Tak więc analiza przedwdrożeniowa to jest jakaś praca, jej produktem mogą być różne treści. Dlatego właśnie warto pytać wykonawcę takiej analizy o to, co będzie jej produktem i do czego to coś posłuży. (Wymagania na oprogramowanie ERP a analiza przedwdrożeniowa ? gdzie różnica?).
Artykuł (po pewnym przeredagowaniu i uzupełnieniu) ukazał się wydawnictwie COMPUERWORLD Aplikacje biznesowe Kompendium Czerwiec 2011. Fragment artykułu:
Poprawny model firmy na potrzeby analizy wymagań to: mapa procesów oraz już poza nią ale powiązane referencjami z tą mapą, dokumenty takie jak procedury dla wybranych czynności, specyfikacje stanowisk i kompetencji, wzory dokumentów, reguły biznesowe. Mapa procesów to obraz przepływu pracy w firmie. Każdy podmiot będący organizacją ludzi, którzy wykonują jakąkolwiek celową pracę, da się opisać w postaci procesów czyli łańcuchów czynności wymagających czegoś na swoim wejściu i dających w efekcie coś na wyjściu. To ostatnie to nic innego jak cel danej pracy. Jednak modelowanie procesów nie ma nic wspólnego z prostym obrazkowym zapisywaniem czynności poszczególnych pracowników. Model procesowy firmy to jej wewnętrzny łańcuch wartości. Szczegóły działań to metoda ich osiągania w konkretnej firmie. Jeżeli model zawiera te szczegóły, to staje się kompletnie nieprzydatny, bo ukrywa sedno sprawy. Dobry model rozgranicza: łańcuch czynności, reguły biznesowe oraz ograniczenia. Kolejne czynności są kandydatami na potrzebne funkcjonalności nowego systemu. Jednocześnie system powinien pozwalać na zarządzanie regułami biznesowymi i definiowanie procedur. Częścią modelu powinien być również uporządkowany model informacji. Ta swego rodzaju taksonomia powinna opisywać powiązania między obiektami biznesowymi ? np. faktura VAT powstaje na bazie zamówienia od klienta lub zamówienia wewnętrznego, jest powiązana obligatoryjnie tylko z jednym pracownikiem, który ją wystawił itd. Dopiero na etapie analizy wymagań decydujemy, czy czynność fakturowania będzie włączona w zakres projektu wdrożenia. Jeśli tak to, analizujemy czy użytkownik sam wpisze potrzebne dane, czy ? i w jaki sposób – zostaną one wyliczone.
Użycie modelu jako narzędzia wyboru systemu ERP jest bardzo skuteczne – wystarczy go opisać dodatkowo zakresem projektu i rozesłać do dostawców i zapytać czy ich system pasuje do modelu oraz ile ten produkt kosztuje rok po roku. Jednocześnie dobrze wykonany model organizacji nie zawiera informacji nadmiarowych, które zawsze podnoszą koszt jego wykonania, a często stanowią zbędne ograniczenia. Dobry model powstaje z użyciem standardów i dobrych praktyk. Do typowych standardów należą: notacja BPMN (Business Process Modeling Notation), UML (Uniefied Modeling Langualge), AchiMate/TOGAF, Siatka Zachmanna, Business Motivation Model. Do dobrych praktyk np. wzorce projektowe czy zalecenia Business Rules Group.
Kompletny artykuł: CW Czerwiec 2011 skan artykułu JZelinski
Zachęcam do zakupu całego wydania COMPUTERWORLD Aplikacje Kompendium ERP Czerwiec 2011.
Edukacji rynku część kolejna. 3 * tak:)