Kolejna książka, tym razem coś w rodzaju podręcznika, zbioru metod. Jest to praca zbiorowa. Polecam wszystkim osobom, których rolą jest między innymi dokumentowanie architektury systemów IT. Wiele przykładów opartych o UML, SysML oraz planowany do upowszechnienia AADL (Architecture Analysis and Design Language). Ten ostatni jest w sferze planów, zobaczymy…

Autorzy w zwartej, łatwej do przeszukiwania postaci opisali wraz z przykładami, jak dokumentować wszelkie poziomy i aspekty architektury systemów IT. Można przeczytać od dechy do dechy ale jej duża przydatność w moich oczach polega na tym, że warto ją wnikliwie przewertować a potem postawić pod ręką i za każdym razem jak wpadnie Wam zadanie udokumentowanie jakichś elementów architektury IT, wziąć do ręki i podejrzeć jak to można zrobić.

Documenting Software Architectures. Views and Beyond 2nd Edition
by Paul Clements (Author), Felix Bachmann (Author), Len Bass (Author), David Garlan (Author), James Ivers (Author), Reed Little (Author), Paulo Merson (Author), Robert Nord (Author), & 1 more

 

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.