Pięć lat temu napisałem:

Za nami przyjęte rok temu deklaracje podatkowe bez podpisu elektronicznego, można powiedzieć triumf e-dokumentu bez e-podpisu. Przed nami dowód porażki technokratów: profil zaufany dla obywatela.  Dlaczego porażka e-podpisu? Bo inżynierski umysł uznał, że zamiennikiem podpisu odręcznego będzie niedająca szansy podrobienia technologia ? typowy przykład ?lepsze wrogiem gorszego?. Osiągnięty obecnie efekt rynkowy to zignorowanie podpisu elektronicznego i to nie dlatego, że ?nie daje szansy? podróby ale dlatego, że jest za dobry i przy tym zbyt kosztowny. (Źródło: Czas na profil zaufany czyli nie udało się sprzedać szczepionki na grypę, ufff | | Jarosław Żeliński IT-Consulting)

To artykuł, który podsumowywał efekt – wtedy – prawie dziesięcioletniej walki o wdrożenie podpisu elektronicznego.  Wystarczyło z niego po proty zrezygnować… by ludzie zaczęli masowo składać roczne deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. W tym roku liczba deklaracji złożonych drogą elektroniczną przewyższyła liczbę deklaracji złożonych w formie papierowej.

ePUAP to platforma “dla obywateli”, która nadal wymaga użycia podpisu elektronicznego, lub tak zwanego profilu zaufanego zastępującego elektroniczny podpis, do składania pism drogą elektroniczną. Obecna minister Anna Streżyńska, która odpowiada za ten obszar administracji tak mówi o ePUAP’ie, tak go charakteryzuje”

W systemie, który kosztował ponad 120 mln zł, zarejestrowało się ok. 580 tys. osób, choć aktywnie korzysta połowa z nich, a i to głównie urzędnicy. Mało tego, wystarczy jedynie 600 procesów jednocześnie, by system odmawiał współpracy. (Źródło: Minister Anna Streżyńska krytykuje ePUAP i polską e-administrację)

Od czasu do czasu pojawiają się w prasie doniesienia jak poniżej:

W pierwszym dniu składania wniosków o 500 plus systemy informatyczne mają problemy. Od rana czytelnicy dzwonią i piszą. ?ePUAP ledwo zipie?, ?Empatia też martwa?.?Przy pomocy pue.zus i profilu ePUAP już przed godziną 8:00 nie można było wysłać? ? pisze na forum e-użytkownik.?ePUAP leży – to było do przewidzenia? ? potwierdza john. ?Potwierdzam ePUAP ledwo zipie w zasadzie wyzionął ducha? ? dodaje ug_inf. (Źródło: Serwis Samorządowy PAP)

Ciągłe usterki, nieintuicyjność, brak kodów autoryzacyjnych do systemów informatycznych państwa to tylko wycinek problemów polskiej e-administracji. ePUAP nie zostanie ?zaorany?, ale ?przysypany?. Powstanie nowa brama do e-usług, która stopniowo wchłonie też strony internetowe ministerstw.To gorący okres, bo w weekend awarii uległa platforma ePUAP. Usterkę udało się już usunąć, choć nie była pierwszą, i z pewnością nie ostatnią. – Czy na awarii straciliśmy coś poza twarzą? Nic, choć w rzeczywistości twarz straciliśmy już dawno temu, bo ePUAP od początku swego istnienia jest wysoce awaryjnym rozwiązaniem. Ten system jest zbudowany na złej architekturze ? mówi Business Insider Polska Anna Streżyńska. (Źródło: Anna Streżyńska o nowej bramie do e-administracji publicznej)

ePUAP to nie wszystko.

Drugim poważnym wydatkiem jest dokończenie systemu e-Zdrowie. Został wykonany częściowo, a powinien być już dopięty na ostatni guzik. Dlatego rząd negocjuje z Komisją Europejską, by pozwoliła sfinansować go z nowej perspektywy budżetowej. Wówczas za projekt będzie można zapłacić pieniędzmi unijnymi, a nie z budżetu państwa. Kolejny niewykonany system to tzw. CEPIK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Anna Streżyńska chce zmienić schemat myślenia obywateli. Z chęcią korzystają z różnych e-usług oferowanych przez podmioty biznesowe, ale jak ognia unikają tych państwowych. ? Musimy zmienić podejście do państwowych systemów. To nie ma służyć dla administracji, dla wygody urzędników, tylko klientom, żeby to oni byli zadowoleni. Obywatel ma wiedzieć, co mu ta władza kroi ? mówi minister. (Źródło: Minister Anna Streżyńska krytykuje ePUAP i polską e-administrację)

Niektóre z z tych projektów miałem okazje obejrzeć od wewnątrz jako obserwator a czasem jako zaproszony ekspert. Ciekawe jest to, że projekt te łączą metody prowadzenia analiz, projektowania i realizacji…. są złe i nieskuteczne. Może dlatego, że przetargi stale wygrywają te same wielkie i nieskuteczne firmy?

[sierpień 2021]

Ciekawe dane ilościowe na temat ePUAP, jak widać, w 38 milionowym kraju użyteczność platformy powstałej kosztem kilkuset milionów:

(źr. Adam Dobrawy)

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.