Od 17-go kwietnia mamy wersje 13.1 pakietu Visual-Paradigm (i pełnej wersji dla analityków i projektantów: ArchiMetric). Twórcy pakietu bardzo silnie współpracują z analitykami w wielu krajach (należę do nich 😉 ) , zbierają sugestie ale też filtrują je.  Cieszy mnie to, że w przeciwieństwie do (jak obserwuję) firmy SPARX (producent Enterprise Architekta), nie wychodzą poza standardy. W VP odrzucają wszelkie formy niestandardowych pomysłów (np. aktor “czas” w Enterprise Architect to kuriozalna, niestandardowa konstrukcja) ale za to implementują sprawdzone pomysły na ergonomie pracy oraz zarządzanie spójnością projektu. Jeżeli to tego dodać zdrowe podejście do agile otrzymujemy kolejną odsłonę oprogramowania CASE, które z jednej strony wręcz doskonale wspiera standardy OMG, nie nagina ich, daje swobodę pracy z nimi (SPARX poszedł w masę gotowych wzorców, z którymi się walczy tworząc diagramy i jest wyjątkowo mało intuicyjny).

Ta odsłona zaowocowała jeszcze większą integracją metod zwinnych z formalizmem notacji, mam wrażenie, że ludzie w Visual-Paradigm mają przybitą na ścianie całą biblioteczkę Scott’a Amblera :). Poniżej przykłąd połączenia twardego modelowania procesów w BPMN z User Story, “sztandarowym” narzędziem w metodykach zwinnych. Po co? Ano po to, by panować nas “spójnością, kompletnością i niesprzecznością”. To narzędzie pozwalające połączyć zalety wymuszenia spójności, jaką daje użycia notacji BPMN i analizy systemowej z “kwiecistością” ludzkich produkcji “słowno-muzycznych” 😉 .  Robię tak od lat ale teraz narzędzie daje pełne wsparcie tej metodzie pracy.

Adhere User Stories to Any Diagrams User stories can now be written in any diagram, such as BPD. This allows you to relate users? concern and / or requirements in the form of a story card. Presented along with the system designs. In particular, the visual mapping between user stories and BPMN activities. Which will help to identify user stories based on a business process (diagram). Źródło: What’s New in Visual Paradigm 13.1?

Dla purystów (ja też nim jestem): nadal jest to zgodne z notacją BPMN, bo ta dopuszcza definiowanie własnych symboli z ich składnią i użycie ich na diagramach.

Cieszy mnie, że to narzędzie współtworzą praktycy dla praktyków, bez implementowania nieuzasadnionych pseudoteorii i wymuszania na użytkownikach jakichkolwiek “słusznych poglądów”.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.