Właśnie MSI opublikowała raport z badania na temat rynku ERP w Polsce. Systemy ERP autor raportu definiuje jako:
ERP (Enterprise Resource Planning) to informatyczny system wspomagający zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Pozwala na realizację funkcji kierowniczych we wszystkich obszarach funkcjonalnych firmy (produkcja, sprzedaż itd.).?(Abramczyk, 2019)?
87% respondentów korzysta z systemu ERP, 7% planuje zakup takiego, 6% nie planuje. Ciekawostką jest jednak poniższy wykres:

Ciekawe jest pewna niekonsekwencja u ankietowanych: a mianowicie znając powyższą definicję (była podana w ankiecie): “realizację funkcji kierowniczych we wszystkich obszarach funkcjonalnych firmy” 48% ankietowanych, czyli niemalże połowa, wskazuje jednocześnie, że przy wyborze istotne są możliwości integracji z innymi systemami, co przeczy nieco tezie, że ERP obsługuje wszystkie obszary zarządzania. Słusznie uwagę zwraca cytowany Robert Stiller (Associated Partner w firmie Hicron), że istotne jest dzisiaj integrowanie systemów ERP z nowoczesnymi rozwiązaniami (szeroko pojęte wyposażenie techniczne), które w obecnych czasach niemalże w 100% zawiera, nie raz bardzo zaawansowane, oprogramowanie, realizujące funkcje, które kiedyś były modułami systemów ERP (np. MES, ASP, inne).
Dalej autorka zwraca uwagę na fakt, że
… jeśli chodzi o najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić podczas wyboru dostawcy systemu ERP, za najbardziej istotne zostały uznane: doświadczenie dostawcy (72%), ogólne warunki współpracy (68%) oraz warunki finansowe (48%). Mniejszą uwagę klienci zwracają na pozycję dostawcy na rynku (26%) oraz markę dostawcy (12%).?(Abramczyk, 2019)?
Tu widać, że sama marka jako taka już nie stanowi aż tak o przewadze rynkowej. Myślę, że opinia ta to konsekwencja porażek, od których nie są wolne te marki (np. głośna ostatnio porażka SAP w LIDL).
Kolejna ważna kwestia to wyartykułowanie swoich potrzeb:
Okazuje się, że największymi trudnościami, z którymi trzeba się zmierzyć podczas wdrażania systemu ERP, są przede wszystkim: zdefiniowanie wymagań funkcjonalnych (71%), integracja systemu ERP z innymi systemami (65%), dostosowanie i parametryzacja systemu (58%), migracja danych (54%) oraz szkolenie użytkowników (45%). Pewne trudności sprawiają również wybór dostawcy (19%) oraz uruchomienie systemu (16%).?(Abramczyk, 2019)?
Powyższe jasno pokazuje, że kluczem do sukcesu jest opisanie potrzeb i uznanie faktu, że poza systemem ERP są i będą inne (integracja). Tu zakończę, namawiając do lektury całości tego interesującego tekstu. Proszę zwrócić uwagę na ciekawy fakt: 71% uważa, że trudno jest opisać wymagania a jednocześnie tylko 19% uważa, że trudny jest wybór dostawcy. Zestawiając to z faktem, że w większości przypadków analizę wymagań zleca się wybranemu wykonawcy, widzę tu kolejną niekonsekwencję u ankietowanych.
Tak więc polecam raport, zachęcam do własnych przemyśleń, i zapraszam do dyskusji pod tym artykułem…
Źródła:
- Abramczyk, A. (2019, June 5). Raport: Systemy ERP. Retrieved June 5, 2019, from MSI Portal website: