Prawa autorskie w architekturze … oprogramowania

Pojęcie nadzoru autorskiego budzi wiele emocji, w branży IT jest to chyba temat tabu, głównie z powodu nadużyć twórców i dostawców oprogramowania, a także dlatego, że tu (branża IT) prawo nie zabrania pełnienia przez jeden podmiot roli projektanta i wykonawcy. Z danych Panorama Consulting wynika, że zaledwie 12% przedsiębiorstw nie wprowadza żadnych modyfikacji systemu ERP jednak 70% firm wprowadza modyfikacje w aplikacji sięgające 25% (źr. 2017-ERP-Report): Na budowie Autor pewnego bloga prawnego poruszył ciekawy problem, który występuje także w projektach IT. Tu niezbyt często (a szkoda) ale występuje prawie zawsze…

Czytaj dalejPrawa autorskie w architekturze … oprogramowania

Podatkowy słownikowy kłopot

Ty razem pewna ciekawostka, pokazująca jak ważne są ścisłe dziedzinowe, logiczne analizy pojęciowe oraz jak ważne jest by normy (reguły biznesowe) budować w sposób zgodny z regułami logiki i w oparciu o poprawnie zdefiniowane pojęcia. Tą ciekawostką jest niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego: W wyroku z 13 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w jakim umożliwia uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spełnia kryteria bycia budynkiem, przewidziane w art. 1a ust. 1 pkt…

Czytaj dalejPodatkowy słownikowy kłopot

Relacja – V edycja IT Future Expo

  IT Future Expo 2017 już za nami! 19 i 20 września Warszawa skupiła całe IT w jednym miejscu! Jak co roku, na Stadionie PGE Narodowym odbyło się największe spotkanie B2B, poświęcone trendom oraz nowym nurtom informatyczno-technologicznym. Targi odwiedziło liczne grono specjalistów i ekspertów z szeroko pojętej branży IT. Wyselekcjonowane grono liderów IT oraz istotnych gości branżowych, przyczyniło się do stworzenia idealnej atmosfery networkingowej oraz wymiany merytorycznej i trudno dostępnej wiedzy. Podczas tegorocznej edycji pojawili się także uczestnicy z zagranicy, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu. To pokazuje, że IT Future…

Czytaj dalejRelacja – V edycja IT Future Expo

Wzorcowe klauzule w umowach IT

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Wzorcowe klauzule w umowach IT, jest to informacja do wersji pilotażowej (Opublikowano: 22.11.2017). Klauzule zostały opracowane na zlecenie Ministra Cyfryzacji przez zespół kancelarii MARUTA WACHTA Sp. j. pod kierownictwem mec. Marcina Maruty i mec. Bartłomieja Wachty. Wykorzystano w nich również uwagi pracowników administracji publicznej, zarówno prawników, jak i specjalistów z dziedziny IT. (źr. https://www.gov.pl/cyfryzacja/wzorcowe-klauzule-w-umowach-it) Jako, że w podpisie napisano: Bardzo mile widziane są wszelkie dalsze komentarze i uwagi do klauzul. Należy je przesyłać na adres: Klauzule@mc.gov.pl Więc jako wieloletni teoretyk i praktyk, poczułem się w obowiązku takie uwagi zgłosić (te…

Czytaj dalejWzorcowe klauzule w umowach IT

Mało który deweloper używa UMLa zgodnie ze specyfikacją…

Od czasu do czasu wpadają mi do skrzynki email “niuslettery”, które gdzieś tam czasem zamawiam, głównie z powodów poznawczych. Oto jeden z nich…

Nie jest tajemnicą, że na rynku mamy różne metody pracy i wszystkie mają swoich zwolenników i przeciwników czy może raczej krytyków. Tym razem przedmiotem “badania” był sposób opisania problemu i wnioski jakie autor wyciągnął.

(więcej…)

Czytaj dalejMało który deweloper używa UMLa zgodnie ze specyfikacją…

Praca grupowa czyli Syndrom Sztokholmski w projekcie

Od wielu lat lat, produktem mojej pracy są dokumenty opisujące w obiektywny sposób działanie organizacji, zawierające rekomendacje zmian do poprawy sytuacji, także wymagania na systemy informacyjne. Po opracowaniu rozwiązania i pomocy w wyborze jego dostawcy, prowadzę nadzór autorski nad realizacją opracowanego rozwiązania. [1] Po latach pracy nasuwa mi się dość ciekawy wniosek z obserwacji: Zamawiający działają na swoją szkodę! Typowy projekt związany z wdrażaniem nowych rozwiązań to realne potrzeby Zamawiającego. Członkowie zespołu Zamawiającego mają nad sobą terminy  i "nieuchronność" kary za niepowodzenie. W efekcie Dostawca szybko staje się "Panem projektu", bo…

Czytaj dalejPraca grupowa czyli Syndrom Sztokholmski w projekcie

Audyt spójności wizji i misji organizacji z jej działaniami

Pod pojęciem audytu organizacji, kryje się przede wszystkim audyt dokumentacji jaką ona sama o sobie stworzyła. Powinna ona być "spójna, kompletna i niesprzeczna". Druga część, to ocena zgodności stanu faktycznego z treścią tej dokumentacji, czyli sprawdzenie czy dokumenty mówią prawdę. Popatrzmy jednak na samą dokumentację organizacji i jej treść. Każdy mój projekt zaczyna się od audytu dokumentacji. Jednak zanim zacznę analizować dokumenty operacyjne i modelować procesy biznesowe, sprawdzam spójność wizji i misji firmy. Dlaczego? Bo procesy te wraz z opisem strategii pozwalają zweryfikować cel projektu, a nie raz w ogóle go…

Czytaj dalejAudyt spójności wizji i misji organizacji z jej działaniami

Zwinne projektowanie interfejsu użytkownika

W ostatnim artykule zwracałem uwagę między innymi na bardzo ważny element analizy i projektowania jakim jest abstrahowanie od detali, ponieważ:  ...analityk musi abstrahować od wszelkich detali, bez tego projekt zostanie już na samym początku ?zabity? ich ilością. [1] Nieco wcześniej (2013 r.) pisałem o tym, kiedy uzgadniać detale, które i gdzie one są:  Cała logika biznesowa jest wykonywana wewnątrz aplikacji (informacje o ewentualnych błędach pojawią się po zatwierdzeniu formularza), np. upust może być sprawdzony (albo naliczony) dopiero po skompletowaniu danych wymaganych do jego wyliczenia, czyli będzie to kilka różnych pól (najmniej dwa…

Czytaj dalejZwinne projektowanie interfejsu użytkownika

Model czy abstrakcja

[zaktualizowany [last-modified]] Niedawno pisałem na temat "modelu systemu" i "modelu dziedziny systemu". Oba te pojęcia są sobie bliskie, pierwsze jest bardzo ogólne, dotyczy systemu zawężonego do jego dziedzinowej specyfiki. Model dziedziny systemu to także, w inżynierii oprogramowania, nazwa konkretnego komponentu, nazywanego Model, w architekturze opartej na wzoru MVC. Swego czasu pisałem, że (Czym jest a czym nie jest model dziedziny...): Pojęcie system oznacza albo detaliczną strukturę określonej rzeczywistości albo abstrakcję ją reprezentującą (model systemu). Jest to standardowe tłumaczenie tego pojęcia w literaturze z zakresu teorii systemów a także właśnie inżynierii…

Czytaj dalejModel czy abstrakcja

Co nowego w Visual-Paradigm 14.2 czyli Customer Journey Mapping

Dzisiaj pokazała się wersja 14.2 pakietu Visual-Paradigm. Podstawową nowością w wersji 14.2 są diagramy czysto biznesowe, które w czytelny sposób pokazują "biznesowy" proces analizy, działania na każdym jej etapie. Stanowią także sobą plan działania. Struktury TOGAF czy Siatki Zachmana są dla normalnego zjadacza chleba nieczytelne, teraz w końcu można szybko przygotować diagram poglądowy taki jaki chce zobaczyć klient: kilka pagoników, pod każdym wypunktowane kluczowe elementy. Śladowanie zagwarantowane na każdym etapie.. Na stronie What's New in Visual Paradigm, poza innymi nowymi detalami znajdziecie zupełnie nową rzecz: Customer Journey Mapping [1] Customer Journey…

Czytaj dalejCo nowego w Visual-Paradigm 14.2 czyli Customer Journey Mapping

Sam dostarczyłem sznur, na którym próbowano mnie powiesić

  Wpadł mi właśnie przed oczy ciekawy wpis na pewnym blogu: Historia o tym w jaki sposób prawie straciłem firmę i sam dostarczyłem (bo nawet nie sprzedałem) sznur, na którym próbowano mnie powiesić. [1] Zanim przejdę do sedna, przypomnę jeden z moich artykułów: Na czym więc polega skuteczne zarządzanie? Na zrozumieniu, posiadaniu planu działania i przemyślanym tworzeniu ograniczeń. Robi tak każda większa firma: powstają zakresy obowiązków, wewnętrzne zarządzenia i procedury. To wszystko to nic innego jak ograniczenia. Opracowanie modelu organizacji więc, to nie  tylko opisanie procesów bo te są jedynie efektem istniejących ograniczeń. Pełny model organizacji,…

Czytaj dalejSam dostarczyłem sznur, na którym próbowano mnie powiesić

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania