Każdy analityk to nie tylko pisarz ;), to także, a nawet przede wszystkim, projektant. To także ktoś, kto dba o prawa (powinien!) swoich klientów. Dlatego gorąco polecam każdemu, kto w projektach tworzy dokumenty, lub jest odpowiedzialny za ich tworzenie, tę lekturę. W szczególności rozdziały I do V, opisujące istotę praw autorskich i pokrewnych, prawa pokrewne i ochronę baz danych.

Często słyszę, że to domena prawników, otóż nie. Domeną prawnika jest pilnowanie zgodności dokumentów z szeroko-pojętym prawem cywilnym (autorskim owszem także), ocena ryzyka podpisania danej umowy itp. Jednak niestety prawnicy (z bardzo rzadkimi wyjątkami) nie rozumieją tego czym jest baza danych, projekt architektury oprogramowania, model logiki biznesowej, notacje UML czy BPMN, kod programu (ten postrzegają wyłącznie jako dzieło literackie, co jest tylko  częścią prawdy). Nałożenie na to wszystko ochrony know-how naszych klientów (ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) powoduje, że problem przestaje być trywialny. Do tego należy dodać ogromna ilość nadużyć firm wdrażających oprogramowanie i dedykowane i gotowe (zawłaszczanie praw i przejmowanie know-how).

prawoautorskiebartamarkiewiczW szóstym wydaniu opracowania przedstawiono całość problematyki prawa autorskiego. Książka może więc stanowić przewodnik po polskim i międzynarodowym prawie autorskim. Cenne dla czytelników jest omówienie bardzo istotnych w praktyce kwestii związanych z właściwym redagowaniem umów z zakresu prawa autorskiego. Autorzy wiele uwagi poświęcają też stosowaniu prawa autorskiego w internecie, a także: pojęciu utworu w prawie Unii Europejskiej, dyrektywie o dziełach osieroconych, zagadnieniu wolnego dostępu. (Źródło: Prawo autorskie i prawa pokrewne – Janusz Barta, Ryszard Markiewicz).

Polecam także moje artykuły z tego zakresu i dyskusje pod nimi.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.