Dzisiaj pokazała się wersja 14.2 pakietu Visual-Paradigm. Podstawową nowością w wersji 14.2 są diagramy czysto biznesowe, które w czytelny sposób pokazują “biznesowy” proces analizy, działania na każdym jej etapie. Stanowią także sobą plan działania. Struktury TOGAF czy Siatki Zachmana są dla normalnego zjadacza chleba nieczytelne, teraz w końcu można szybko przygotować diagram poglądowy taki jaki chce zobaczyć klient: kilka pagoników, pod każdym wypunktowane kluczowe elementy. Śladowanie zagwarantowane na każdym etapie..

Na stronie What’s New in Visual Paradigm, poza innymi nowymi detalami znajdziecie zupełnie nową rzecz:

Customer Journey Mapping [1]

Customer Journey Mapping jest najczęściej definiowane jako wizualizacja “historii” klienta od momentu gdy określił swoje cele i potrzeby,  poprzez odczucia i bariery w kontaktach z nami, aż do zrealizowania zamówienia, na całej tej drodze. To narzędzie pozwalające zebrać wiedzę o kliencie i jego zachowaniach i potrzebach w jednym miejscu, w postaci zrozumiałej dla biznesu, czyli w takiej jaką jest w stanie bez dodatkowych szkoleń zrozumieć, zweryfikować i zaakceptować. Jest to informacja ogólna ale doskonale nadaje się do określenia np. zakresu projektu analitycznego i wdrożeniowego. Poniżej krótka prezentacja (i tutorial zarazem). 

Polecam też ciekawy opis tego do czego służy i jak może wyglądać: http://blog.uxeria.com/10-najciekawszych-przykladow-customer-journey-map/ .

Bibliografia

[1]
?What?s New in Visual Paradigm?,? Visual-Paradigm. [Online]. Available: https://www.visual-paradigm.com/whats-new/. [Accessed: 14-Sep-2017]

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.