Wprowadzenie

W 2019 opisałem swoistą próbę rewitalizacji wzorca BCE (Boundary, Control, Entity). Po wielu latach używania tego wzorca i dwóch latach prób jego rewitalizacji uznałem jednak, że

Zarzucam pra­ce nad wzor­cem BCE. Podstawowy powód to boga­ta lite­ra­tu­ra i utrwa­lo­ne zna­cze­nia pojęć opi­su­ją­cych ten wzo­rzec. Co do zasa­dy rede­fi­nio­wa­nie utrwa­lo­nych pojęć nie wno­si nicze­go do nauki. Moja publi­ka­cja zawie­ra­ją­ca tak­że opis tego wzor­ca bazo­wa­ła na pier­wot­nych zna­cze­niach pojęć Boundary, Control, Entity. Sprawiły one jed­nak nie­co pro­ble­mu w kolej­nej publi­ka­cji na temat dokumentów . Dlatego w mode­lu poję­cio­wym opi­su­ją­cym role kom­po­nen­tów przy­ją­łem nastę­pu­ją­ce bazo­we stwierdzenie:

Implementacja usłu­gi apli­ka­cyj­nej wyma­ga wymia­ny danych z oto­cze­niem (?Interface?), prze­twa­rza­nia danych (?Processing?) i ich prze­cho­wy­wa­nia (?Storage?) danych. Działania te to role kom­po­nen­tów (ich typy). Dane, dla uła­twie­nia zarzą­dza­nia nimi, są orga­ni­zo­wa­ne w doku­men­ty (?Document?). Całość może wyma­gać zarzą­dza­nia (?Management?).

Dalsze pra­ce pój­dą więc w kie­run­ku nowe­go wzor­ca a nie roz­sze­rza­nia wzor­ca BCE. (Koncepcja rozszerzenia wzorca projektowego BCE)

BCE powstał w czasach świetności metod RUP (Rational Unified Process) i ICONIX . Metody te doskonale pasowały do implementacji realizowanych w środowisku EJB (Enterprise JavaBeans). Pojęcia Boundary, Control, Entity (BCE) przylgnęły do trójwarstwowego pojmowania architektury aplikacji (interfejs użytkownika, logika, bada danych) a pojęcie “robustness diagram” także ma utrwalone znaczenie w literaturze. Początkowo wydawało się, że przeniesienie tych pojęć na grunt metod obiektowych i odpowiedzialności klas uda sie bez kolizji z wcześniejszym stosowaniem wzorca BCE, jednak prace badawcze i praktyka (szczególnie komunikacja tych modeli) pokazały, że pojęcia te, i ich znaczenia, są tak mocno ugruntowane w literaturze, że pozostaje jedynie używanie ich w pierwotnych znaczeniach, jakie nadano im prawie 20 lat temu (Philippe Kruchten, Rational Unified Process). Więcej na ten temat w artykule: ICONIX and Use Case Driven Object Modeling with UML.

Dużym problemem jest także migracja istniejących aplikacji z lokalnych baz danych w modelu relacyjnym do chmury NoSQL .

Metody

Wszystkie moje projekty badawcze są poprzedzane analizą pojęciową i metamodelowaniem. Dzięki temu każdy projekt analityczny jest obiektywizowany w maksymalnie możliwy sposób, zaś produkty projektowania odporne na zmienność środowiska. Ta odporność, bierze się stad, że prawidłowo opisane dane to określone zamknięte struktury danych wraz z ich kontekstem: dokumenty (formularze). Jeżeli uznamy, że nasz język (np. polski) się nie zmienia, a zmienia sie jedynie to co z jego użyciem opisujemy, to znaczy, że możliwe jest zapisanie i przetwarzanie informacji o świecie, i że nie opis ten (jego struktura) nie będzie wymagał zmian w przyszłości. Dane opisujące świat to zbiory pojęć stanowiące określone struktury (zdania, akapity, dokumenty) a nie pojedyncze słowa połączone relacjami . Trudna do przetłumaczenia na język polski nazwa dziedziny nauki: information science , to obszar wiedzy zajmujący się informacją i jej przetwarzaniem, co nie jest tożsame z przetwarzaniem danych (w języku polskim nazywane informatyka). Korzystam tu także z dorobku tej dziedziny nauki: są nią modele pojęciowe, ontologie i rachunek zdań (analiza i budowanie struktur dokumentów).

Rezultat

Ten opis to wstępna wersja, generalizacja doświadczenia zakończonych sukcesem implementacji i wdrożeń. Praktyka pokazała, że klasyfikując komponenty aplikacji, kierując się ich odpowiedzialnością , otrzymamy trzy kluczowe role komponentów: przetwarzanie, zarządzanie przetwarzaniem, przechowywanie. To ostatnie to przechowanie danych w “paczkach” zorganizowanych kontekstowo jako dokumenty . Z uwagi na to, że inicjatorem użycia usługi jest aktor “użytkownik”, obligatoryjnym elementem aplikacji jest interfejs użytkownika (GUI, Graphical User Interface). Opis ten można zobrazować tak (UML):

Struktura kluczowych komponentów aplikacji (robocza nasza MPS: Management, Processing, Storage) jako PIM (Platform Independent Model)

Tym co różni ten model od wzorca BCE jest rezygnacja z warstwowości (narzuconej kolejności wywoływania komponentów). Wzorzec BCE (poniżej) jest zorganizowany w “linię produkcyjną” z zakazem omijania jej elementów:

Diagram: Wzorzec architektoniczny BCE Wzorzec BCE (Boundary, Control, Entity) w swojej pierwotnej wersji (Rosenberg 2005) zakłada, że komponenty aplikacyjne mają (realizują) jedną z trzech odpowiedzialności: Boundary to interfejs komponentu, Control to logika biznesowa, Entity to utrwalanie. Początkowo był interpretowany jako trójwarstwowe podejście do aplikacji (odpowiednio: interfejs, logika, dane) zgodnie z podejściem "aplikacja to funkcje i dane". Później rozszerzono zastosowanie wraz ze wzorcem MVC (Rosenberg 2007). Wzorzec ten jednak jest bardzo ogólny i nie pozwala na precyzyjniejsze modelowanie ról. Z tego powodu bardzo szybko projektanci przechodzili do modelowania detali takich jak operacje i atrybuty klas i do implementacji, co w dużych projektach często prowadzi do szybkiego "zalania" projektu szczegółami. Ikony na diagramie Wzorzec architektoniczny BCE to graficzne reprezentacje stereotypów, klasy notacji UML.
Struktura architektury usługi aplikacji na bazie wzorca BCE

Wzorzec, który wstępnie nazwałem MPS, to przede wszystkim specjalizowane komponenty przetwarzające, których użycie jest zarządzane. Utrwalanie zostało całkowicie pozbawione przetwarzania: logika biznesowa jest w 100% realizowana w komponentach ‘processing’. To kluczowa zaleta takiego podejścia: niezależność od implementacji przechowywania. Z tego powodu w tytule dodałem słowo “chmura”, gdyż to czy jest to chmura prywatna czy publiczna nie powinno mieć tu znaczenia, i nie ma.

Wieloletnie doświadczenie projektowe nauczyło mnie także, że znane od lat podejście znane jako mikroserwisy, zakładające w usługach “własność lokalnej bazy danych”, stanowi takie samo ograniczenie jak “własne baza danych” w systemach monolitycznych, tyle że na nieco mniejszą skalę.

Opisane tu komponenty są częścią architektury całej aplikacji. Opierając się na założeniach MDA (Model Driven Architecture) oraz wzorcu architektonicznym MVC (Model, View, Controller) , można wstępnie tak zobrazować abstrakcyjną architekturę aplikacji:

Abstrakcja architektury aplikacji.

Dolna część diagramu to prezentowany na początku artykułu model PIM. Jednak po uzupełnieniu go o strukturę wzorca MVC mozna uznać, że: 1. GUI to realizacja komponentu View, 2. Model jest realizowany przez logikę reprezentowaną przez komponenty ‘Management’ oraz ‘Processing’, element ‘Document’ to nazwana struktura danych (formularz) stanowiący zawsze argument wywołań (pełni tu DTO: Data Transfer Object). Komponent ‘Storage’ to albo własny system utrwalania aplikacji (jej środowiska), albo API systemu utrwalania w chmurze prywatnej lub publicznej (patrz artykuł Repozytorium w chmurze). To dzięki temu migracja z lokalnej do publicznej chmury stanowi wyłącznie przeadresowanie wywołań i jednorazowe przeniesienie danych. Dość powszechnie stosowany wzorzec projektowy “repository” tu jest podzielony na dwie części: ‘Management’ Kontrola dostępu do danych oraz ‘Storage’ jako Repozytorium danych. To ostatnie to właśnie opisane wcześniej chmurowe repozytoria. 3. Controller to środowisko wykonawcze odpowiadające za komunikację z otoczeniem aplikacji, np. integrację z innymi aplikacjami: Aktor ‘application’.

Model PIM: to co należy zaprojektować, tworząc nową aplikację, jako wymaganie na etapie poprzedzającym implementację (czyli wybór technologii także), wygląda tu tak:

Uproszczona struktura wzorca architektonicznego MPS

Oczywiście liczba poszczególnych typów komponentów zależy od konkretnego przypadku.

Po co nam takie wzorce? Przed wszystkim by mieć od czego zacząć, coś co u wielu autorów nazywa jest “starting point” (punkt wyjścia). Po drugie narzuca pewien porządek, oraz pozwala uzyskać podstawową cechę dobrego oprogramowania: aplikacja (jej architektura) jest otwarta na rozszerzenia i zamknięta na modyfikacje (patrz Open Closed Principle). No i po trzecie, stosowanie reguły mówiącej, że jeden komponent ma jedną dedykowaną rolę w systemie, bardzo ułatwia stosowanie dostępnych na rynku, gotowych komponentów (zarówno płatnych i opensource). Uzyskujemy także łatwość zarządzania licencjami (odseparowane komponenty to odseparowane prawa do nich, łatwo nimi zarządzać, a w razie konieczności zastąpić innymi). Warto tu podkreślić, że z perspektywy kosztów: od kosztów wytworzenia aplikacji, znacznie ważniejsze są koszty jej utrzymanie i rozwoju.

Podsumowanie i dalsze prace

Opisany tu wzorzec architektoniczny to wstępna propozycja uporządkowania architektury aplikacji. Wprowadzony tu element ‘Management’ to uogólnienie wzorca znanego jako “saga“. Jest to rozwiązanie problemu transakcyjności w systemach opartych na mikroserwisach i także systemach NoSQL, gdzie repozytoria nie realizują żadnej logiki, nawet tej odpowiedzialnej za spójność danych (co często jest wskazywane jako wada tych repozytoriów).

Dalsze prace są obecnie ukierunkowane na testy skuteczności tego wzorca w rozwiązywaniu problemów systemów, przetrzymujących dane w chmurach. Celem autora jest opracowanie metamodelu stanowiącego rozwiązanie problemów zarządzania dużymi, wielodziedzinowymi zbiorami danych.

Źródła

Rosenberg, D., & Scott, K. (1999). Use case driven object modeling with UML. Springer.
Object Management Group. (2014, June 18). Model Driven Architecture (MDA). OMG.Org. https://www.omg.org/mda/
Zelinski, J. (2020). Synthesis of MOF, MDA, PIM, MVC, and BCE Notations and Patterns. In Applications and Approaches to Object-Oriented Software Design: Emerging Research and Opportunities (pp. 78–89). IGI Global. https://www.igi-global.com/book/applications-approaches-object-oriented-software/235699
Zelinski, J. (2021). Digital documents as data carriers and a method of data management guaranteeing the unambiguity of the recorded information. In Management and Strategies for Digital Enterprise Transformation (Vol. 1). IGI Global. https://www.igi-global.com/chapter/digital-documents-as-data-carriers-and-a-method-of-data-management-guaranteeing-the-unambiguity-of-the-recorded-information/275700
Hjørland, B. (2021). Information Retrieval and Knowledge Organization: A Perspective from the Philosophy of Science. Information, 12(3), 135. https://doi.org/10.3390/info12030135
Hjùrland, B. (2001). Domain analysis in information science.
Borko, H. (1968). Information science: what is it? American Documentation, 19(1), 3–5.
Hamouda, S., & Zainol, Z. (2017). Document-Oriented Data Schema for Relational Database Migration to NoSQL. https://doi.org/10.1109/Innovate-Data.2017.13
Karnitis, G., & Arnicans, G. (2015). Migration of Relational Database to Document-Oriented Database: Structure Denormalization and Data Transformation. 2015 7th International Conference on Computational Intelligence, Communication Systems and Networks, 113–118. https://doi.org/10.1109/CICSyN.2015.30
Steve Burbeck. (2012, July 29). How to use Model-View-Controller (MVC). https://web.archive.org/web/20120729161926/http://st-www.cs.illinois.edu/users/smarch/st-docs/mvc.html
Wirfs-Brock, R., & McKean, A. (2009). Object design: roles, responsibilities, and collaborations. Addison-Wesley.
Rosenberg, D., Stephens, M., & Collins-Cope, M. (2005). Agile development with ICONIX process: people, process, and pragmatism. Apress.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma 2 komentarzy

  1. ksacharczuk

    Panie Jarku, Pana podejście jest bardzo podobne do tego, które opisuje Robert C. Martin w publikacji “Czysta architektura…”. Tak też Martin określa swój wzorzec. Różni Was jego sceptycyzm dotyczący podejścia usługowego. Pozdrawiam

    1. Jarosław Żeliński

      Wiem, też czytałem. Wzorce usług są różne, dlatego “najwyższe kryterium” oceny podejścia to koszty w całym cyklu życia. Cały czas obracamy się w kręgu kosztów drukarki atramentowej: koszt wytworzenia i zakupu, czy łączny koszt wraz z pięcioletnią eksploatacją w określonych warunkach zmienności środowiska pracy. Martin traktuje bazę danych danych jak dawny “dżawowiec”, czyli jako monolityczny byt (zbiór encji). To dzisiaj najgorsze podejście. Wzorzec MVC to wbrew temu co on twierdzi, jest architektura, ale Model to nie “baza danych” a logika biznesowa CAŁA (dane i ich logika w określonym kontekście). W konsekwencji u niego usługa to wewnętrzna funkcja. W modelu usługowym usługa aplikacji to kontekst użytkownika a nie wnętrza systemu (Polecam publikacje o Use Case 2.0). Warto zwrócić uwagę, że poza nim (i jego uczniami) nikt inny nie krzewi jego pomysłów tezy (ja zaś w 100% cytuję literaturę rónych autorów). Pojęcie usług i komponentów ma swoją definicje od czasów Souzy i jego publikacji “Aplikacje komponentowe” (2003). Martin w swoich wystąpieniach najpierw redefiniuje te pojęcia (usługa itp.), a potem je zwalcza, ale zwalcza już inne, swoje pojęcia.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.