Kolejna odsłona w rozwoju oprogramowania CASE firmy Visual Paradigm. Agile, pierwszych katach churra optymizmu, zaczyna troszkę się krystalizować co zauważył już [[Scott Ambler]] 12 lat temu:

książka traktująca o tym, że zwinność nie oznacza bałaganu i pospolitego ruszenia. Scott Ambler to kolejny autorytet w inżynierii oprogramowania. I mimo, że nikogo nie ma sensu małpować, na pewno warto się uczyć? (Źródło: Agile Modeling. Effective Practices for Modeling and Documentation | | Jarosław Żeliński IT-Consulting)

Visual-Paradigm to także zestaw narzędzi Agile pozwalających z jednej strony zwinnie zarządzać projektowaniem i projektem (to nie jest to samo) z drugiej nie zaniedbywać analizy i modelowania tam gdzie to jednak pomaga.

Nowe elementy v.13.2.:

  1. Kanban Board to nowe narzędzie pozwalające zarządzać zakresem projektu i jego realizacją. Kanban to opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Słowo kanban w wolnym tłumaczeniu można w poniższym przypadku oddać jako ?spis widoczny?. Tu praktycznie oznacza to co znamy pod nazwą “backlog” tyle, że wersji “widocznej” jako tablicę postępu prac: bilboard dostępny dla członków zespołu.
  2. User Story Estimation to nowy parametr obiektów “user story”.  Generalnie tu (w tym narzędziu) user story to nie “proza użytkownika” a sformalizowana wersja znana jako szablon “ja jako …. chciałbym osiągnąć…. mając do dyspozycji  …”, historyjki te są parametryzowane miedzy innymi (teraz) estymacja czasu ich implementacji co bardzo ułatwia zarzadzanie projektem.
  3. Kroki wymagające potwierdzenia, nowa cecha specyfikacji przypadków użycia, bardzo ważna rzecz w specyfikowaniu przypadków użycia to wskazanie tych kroków scenariuszy, które wymagają potwierdzenia przez system.
  4. Szybki podgląd (także zestawienie) historyjek użytkownika, w toku projektu kluczowe jest śledzenie projektu, który nie raz ma setki detali w zakresie, od teraz dysponujemy odpowiednimi zestawieniami i podsumowaniami, to jedyny sposób na sprawne zarzadzanie zakresem projektu.
  5. Makiety ekranów to kolejny bardzo ważny element komunikacji z zamawiającym i definiowaniem zakresu projektu, rozbudowana została paleta elementów i ich cech.
  6. CMMN (Case Management Model and Notation) to notacja opublikowana formalnie w 2014 roku. Notacja BPMN ma za cel modelowanie procesów biznesowych czyli powtarzalnych zachowań organizacji, CMMN to narzędzie do modelowania konkretnych (zidentyfikowanych) aktywności, nie przewidzianych w modelach procesów, także do modelowania proponowanych (zaakceptowanych) rozwiązań, w przypadku gdy dana aktywność stwarza problem.
  7. Zarządzanie plikami w repozytorium TeamWork (serwer) z poziomu przeglądarki diagramów.
  8. Tymczasowe diagramy analizy wpływu. Do tej pory były zawsze zapamiętywane co w dużych projektach skutkowało dużą ich liczbą i przeciążaniem projektu, teraz mogą one być tworzone “w locie” bez konieczności ich zachowywania.

Źródło: What’s New in Visual Paradigm 13.2? 

Narzędzie potężnieje z każdą kolejną wersją. Obecnie oferowane jest w dwóch wersjach:

  1. Visual-Paradigm (VP) jako narzędzie adresowane do wspierania procesów inżynierii oprogramowania.
  2. ArchiMetric to rozszerzenie pakietu VP, to narzędzie wspierające prowadzenie analiz systemowych organizacji, szeroko pojętego modelowania architektury biznesowej (korporacyjnej).

W 2005 roku wybrałem to narzędzie całkowicie przypadkowo, kierowałem się czasem od momentu zamówienia do uzyskania licencji, bo działo się w toku bardzo ważnego projektu, w którym nie mogłem sobie pozwolić ani na przerwę ani na znaki wodne “evaluation version” w dokumentach w czasie oczekiwania na licencje. Po tych latach korzystania z VP i porównywania pracy z innymi narzędziami spotykanymi w projektach, nadal mam przekonanie, że nieświadomie dokonałem wtedy chyba najlepszego możliwego wyboru.

 

Więcej o nowinkach w aplikacji:

Visual Paradigm 13.2 introduces a number of new features, which includes:

(źr. https://www.visual-paradigm.com/aboutus/newsreleases/vp132.jsp)

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: wszelka pomoc i wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga udzielana jest wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.