Tę recenzje książki zacznę nieco inaczej. Swego czasu pisałem, że warto stosować reguły biznesowe w modelowaniu procesów. Zwracałem uwagę na to, że nie ma sensu modelowanie decyzji w BPMN…

… bo to prowadzi do masakrycznej złożoności diagramów. Po drugie w każdym procesie mającym ?w sobie? zdarzenie związane z odpisaniem na pismo musielibyśmy  ?narysować? powyższy ciąg czynności. Zarządzanie zmianą w takiej dokumentacji to koszmar. Model procesu powinien zawierać wyłącznie elementarne procesy biznesowe (aktywności z ich wejściem i wyjściem):Proces biznesowy w notacji BPMN z wydzielonymi procedurą i reguła biznesową.

Diagram procesu biznesowego BPMN
Proces biznesowy w notacji BPMN z wydzielonymi procedurą i reguła biznesową.

(Źródło: Reguły Biznesowe | Jarosław Żeliński IT-Consulting

Nie jest ta konkluzja specjalną nowością:

Powyższy cytat pochodzi z książki: 

? 2016 Domain-Specific Conceptual Modeling, Concepts, Methods and Tools Herausgeber: Karagiannis, Dimitris, Mayr, Heinrich C., Mylopoulos, John (Eds.) Presents numerous domain-specific conceptual modeling methods by respected thought leaders (Domain-Specific Conceptual Modeling – Concepts, Methods | Dimitris Karagiannis | Springer

I w ten zawoalowany sposób recenzuje tę książkę. Książka do tanich nie należy. Zawiera artykuły naukowe na temat szeroko pojętego modelowania. Materiał bardzo akademicki, jednak stanowi pewne podsumowanie obecnego stanu wiedzy.  Warto jednak mieć wiedzę o tym co się dzieje na świecie i w nauce by po pierwsze nie wyważać otwartych drzwi, po drugie by nie bronic tez dawno obalonych….

W książce jest wiele odniesień do narzędzia i notacji ADOnis. Autorzy podejmują próby tworzenia nowych notacji, co jest minusem tej pozycji. Jednak jeżeli abstrahować o tych pomysłów to można się zapoznać z aktualnym stanem podejścia do modelowania organizacji. 

Źródło

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.