Telefon komórkowy staje sie powoli uniwersalnym komunikatorem osobistym, dzięki któremu zawsze jesteśmy dostępni i sami mamy kontakt z innymi. Trendy na rynku i zachowania konsumentów pozwalają przypuszczać, że przyszłość telefonii to tylko telefonia mobilna i to w postaci uniwersalnego komunikatora i personalnego organizatora w jednym.

Rynek w Polsce

Na koniec 2003 r. 17,4 mln Polaków miało telefony komórkowe. Liczba posiadaczy komórek do ilości mieszkańców w Polsce osiągnęła 45,5%. Dla przykładu na Słowacji wskaźnik ten wynosi 54,5%, w Niemczech 71%, a we Włoszech 93%.

Ministerstwo szacuje, że w Polsce jest ok. 12,3 mln telefonów stacjonarnych analogowych i cyfrowych tak więc ok. co trzeci Polak może się pochwalić dostępem do telefonu stacjonarnego (32 proc.).

Rynek USA: do roku 2008 około 30% użytkowników telefonów zrezygnuje z telefonu stacjonarnego.

Jak podaje agencja Instat/MDR nadchodzi proces rezygnacji z telefonów stacjonarnych na korzyść przenośnych. Coraz częściej telefon komórkowy jest wybierany zamiast telefonu stacjonarnego a nie jako drugi telefon. Szczególnie dotyczy to osób w wieku od 18 do 24 lat, mieszkających samotnie i żyjących w obszarach zurbanizowanych.

Wnioski

Stałe zbliżanie się kosztów użytkowania telefonu komórkowego i stacjonarnego spowoduje w końcu zjawisko wypierania tych ostatnich z rynku. Telefon stacjonarny najprawdopodobniej raczej infrastruktura, jaka po nim zostanie, stanie się najprawdopodobniej bazą do usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Być może nawet bez usługi telefonicznej lub z telefonem jako dodatkiem, ale raczej bez abonamentu a z opłatą za faktyczny czas zrealizowanych połączeń. Oba typy oferują porównywalne korzyści jednak telefon komórkowy ma te same funkcjonalności, co stacjonarny a dodatkowo można go mieć zawsze przy sobie.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.