Rozwiązania, nie wymagania

MDA (Model Driven Architecture, architektura bazująca na modelowaniu), MDE (inżynieria bazująca na modelowaniu), notacje BPMN, UML, SysML, SoaML i im podobne, posługujące się rysunkami technicznymi na wysokim poziomie abstrakcji, to zbiory metod nieraz ratujące zagrożone projekty informatyczne. Metody te pozwalają radzić sobie z rosnącą złożonością inżynierii jako całości. To narzędzia, które powstają i są rozwijane od ponad 20 lat.Złożonego oprogramowania ? podobnie zresztą jak choćby konstrukcji nowoczesnego tramwaju ? nie da się już rzetelnie i precyzyjnie opisać z pomocą słownej listy wymagań zebranych w trakcie spotkań warsztatowych.

Podzielenie wymagań na funkcjonalne i pozafunkcjonalne również nie wprowadza dodatkowej wartości do takiej listy. Ta technika specyfikowania (830-1998 – IEEE Recommended Practice for Software Requirements Specifications) ma swoje początki ponad 30 lat temu, czyli w czasach relatywnie nieskomplikowanych aplikacji z bardzo prostym interfejsem użytkownika. Obecnie na stronie publikatora standard ten jest oznaczony jako ?wygaszany?.?(Żeliński, 2017)?

Ciąg dalszy artykułu w COMPUTERWORLD poniżej

Odnośniki

  1. Żeliński, J. (2017, May 4). Jak skutecznie zarządzać złożonością wdrożeń. Retrieved May 4, 2017, from COMPUTERWORLD website: https://www.computerworld.pl/news/Jak-skutecznie-zarzadzac-zlozonoscia-wdrozen,407922.html

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.