dynamika systemów zarządzania Ryszard Łukaszewicz_1Są książki nieśmiertelne. Polowanie na tę trwało ponad rok. Zastanawia mnie to, że nie ma dodruków takich książek, bo pewne osiągnięcia nauki się nie starzeją. Piękna pozycja opisująca metody analizowania i modelowania przedsiębiorstw.

Książka wydana w 1975 roku przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Abstrahując od antycznych 🙂 notacji użytych do stworzenia bardzo jednak dobrze opisanych schematów blokowych, nie straciła nic na aktualności. Książka opisuje to, jak metodami systemowymi prowadzić analizy przedsiębiorstw i ich modelowanie.

Pierwsza kluczowa teza, która wiele powinna wyjaśnić:

dynamika systemów zarządzania Ryszard Łukaszewicz_2

To między innymi przesłanka do tego, by w toku analizy nie tworzyć modeli i diagramów o monstrualnej ilości detali, tylko dlatego, że nas o tych szczegółach poinformowano.

Należy tworzyć modele uogólnione, panować nad ich złożonością, starać się zrozumieć mechanizm działania organizacji, zamiast dokumentować wszystko to co i tak wiadomo, np. z zakresów obowiązków i procedur.

Kolejne ważne spostrzeżenie, wyjaśniające dlatego konieczne jest analizowanie sposobów podejmowania decyzji (sterowanie w języku cybernetyki):dynamika systemów zarządzania Ryszard Łukaszewicz_3

Pojęcie system jest dość obszerne jednak nie znaczy to, że nie precyzyjne:

dynamika systemów zarządzania Ryszard Łukaszewicz_4

Do dzisiaj w literaturze przedmiotu spotykamy się dwoma uzupełniającymi się podejściami do analizy systemowej i jej zastosowań:

dynamika systemów zarządzania Ryszard Łukaszewicz_5

 

Gorąco polecam te lekturę każdemu kto ma ambicję na studiowanie i rozwijanie systemowego podejścia do analiz i analizowanego otoczenia.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.