Są książki nieśmiertelne. Polowanie na tę trwało ponad rok. Zastanawia mnie to, że nie ma dodruków takich książek, bo pewne osiągnięcia nauki się nie starzeją. Piękna pozycja opisująca metody analizowania i modelowania przedsiębiorstw.
Książka wydana w 1975 roku przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Abstrahując od antycznych 🙂 notacji użytych do stworzenia bardzo jednak dobrze opisanych schematów blokowych, nie straciła nic na aktualności. Książka opisuje to, jak metodami systemowymi prowadzić analizy przedsiębiorstw i ich modelowanie.
Pierwsza kluczowa teza, która wiele powinna wyjaśnić:
To między innymi przesłanka do tego, by w toku analizy nie tworzyć modeli i diagramów o monstrualnej ilości detali, tylko dlatego, że nas o tych szczegółach poinformowano.
Należy tworzyć modele uogólnione, panować nad ich złożonością, starać się zrozumieć mechanizm działania organizacji, zamiast dokumentować wszystko to co i tak wiadomo, np. z zakresów obowiązków i procedur.
Kolejne ważne spostrzeżenie, wyjaśniające dlatego konieczne jest analizowanie sposobów podejmowania decyzji (sterowanie w języku cybernetyki):
Pojęcie system jest dość obszerne jednak nie znaczy to, że nie precyzyjne:
Do dzisiaj w literaturze przedmiotu spotykamy się dwoma uzupełniającymi się podejściami do analizy systemowej i jej zastosowań:
Gorąco polecam te lekturę każdemu kto ma ambicję na studiowanie i rozwijanie systemowego podejścia do analiz i analizowanego otoczenia.