Krótki wpis o literaturze dla studentów. Te trzy pozycje, niestety chyba już tylko biblioteki i antykwariaty, polecam uczącym się. W zasadzie drobnych poprawek wymagały wybrane diagramy ale książki te są napisane przez programistów, wiec ich treść ma uzasadnienie i książki te bronią się. Same. Są to: Martin Fowler, UML w kropelce, P.Graessle, H.Baumann, P.Baumann, UML 2.0 w akcji, Joseph Schmuler, UML dla każdego. Do tego zestawu warto dodać UML i wzorce projektowe, C.Larrmana.
Kolejna książka z cyklu "ta wiedza się nie starzeje" a nie starzeje się architektura i wzorce. Tym razem: Component Software: Beyond Object-Oriented Programming (ACM Press), Clemens Szyperski, Published by Addison-Wesley Professional (1998), ISBN 10: 0201178885 ISBN 13: 9780201178883 Autor doskonale opisuje kwestie komponentów, interfejsów, polimorfizm. Zwraca uwagę na często błędne pojmowanie i używanie dziedziczenia w architekturze (!), nie raz wręcz szkodliwe. Zwraca uwagę na aspekty rynkowe koponentowej architektury. jej dużej podatności na zmiany rynkowe. Opisuje rynkowe standardy różnych dostawców, w tym Microsoft, Oracle, OMG. Najciekawsze są prognozy rynkowe, drugie wydanie (reprint) pochodzi z…
Od lat stosuję w swoich analizach i projektach między innymi, diagramy takie jak powyższej. Pomagają one ustalić precyzyjnie wszelkie aspekty i prawne i projektowe w umowach, do czego gorąco zachęcam. Niestety wielu prawników przyjmuje za cel swojej pracy ?obudowanie? paragrafami tego czego żądają od nich w umowach, ich klienci ? dostawcy oprogramowania. Owszem firmy IT płacą prawnikom za to, że Ci chronią ich interes, ale wiele z tych umów to niestety manipulacje i korzystanie z niewiedzy nabywców oprogramowania? nie raz nieznajomość (niezrozumienie) prawa przez dostawców oprogramowania?
Polecam lekturę ciekawej Opinii Prawnej kancelarii Maruta Wachta sp. j.. (dalej odpowiednio Opinia i Kancelaria) na temat MOŻLIWOŚCI I SPOSOBU WYKORZYSTANIA METODYKI AGILE W PROJEKTACH INFORMATYCZNYCH REALIZOWANYCH Z ZASTOSOWANIEM USTAWY ? PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH. Kluczowe pojęcia i definicje Zanim się odniosę do Opinii, najpierw klika słów na temat zwinnego realizowania projektów. Jak rzadko, posłużę się Wikipedią, gdyż pojęcie "metody zwinne" nie ma ścisłej definicji, Manifest Agile zaś jest na tyle ogólny, że nie jest możliwe użycie go jako definicji. Po drugie Wikipedia jest powszechnie przywoływana jako źródło w środowiskach związanych ze…
Tę recenzje książki zacznę nieco inaczej. Swego czasu pisałem, że warto stosować reguły biznesowe w modelowaniu procesów. Zwracałem uwagę na to, że nie ma sensu modelowanie decyzji w BPMN... ... bo to prowadzi do masakrycznej złożoności diagramów. Po drugie w każdym procesie mającym ?w sobie? zdarzenie związane z odpisaniem na pismo musielibyśmy ?narysować? powyższy ciąg czynności. Zarządzanie zmianą w takiej dokumentacji to koszmar. Model procesu powinien zawierać wyłącznie elementarne procesy biznesowe (aktywności z ich wejściem i wyjściem):Proces biznesowy w notacji BPMN z wydzielonymi procedurą i reguła biznesową. Proces biznesowy w…
Tym razem natchnieniem do napisania tego tekstu była krótka dyskusja w internecie i to stwierdzenie jednego z jej uczestników: "...strategia budowana przez Zarząd". Gdyby chciał Pan na tym bazować to w przypadku 90% małych i średnich firm w Polsce bazowałby Pan na niczym. Nawet jeśli któraś z tych firm ma strategię (lub wydaje się jej, że ma) brzmi ona mniej więcej tak: "W najwyższym możliwym stopniu zaspokoić potrzeby klientów przy minimalnych możliwych kosztach własnych". Obaj wiemy, że to nie jest żadna strategia. Trzeba szukać innego fundamentu. Autor tej wypowiedzi ma…
Nadal obserwuję to, że model relacyjny i "tworzenie bazowych modeli danych na etapie analizy wymagań" (kanoniczny model danych) trzymają się twardo mimo tego, że nie wiele wnoszą do projektu a narzucają (sugerują) kiepską architekturę aplikacji z jedną relacyjna bazą danych. Co ciekawe zaczynanie od bazy danych jest wręcz zaprzeczeniem zwinności (konieczność ukończenia projektu docelowej bazy danych przed rozpoczęciem kodowania czyli klasyka waterfall, w efekcie betonowanie stanu z dnia rozpoczęcia) mimo, że autorki artykułu piszą o sobie że są agile...) Popatrzmy na to co proponują w tym 2017 roku.: Jeśli w…