuje tezę: ?Im większa niejednoznaczność dokumentu wymagań tym większe ryzyko, że projekt  będzie miał kłopoty?.Powyższe nie stanowi żadnego odkrycia co nie zmienia faktu, że jakość większości dokumentów wymagań (owe 70%) jest słaba, na co wskazują sami ankietowani. (Źródło: Analityk biznesowy czyli wyplenić dwuznaczność z dokumentów analitycznych! | Jarosław Żeliński IT-Consulting) Mam nadzieję, że to - ta krótka recenzja - będzie skutecznym początkiem zachęcania do czytania tego co powszechnie nazywa się filozofią.   Ta pozycja to zbiór pism, wykładów Fregego, ja jednak polecam tę…

Czytaj dalejSens i znaczenie – Pisma semantyczne Fregego

O budowaniu słowników i SBVR

O analizie pojęciowej pisałem nie raz, chyba pierwszy raz w krótkim artykule Analityk biznesowy czyli wyplenić dwuznaczność z dokumentów analitycznych. Niestety nadal problemem większości  dokumentów, takich jak analizy i specyfikacje, jest ich niespójność i niejednoznaczność. W niedawnym artykule SBVR czyli reguły biznesowe i słownik pisałem o diagramie faktów, o regułach i o słowniku pojęć, dzisiaj co nieco o pojęciach (tych ze słownika pojęć ;)). Ostatnia wersja specyfikacji SBVR v.1.3. z maja tego roku, zawiera rozszerzony rozdział:  8 Linguistic Foundations, 8.1 Things, Meanings, and Expressions, 8.1.1 Semiotic/Semantic Triangle in SBVR Terms rozpoczynający się tak: This sub…

Czytaj dalejO budowaniu słowników i SBVR

Systems Thinking Strategy: The New Way to Understand Your Business and Drive Performance

Bardzo często spotykam się z pytaniami: A po co Pan chce analizować całą firmę, skoro my tylko chcemy zwiększyć sprzedaż? Wbrew pozorom to bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie inaczej niż: Bo Państwa dział sprzedaży jest częścią Państwa firmy a nie osobną firmą. Podstawowym błędem postępowania decydentów w bardzo wielu firmach jest praca typu "Państwo w Państwie".  Kadry zarządcze często nie odróżniają wymiany informacji od współpracy, nie widzą różnicy pomiędzy "daj mi to" od "zrób to da mnie".  Nic nie unosi się w próżni, pracownicy funkcjonują w swoich działach, działy w firmie…

Czytaj dalejSystems Thinking Strategy: The New Way to Understand Your Business and Drive Performance

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania