Najpierw przypomnę moją tezę z artykułu napisanego w 2011 roku:
Zaryzykuje tezę: ?Im większa niejednoznaczność dokumentu wymagań tym większe ryzyko, że projekt będzie miał kłopoty?.Powyższe nie stanowi żadnego odkrycia co nie zmienia faktu, że jakość większości dokumentów wymagań (owe 70%) jest słaba, na co wskazują sami ankietowani. (Źródło: Analityk biznesowy czyli wyplenić dwuznaczność z dokumentów analitycznych! | Jarosław Żeliński IT-Consulting)
Mam nadzieję, że to – ta krótka recenzja – będzie skutecznym początkiem zachęcania do czytania tego co powszechnie nazywa się filozofią.
Ta pozycja to zbiór pism, wykładów Fregego, ja jednak polecam tę książkę głównie z powodu dwóch z nich.
Pierwszy to “Sens i znaczenie”. Nie raz pisałem, a raczej ubolewałem nad jakością dokumentów będących tak zwanymi analizami, jakie wpadają mi w ręce. Są to opasłe i zarazem pozbawione treści dokumenty pisane potocznym językiem. Ich “przydatność” nie raz raczej należało by nazwać “szkodliwością”.
Nie da się streścić, książki która sama w sobie jest zwięzłym wywodem, lecz na pocieszenie i zachętę nadmienię, że książka zawiera bardzo mało symbolicznych wywodów. Frege pisze o logice językiem “mówionym”, więc równań symbolicznych, znanych z lekcji logiki, jest tam bardzo mało, a w tym rozdziale ich nie ma…
Drugi obowiązkowy rozdział to Co to jest funkcja. Tu dowiemy się czym jest wynikanie. Oba te eseje traktują o, kluczowych dla analizy, kwestiach definicji pojęć, zrozumiałości zdań i logiki ich konstrukcji, czyli wszystkim tym co gwarantuje jednoznaczność treści, sądu. Sądem w logice nazywamy wynik wywodu a w analizie i opisie wymagań, jest to podstawa zrozumiałości i jednoznaczności treści tego co opisujemy: rekomendacji.
Analityk to nie stenotypista na spotkaniach i warsztatach. Zaryzykuję tezę, że każdy kto chce być analitykiem biznesowym, musi posiąść umiejętność poznania tego co podlega analizie, zaprojektowania rozwiązania problemu oraz wyartykułowania raportu, który musi być logicznie spójnym i jednoznacznym tekstem.
Tłumaczenie: Bogusław Wolniewicz
Wydanie: drugie
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014
Wybór najważniejszych prac niemieckiego filozofa Gottloba Fregego, które położyły fundamenty pod współczesną logikę i filozofię matematyki. Autor przedstawił sformalizowany system aksjomatyczny.
Wszystkie problemy ludzi, wynikają z tego że posługują się różnym znaczeniem pojęć. Czyżowski
dlatego warto rozwijać umiejętności komunikacji…. w tym zawodzie szczególnie…
Ja bym polecił dzieło Spinozy: Etyka w porządku matematycznym.
Żadnemu analitykowi się by dziś nie śniło to co 500 lat temu filozofom, aby postępowanie warunkować od systemu:)
No etyka tak 🙂
Poprawie komunikacji pomaga również standaryzacja pojęć i zależności między nimi (metamodel).
Polecam BABOK Guide jako “model” referencyjny, systematyzujący praktykę analizy biznesowej. Korzystam z niego w swojej pracy od jakiś 5 – 6 lat i uważam go za niesamowicie przydatny. Szczególnie w dużych organizacjach, gdzie dojrzałość praktyki analizy biznesowej jest bardzo niska (to się da zmierzyć -> 1) i każdy analityk “sobie rzepkę skrobie”.
1. Kathleen Hass stworzyła Business Analysis Practice Maturity Model – warto się z nim zapoznać
Do poprawnej komunikacji potrzebna jest semantyka (model pojęciowy) a nie metamodel. Wiele firm ma obszary z pewną swoją istotną specyfiką i bardzo często wymagają one opracowania “dedykowanego” modelu pojęciowego (nie metamodelu), nie wszędzie da się zastosować na “żywca” model referencyjny, chyba że mówimy o czymś co w literaturze jest nazywane “starting point”….