Strona poświęcona mojej pracy naukowej i usługom jakie świadczę polskim podmiotom. Zapraszam tych którzy szukają wiedzy i tych którzy szukają wsparcia w swoich projektach informatyzacji.
Cyfrowa Transformacja Organizacji: analizy systemowe przedsiębiorstw, projektowanie rozwiązań i przygotowanie do wdrożeń systemów standardowych i dedykowanych.
Zarządzanie ryzykiem to proza życia kierowników projektów. Z jednej strony doświadczony kierownik projektu powinien doskonale radzić sobie z ryzykiem, z drugiej zaś strony praktyka projektów pokazuje, że efekty są niestety słabe bo ok. 90% IT na świecie ma przekrocozne budżety i terminy .
Jednym z ciekawszych narzędzi zarządzania ryzykiem jest mało popularny tak zwany stożek niepewności. Ogólna zasada planowania mówi, że im bardziej w przyszłość wybiegają prognozy tym bardziej są one niepewne. Jest nie tylko intuicyjne ale i udowodnione matematycznie. Stożek niepewności to wykres pokazujący związek pomiędzy kosztami projektu a posiadaną wiedzą na etapie inicjacji projektu np. implementacji (dostarczenia) oprogramowania. Poniżej jeden z przykładów jego zobrazowania:
Stożek niepewności
Stożek ten (stożek niepewności) to narzędzie empiryczne (!), obrazuje spodziewane konsekwencje jakimi są koszty, generowane przez niepewność (przedwczesne, nieudane prototypy, wprowadzanie zmian po przedwczesnym rozpoczęciu prac implementacyjnych i wdrożeniowych, itp.).
Na powyższym wykresie, czerwona linia obrazuje koszty etapu prac bez analiz i projektowania (agile) a zielona koszty prac poprzedzonych analizami i projektowaniem. Linie te spotykają w punkcie, w którym wiedza o ostatecznej wersji produktu jest już taka sama. Punkty oznaczone „diamentem” to kamienie milowe projektu. Wartość kosztu odniesienia 1.0 to sytuacja, w której w momencie rozpoczęcia projektu nie byłoby żadnych niewiadomych (ryzyko zakresu projektu = zero). Całkowity koszt projektu to pola pod krzywymi (pomiędzy daną krzywą a poziomem zero lewej osi). Praktyka pokazuje więc, że brak planowania i projektowania podnosi koszty projektu średnio czterokrotnie.
W przypadku aplikacji będącej monolitem wykres reprezentuje cały projekt („water fall”, metoda wodospadowa), czyli projekt trwający nie raz kilka lat. Prawdopodobieństwo, że realizacja detalicznie zaplanowanego np. na 5 lat projektu będzie wymagała korekty planów lub wprowadzania zmian do projektu, graniczy obecnie z pewnością:
W przypadku zastosowania metod obiektowych, zorientowanych na komponenty/mikroserwisy, wykres Stożek niepewności reprezentuje dostarczenie jednej usługi aplikacyjnej (przypadek użycia, implementowanej jako komponent, patrz także iteracyjno-przyrostowe dostarczanie oprogramowania jako kolejnych usług aplikacyjnych, MVP: Minimum Value Product). Implementacja jednej takiej usługi z reguły mieści się w jednym kwartale. W efekcie praktycznie eliminujemy skutki niepewności, planując realizację projektu tak, by żadne plany nie wybiegały zbyt daleko w przyszłość (z reguły granica jest rok budżetowy). Jest to możliwe dzięki odejściu od monolitycznej architektury aplikacji. Realizacja projektu wytwarzania aplikacji o komponentowej (np. mikroserwisy) architekturze wygląda jak poniżej:
Warto tu zwrócić uwagę, że aplikacje zbudowane w oparciu o jedną i centralną bazę danych w modelu relacyjnym (RDBMS) są właśnie typowymi monolitami, np. większość powszechnie znanych dużych systemów ERP. Duże systemy relacyjnych baz danych są z tego powodu od dawna krytykowane:
W tym przypadku oferty (obietnice) dostawców tego typu systemów (monolity) to zielona linia na diagramie Stożek niepewności, a faktyczne koszty tych wdrożeń, polegające na bieżącej, prowadzonej ad-hoc adaptacji, to linia czerwona, co potwierdzają statystyki .
Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).
Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione. Ewentualne użycie treści wymaga indywidualnej zgody autora.
Nie wykryto skryptu Javascript. Javascript wymagany do działania tej strony. Proszę włączyć go w ustawieniach przeglądarki i odświeżyć tę stronę.
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.