Krótki wpis o literaturze dla studentów.

Te trzy pozycje, niestety chyba już tylko biblioteki i antykwariaty, polecam uczącym się. W zasadzie drobnych poprawek wymagały wybrane diagramy ale książki te są napisane przez programistów, wiec ich treść ma uzasadnienie i książki te bronią się. Same. Są to:

Martin Fowler, UML w kropelce, P.Graessle, H.Baumann, P.Baumann, UML 2.0 w akcji, Joseph Schmuler, UML dla każdego.

 

Do tego zestawu warto dodać UML i wzorce projektowe, C.Larrmana.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Profinfo

  Bardzo dobre książki o tematyce informatycznej. Teraz nie zawsze nowe książki spełniają nasze oczekiwania. Bardzo dobry blog i świetnie się czyta wszystkie wpisy. Pozdrawiam i powodzenia w dalszej pracy.

 2. Jajko

  “UML w kropelce” est doskonała książka dla tych, którzy nie są zaznajomieni z modelowania wizualnego i zdezorientowany w wielu strzałki na wykresach, studiując nowy do systemu. Nie nadmiar wody, różne rodzaje schematów są szczegółowo opisane przykłady wyczerpująco rozpatrywane.

  1. Jaroslaw Zelinski

   Książka “UML w kropelce” (autor M.Fowler, tyt. oryg. “UML Distilled: A Brief Guide to the Standard Object Modeling Language”) jest faktycznie dobrą książką, warto jednak pamiętać, że autor jest programistą i książka (w tym przykłady) opisuje głównie programistyczne aspekty użycia notacji UML. Praktycznie nie zawiera opisów zastosowań na polu analiz i projektowania (autor nie opisuje UML z perspektywy OMG/MDA modele PIM).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.