26 Listopada została opublikowana wersja 15.2 pakietu CASE Visual-Paradigm (VP) oferowanego przez firmę o tej samej nazwie. (źr.: What’s New in Visual Paradigm?).

Numer wersji zmienił się “po przecinku” więc rewolucji nie ma ale pojawiły się rozszerzenia:

  1. Business Process Reengineering Canvas – szablon dla projektów reinżynierii procesów. Szablony projektowe w VP to kompletne zestawy procesów biznesowych, metodyki, wzory dokumentów. Co prawda używane są rzadko ale każdy element szablonu może być wykorzystany samodzielnie wedle uznania użytkownika, dlatego te szablony spełniają rolę standaryzacji pracy (co pomaga i to bardzo).
  2. Rozszerzona szablony dla metodyki SCRUM, zwolennicy tej metodyki znajdą wiele pomocnych opcji.
  3. Poszerzono szablony dla metodyk tworzenia Architektury Korporacyjnej opartych o TOGAF.
  4. Wireflow Diagram – A wireframe-based flowchart – pojawiły się kolejne rozszerzenia dla funkcji projektowania i prezentowania makiet ekranów i animowanych scenariuszy.
  5. UX Prototyping tool – nowe narzędzie do prototypowania szaty graficznej i interakcji aplikacji webowych.
  6. Bi-Directional ERD synchronization – rozszerzono wsparcie dla projektantów relacyjnych baz danych.
  7.  Enhanced SysML 1.5 support – poszerzone i zaktualizowane wsparcie dla SysML.
  8. Poszerzone wsparcie dla projektowania API i zestawów webserwisów.
  9. Process Map Designer – poszerzone wsparcie dla projektowania map procesów wysokiego poziomu.
  10. Wiele nowych szablonów diagramów biznesowych i infografiki biznesowej.

Tak więc oprogramowanie Visual-Paradigm staje się pełnym zestawem narzędzi dla projektów architektury biznesowej, projektowania systemów, w szczególności informatycznych. Ogromny nacisk firmy Visual-Paradigm na jakość formalizacji i jej zgodność ze specyfikacjami OMG czyni z tego narzędzia doskonałe wsparcie dla prac naukowych bazujących na formalizacjach ikonicznych.

Polecam testy pakietu 🙂 …

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.