Analiza efektywności i kosztów czyli symulacja procesu

Wstęp

Produktem modelowania procesów biznesowych są jakieś diagramy, i z tym jesteśmy oswojeni. Od czasu do czasu można usłyszeć o symulacjach procesów, lecz to już jednak znacznie rzadziej. O symulacjach procesów pisze się mniej: Google Scholar (literatura naukowa) pokazuje ok. 5 mln publikacji na temat modelowania procesów biznesowych, na temat ich symulacji 2 mln mniej. Ale już Google (“cały Internet”) odpowiednio: 2,3 mld. i 282 mln. Jak widać w powszechnym obiegu symulacje, jako temat, to trzy rzędy (tysiąckrotnie) mniejsza ilość tekstów! (wyszukiwane były hasła ang. ‘business process modeling’ oraz ‘business process simulation’). Zastanówmy się dlaczego i co można osiągnąć symulacją.

(więcej…)

Czytaj dalejAnaliza efektywności i kosztów czyli symulacja procesu
Read more about the article Business Knowledge Blueprints
Semiotic/Semantic Triangle in SBVR Terms

Business Knowledge Blueprints

Ronald G. Ross Ronald G. Ross jest autorem lub współautorem wielu opracowań na temat modeli pojęciowych i zarządzania wiedzą . Jest także współzałożycielem Business Rule Solution LLC, oraz współtwórcą specyfikacji i notacji SBVR . Książka Najnowsze z powyższych opracowań to rodzaj podsumowania pewnej części dorobku autora. Modele pojęciowe są często mylone z projektowaniem relacyjnego modelu danych, a bywa gorzej, gdy są utożsamiane z "modelem dziedziny systemu" w projektach dotyczących tworzenia aplikacji określanych jako"obiektowe". Książka traktuje o modelach pojęciowych, i autor definiuje je jako: model pojęciowy: uporządkowany zbiór pojęć i związków…

Czytaj dalejBusiness Knowledge Blueprints

Practical Event-Driven Microservices Architecture

Practical Event-Driven Microservices Architecture Building Sustainable and Highly Scalable Event-Driven MicroservicesHugo Rocha ma prawie dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z wysoce rozproszonymi, sterowanymi zdarzeniami architekturami mikroserwisów. Obecnie jest szefem inżynierii w wiodącej globalnej platformie ecommerce dla produktów luksusowych (Farfetch), świadczącej usługi dla milionów aktywnych użytkowników, wspieranej przez architekturę sterowaną zdarzeniami z setkami mikroserwisów przetwarzających setki zmian na sekundę. Wcześniej pracował dla kilku referencyjnych firm telekomunikacyjnych, które przechodziły od aplikacji monolitycznych do architektur zorientowanych na mikroserwisy. Hugo kierował kilkoma zespołami, które każdego dnia bezpośrednio stykają się z ograniczeniami architektur sterowanych zdarzeniami. Zaprojektował…

Czytaj dalejPractical Event-Driven Microservices Architecture

Modelowanie architektury HLD i LLD usług aplikacji – modelowanie podsystemów

This time a short article about an interesting construction. It was described by Rebecca Wirfs-Brock in 1999 (Miller & Wirfs-Brock, 1999) . The idea did not gain much popularity at the time, but now, in the era of patterns based on microservices and micro applications, it has a chance to come back into favour. I've been using it for a long time (see interface-oriented design). The abbreviations HLD and LLD are High-Level Design and Low-Level Design, respectively. These are the levels of abstraction in the PIM model. It is also a description of the design style of an interface-oriented system architecture (interface-oriented architecture).

Czytaj dalejModelowanie architektury HLD i LLD usług aplikacji – modelowanie podsystemów

Marsz ku klęsce – Poradnik dla projektanta systemów

Lektura na Nowy Rok... Co prawda wydana w 2007 roku, ale właśnie sobie o niej przypomniałem.. Ta książka Yourdona leży u mnie na półce niemalże od dnia jej wydania, gdy ją przypadkiem upolowałem, zaraz po jej ukazaniu się w księgarniach. Napisanie o niej odkładam od lat, bo praktycznie nie ma tam obrazków UML, opisów wzorców itp.. Od jej przeczytania mówię sobie: jutro o niej napiszę... i to trwało do tego momentu. To książka w całości napisana prozą, bez obrazków, w której autor dzieli sie swoimi przemyśleniami na temat architektury systemów,…

Czytaj dalejMarsz ku klęsce – Poradnik dla projektanta systemów

Koniec treści

Nie ma więcej stron do załadowania