Analityk jest w projekcie informatycznym jak architekt w projekcie budowlanym. W obszarze analiz biznesowych wykształciły się standardy: należą do nich definicje kluczowych pojęć opisujących procesy biznesowe oraz notacje stosowane do dokumentowania wyników tych analiz. Stosowanie własnych nietypowych metod, niestandardowych definicji pojęć i niestandardowych systemów notacyjnych, w obecnych czasach, prowadzi do sytuacji, w której inna firma (np. dostawca oprogramowania) ma problem ze zrozumieniem tego co otrzyma, to zaś skutkuje wieloma nieporozumieniami, a najczęściej prowadzi zarzucenia korzystania z takich dokumentów.
Książka powstała dla wszystkich zlecających analizy i wykonujących je. Opisuje metody prowadzenia analizy i dokumentowania systemów jakimi są firmy i organizacje. Opisałem w niej przykłady zastosowania narzędzi jakimi są standardy notacyjne takie jak notacje BPMN, UML, SBVR, BMM. Specyfikacje tych języków są dostępne bezpłatnie na stronie http://www.omg.org.
W książce przytoczono i skomentowano zanimizowane diagramy, modele procesów biznesowych i fragmenty modeli logiki oprogramowania, wykonane z użyciem wymienionych wyżej notacji. Są to modele, które opisują wszystkie etapy projektów, przeszły pozytywnie przez audyty w projektach, na ich podstawie wdrożono z sukcesami oprogramowane.
Pobierz przykładowy rozdział PDF
Osobom zlecającym analizy swoich firm, polecam tę książkę, by dowiedzieli się czego powinni się spodziewać od analityków, analitykom polecam ją jako zestaw przykładów stosowania opisanych tu standardów. Prawa kolumna serwisu zawiera okładkę mojej książki, kliknięcie prowadzi bezpośrednio na stronę wydawnictwa, gdzie można ją zamówić i otrzymać w ciągu kilku dni.
O autorze
Równolegle z uczestnictwem w projektach, w których moją rolą jest odkrywanie, analiza i modelowanie (dokumentowanie) systemów decyzyjnych i prawa rządzącego tymi systemami, prowadzę studia i prace naukowe z obszaru analizy i modelowania systemów zorientowanych na reguły.
Przedmiotem badań są systemy społeczne takie jak środowisko firmy, organizacji, urzędu ale także państwa czy grupy państw. Celem jest uogólnienie tych metod i stworzenie metodyki opisu systemu społecznego jako systemu złożonego z obiektów oraz praw rządzących zachowaniem tych obiektów oraz praw rządzących interakcjami między nimi. Metodyka ta pozwoliła by tworzyć modele mechanizmów opisujących reakcje takich systemu (ich zachowanie) a także ich badanie i rozwijanie. W systemach społecznych, w przeciwieństwie do natury, prawa ustalają ludzie będący zarazem elementami tych systemów. Zrozumienie tego pozwoliłoby na świadome kształtowanie zachowania tych systemów a przynajmniej wyjaśniało by ich zachowanie.
Dalsze moje prace skupiają się na badaniach ukierunkowanych na stworzenie metodyki pozwalającej uogólnić prace nad systemami opisanymi wyżej, co mam nadzieję przyniesie korzyści zarówno organizacjom w procesach ich analizy i rozwoju a dotyczy to także Państwa, które także jest taką organizacją. Badanymi obszarami się logika formalna, teoria i filozofia prawa, ogólna teoria systemów, epistemologia.
Dyskusja o treści książki
25 Październik 2016 r. Moja książka jest od dziś dostępna w księgarniach. Planuję napisać kolejną, raczej już w formie podręcznika. Ta z założenia miała stanowić lekką lekturę na bazie zaktualizowanych wpisów na tym blogu czyli moich doświadczeń, absolutnie nie miała być zastępnikiem specyfikacji notacji czy podręczników, raczej ich uzupełnieniem.
Dla mnie, autora książki, najcenniejsze są krytyczne uwagi, dlatego zachęcam do ich zgłaszania pod tym artykułem. Proszę jednak aby ewentualne błędy wskazać a nie tylko sygnalizować ich istnienie, dajcie mi szanse na poprawę i odpowiedź 🙂
Przyznaję, że świadomie negocjowałem z wydawnictwem minimalizowanie ingerencji korekty w styl pisania. Książka powstała na bazie treści mojego bloga, artykuły zostały zaktualizowane w obszarze notacyjnym jednak celowo zachowałem dość swobodny styl wyrażania myśli, mając nadzieję, że czytelnik czytając, nie będzie się czuł jak by czytał akademicki podręcznik. Czy to był dobry pomysł? Mam nadzieję, że uwagi czytelników potwierdzą lub zanegują ten pomysł dlatego zachęcam czytelników do dzielenia się opiniami na stronie wydawnictwa HELION: Oceń książkę.
Zrozum, zanim zaproponujesz rozwiązanie
Analiza biznesowa, przeprowadzana przez wykonawcę rozwiązań IT dla biznesu, nie polega na zwykłym spisaniu problemów zgłaszanych przez klienta. Zapis przebiegu spotkań, wypunktowanie najważniejszych wymagań stawianych przed oprogramowaniem i prezentacja ich klientowi w formie tabeli to jeszcze nie analiza biznesowa! Wykonawca oprogramowania otrzymuje w ten sposób jedynie wnioski dotyczące efektów wadliwego działania aktualnego systemu zarządzania, ale dalej nie ma pojęcia o przyczynach tego stanu rzeczy. Jak zatem może zaproponować zleceniodawcy lepsze rozwiązanie?
Powyższe to fragment wprowadzenia z czwartej okładki.
Od lat pytają mnie studenci i kursanci o literaturę opisująca praktykę i zawsze miałem problem… W końcu dałem się namówić (pisanie książki to mega pożeracz czasu). Mam nadzieję, że okaże się pomocna bo nie jest gruba.
Książkę adresuję nie tylko specjalistom, ale właśnie szczególnie do odbiorcom takich analiz i projektów…
Hanna Wesołowska, Analityk Biznesowy:
Książka inspiruje, skłania do rewidowania swojego podejścia i korygowania popełnianych błędów. Pan Żeliński przygotował wyjątkowy zbiór felietonów. Bazuje on na treściach z bloga o analizie z najdłuższą historią w Polsce. Autor wychodzi od sytuacji bardzo często spotykanych na rynku, na których notorycznie wykłada się biznes i analitycy. Dalej omawia najczęściej wykorzystywane techniki analizy (przypadki użycia, procesy, modele pojęć, itd.) tłumacząc na przykładach ich właściwe i praktyczne zastosowanie. Pan Żeliński pokazuje swoją bogatą wiedzę i znajomość przeróżnych technik, notacji i podejść. Z tekstu płynie też niespotykane zrozumienie ich przeznaczenia i właściwego zastosowania. Prezentowane podejście doskonale sprawdza się w projektach informatyzowania działalności organizacji. Projekty takie angażują ogromne zasoby i pewnie większość specjalistów i budżetów. Spotykamy także inne typy projektów wymagających eksperymentów i dużej dozy kreatywności. Nie bazują one na stanie obecnym. Może to być innowacyjny produkt lub atrakcyjny, sprzedający interfejs z banalną logiką (zapis i odczyt prostych informacji z bardzo prostym przetwarzaniem). Moim zadaniem takie projekty mogą także zyskiwać z zastosowania nieco odmiennego podejścia. Jednakże i w nich nie powinno zabraknąć większości dobrych praktyk analizy prezentowanych w książce. Czytając artykuły Pana Żelińskiego napotyka się co chwilę nazwy stosowanych podejść czy notacji. Skłania to do poszukiwania, odkształcania się i poszerzania horyzontów. Gdyby nie te artykuły, myślę, że metody te nie rozprzestrzeniałyby się tak szybko i szeroko w Polsce. Ta książka to przede wszystkim inspiracja, nawołanie do przemyślenia tego co i jak robimy w analizie oraz źródło do stworzenia listy lektur obowiązkowych takich jak specyfikacje metod i języków modelowania. Jednak czytanie samej teorii nie gwarantuje jej właściwego zrozumienia i zastosowania. Książka Pana Żelińskiego wypełnia tę lukę – pokazuje praktyczne zastosowanie, częste wypaczenia oraz przypomina nieustannie o prawdziwym sensie i celu pracy analityka. Polecam! (Źródło: Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji)
Ta książka to przede wszystkim inspiracja, nawołanie do przemyślenia tego co i jak robimy w analizie oraz źródło do stworzenia listy lektur obowiązkowych takich jak specyfikacje metod i języków modelowania. Jednak czytanie samej teorii nie gwarantuje jej właściwego zrozumienia i zastosowania. Książka Pana Żelińskiego wypełnia tę lukę ? pokazuje praktyczne zastosowanie, częste wypaczenia i przypomina nieustannie o prawdziwym celu pracy analityka.
Źródło: Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji – książka Jarosława Żelińskiego – Analiza IT
Opis książki dostępny także w międzynarodowym katalogu WorldCat.org: https://www.worldcat.org/title/analiza-biznesowa-praktyczne-modelowanie-organizacji/oclc/971442342
Witam,
Mam pytanie odnośnie rysunku 4.2., a mianowicie w czynności rejestracji dokumentu pojawia się “Zapytanie ofertowe”, w jakim kontekście ono tutaj występuje (nie do końca rozumiem połączenie zapytania ofertowego z zamówieniem)? Proszę o wytłumaczenie.
Kolejna uwaga dotyczy Rysunku 4.4. na którym oznaczony jest “Pakiet FK”, gdzie nad nim w tekście nazwany jest on “System FK”, rozumiem, że ma Pan na myśli to samo oprogramowanie, ale czy stosowanie właśnie takich synonimów nie doprowadza do niespójności, albo problemów ze zrozumieniem dokumentacji przez klienta?
rys.4.2. Zapytanie ofertowe (asocjacja bez strzałek) oznacza, że osoba rejestrująca zamówienie ma zagwarantowany dostęp do Zapytań ofertowych w celu np. porównywania ich z Zamówieniami w celu upewniania się, że nie dojdzie do błędu lub nadużycia.
rys.4.4. Tu przyznaję, że wkradł się błąd, nazewnictwo powinno być takie samo, na swoje usprawiedliwienie dodam, że te eseje to zanimizowane diagramy i ich opisy; niestety z pewnymi synonimami “musimy żyć”, ma na myśli to, że pojęcie “pakiet” lub “aplikacja” są powszechnie używane w odniesieniu do oprogramowania, zaś OMG/UML operuje w tym miejscu pojęcie “system”… Powoli się to porządkuje ale niestety te synonimy się pojawiają. Ja osobiście “na co dzień” unikam stosowania pojęcia “system” jako synonimu “aplikacji” (system to znacznie szerze pojęcie) ale jak widać tu nie ustrzegłem się tego 🙂 …