Książka ta (Inżynieria oprogramowania w ujęciu obiektowym. UML, wzorce projektowe i Java) leży na mojej półce niemalże od daty jej wydania w 2011 roku. Po jej przeczytaniu nadal zaglądam do niej od czasu.
Jest to pozycja, którą gorąco polecam jako kompendium wiedzy a metodach analizy i projektowania zorientowanych obiektowo. Napisana jest jako podręcznik akademicki, co powinno bardzo pomóc początkującym w tej dziedzinie.
Zawiera dość bogate Wprowadzenie do inżynierii oprogramowania. Opisuje na podstawowym, na początku wystarczającym poziomie, notację UML oraz organizację projektu analitycznego.
Kolejna część, zatytułowana Zmagania ze złożonością, to bardzo dobry opis, zorientowanego na modele, zstępującego (od ogółu do szczegółu) procesu analizy i projektowania obiektowego.
Kolejna część to Zarządzanie zmianą czyli co dalej z modelami w toku projektu.
W Dodatku zostały opisane podstawowe, obiektowe wzorce projektowe.
Generalnie doskonała pozycja dla analityków, którzy chcą wkroczyć w kolejny etap analizy i specyfikowania wymagań jakim jest analiza i projektowanie obiektowe. Z uwagi na to, że ten etap wymaga wspólnego języka z architektem i programistą (są adresatami tej dokumentacji), znajomość OOAD (obiektowo zorientowana analiza i projektowanie) jest “w tym zawodzie” niezbędna. Książka zawiera wiele przykładów ilustrowanych diagramami UML i kodem Java. Zakres prezentowanej w niej wiedzy jest zgodny z [[modelem kompetencji zalecanym przez IIBA]].
Tytuł: Inżynieria oprogramowania w ujęciu obiektowym. UML, wzorce projektowe i Java
Autorzy: Bernd Bruegge, Allen H. Dutoit
Wydawca: Helion, Gliwice 2011r.