Swego czasu pisałem na temat granic systemu i o analizie systemowej (analiza systemowa). Rzecz w tym, że pojęcie “analiza systemowa” jest używane najczęściej (jak obserwuję, prawie zawsze) w znaczeniu analizy i projektowania oprogramowania (systemy IT) co jest błędem.
Tak zwane “całościowe myślenie” (holistyczne) to uznanie, że system to nie tylko oprogramowanie.
Literatura przedmiotu, praktyka moja i nie tylko, potwierdza jedno: wymagania biznesowe to całościowe spojrzenie na biznes i cele biznesowe, wymagania wobec oprogramowania to dopiero “wymagania wobec rozwiązania” (polecam [[BABoK]] z IIBA).
Jakiś czas temu zamówiłem książkę Systems Thinking. Potwierdza, że ogólna teoria systemów doskonale sprawdza się w praktyce. Autor książki, doświadczony analityk, prezentuje taki oto model organizacji jako systemu:
Jak widać spojrzenie szerokie ale mieści się w granicy o nazwie “organizacja”. Autor opisuje ciekawy model podejścia do klasyfikacji struktur organizacyjnych, trzy klasy systemów: mechanistyczny (bezrozumny, proceduralny, algorytmiczny), rozumny (biologiczny, jednoorganizmowy) oraz “wieloumysłowy” (nazywa go socjokulturalny). Poza poszukiwaniem metafory i modelu obecnych organizacji (firma 2.0) opisuje klasyczne systemowe (całościowe) podejście do analizy i modelowania firm.
Książka warta polecenia z dwóch powodów: autor ma duże doświadczenie i warto je poznać, autor opisuje całościowe podejście do analizy firmy. trzeba pamiętać, że oprogramowanie to tylko jedno z narzędzi… Jednak najważniejsze jest to, że zawężanie jakiejkolwiek analizy do działu czy do wymagań dla jednej aplikacji prowadzi do kłopotów, których źródłem jest brak wiedzy (zrozumienia) całości kontekstu w jakim ona będzie funkcjonowała… Całościowa analiza i model organizacji to jedyny bezpieczny sposób “fundowania” jej zmian, z pełnym zrozumieniem potencjalnych skutków.
Polecam, wiele wyjaśnia…
Gharajedaghi, J. (2011). Systems thinking: Managing chaos and complexity: a platform for designing business architecture (Third Edition). Elsevier Inc.