OMG’s MetaObject Facility

Końcówka roku, wręcz ostatni jego dzień 😉 …

Mając przed oczami kolejny projekt badawczy, kolejny raz gapię się na strony OMG i mała refleksja: porządki dobiegają końca. W artykule o UML v.2.5.  wspominałem, że zrezygnowano w końcu z pojęcia “agregacji” (zwanej czasami “słabą kompozycją”), odchodzi się od całkowicie zbędnych związków “extend” i “include” w przypadkach użycia (konstrukcje te nadal pozostają w specyfikacji z uwagi na kompatybilność wstecz narzędzi CASE i dokumentów jakie w nich są nadal tworzone lub archiwizowane). Paradoksalnie specyfikacja UML jest upraszczana (stale tkwi w niej echo pierwotnego zlepku kilku notacji z lat 99-tych).  Oczyma wyobraźni widzę jak ktoś, w toku prac nad UML, stale wymachuje “brzytwą Ockhama”… 

(więcej…)

Czytaj dalejOMG’s MetaObject Facility

Visual Paradigm 14.0 czyli efektywniejszy analityk

19 Grudnia opublikowano nową wersję pakietu Visual Paradigm: 14.0, w stosunku do poprzednie (13.2) wiele ulepszeń i kilka nowych “zabawek”. Nie będę opisywał wszystkich (szczegóły na stronie producenta, link na końcu artykułu). 

Na początek ważna uwaga i wyjaśnienie: korzystanie z narzędzi CASE z równoległym tworzeniem dokumentów “na boku”, z użyciem pakietów biurowych jest kompletnie pozbawionym sensu podejściem: tracimy 3/4 wartości tych narzędzi, jaką jest generowanie ad-hoc wysokiej jakości, spójnej, kompletnej i niesprzecznej dokumentacji. Modele tworzymy z kilku powodów: zapisujemy wyniki analizy, projektujemy rozwiązania, testujemy je, ale przede wszystkim przekazujemy tę wiedzę, czyli tworzymy dokumenty opisujące efekty naszej pracy. Główną pracą jaką wykonuje analityk jest analiza i projektowanie. Jeżeli więc tworzenie dokumentów zajmuje mu więcej niż umowne 20%, staje się po prostu nieefektywny czyli bardzo kosztowny. Często spotykam się z sytuacją gdy tak na prawdę 90% czasu analizy zajmuje spotykanie się i mozolne tworzenie dokumentów, 10% to faktyczna analityczna i twórcza praca. To mega marnotrawstwo (lub  kompletny brak szacunku dla zamawiającego). Dlatego generowanie wysokiej jakości merytorycznej dokumentacji (a nie tylko ślicznie sformatowanej) jest kluczowym elementem dobrego pakietu CASE (poza oczywiście zestawem notacji i ich zgodnością ze standardami). Tu tylko wspomnę, że od wielu lat nie używam edytorów tekstów do tworzenia produktów swojej pracy (w tym obszarze).  (więcej…)

Czytaj dalejVisual Paradigm 14.0 czyli efektywniejszy analityk

Ściąganie plików okiem prawnika – procesowy.pl

Prawo autorskie jest trudne głównie z tego powodu, że pojęcia takie jak utwór czy egzemplarz utworu, potrafią sprawić niemały kłopot nawet prawnikom. Pewien portal opublikował krótki wpis, tu jeden jego istotny fragment: Plik czy program? Podział może nie do końca zgodny z zasadami logiki (bo każdy program jest plikiem), jednak na potrzeby niniejszego wpisu pozwoliłem sobie  podzielić to co najczęściej ściągają internauci na dwie osobne kategorie: pliki (mp3, filmy itp.) oraz programy (w tym gry). Podział ten ma bowiem kolosalne znaczenie dla późniejszego ustalenia ewentualnej odpowiedzialności karnej.  [...] to co…

Czytaj dalejŚciąganie plików okiem prawnika – procesowy.pl

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania