Badanie przydatności TOGAF/ArchiMate mam chyba za sobą (zapewne nie na miarę doktoratu ale troszkę jednak tak, chociaż…;)).  Na stronie mojego kolegi: ArchitekturaKorporacyjna.pl (polecam analitykom),  w jednym z artykułów pojawia się ciekawe stwierdzenie:

TOGAF wskazuje, że niewłaściwe podczas modelowania jest bezpośrednie wiązanie procesu [biznesowego, jak sądzę] z aplikacją go wspierającą ? elementem pośrednim powinna być funkcja ? czyli: aplikacja wspiera realizację funkcji, a funkcja obejmuje cały proces lub jego fragment (w zależności od poziomu dekompozycji funkcji biznesowej). (Komentarze do TOGAF ? metamodel zawartości (cz. II) | Architektura Korporacyjna).

i to jest coś co jako pierwsze mnie zraziło w notacji ArchiMate: przerost pojęciowy (rozdrobnienie albo jak kto woli nadmierna gradacja). Umieszczenie dodatkowego pojęcia – funkcja – pomiędzy procesem biznesowym (pamiętamy, że samodzielna czynność to także proces) a narzędziem pracy jakim jest oprogramowanie wydaje się sztuczne. To troszkę jak umieszczenie pomiędzy młotkiem a procesem wbijania gwoździa funkcji “wbijanie”, nie wiem jaką wartość wnosi to do modelu, skoro młotek ma funkcję (przypadek użycia) “wbijanie” (pamiętajmy, że oprogramowanie to narzędzie pracy aktora, zasób).

Prowadzi to do niekompatybilności z systemem pojęciowym paradygmatu obiektowego (MDA/OMG), na który ArchiMate się powołuje, tym bardziej, że jednak MDA to standard procesu obiektowego tworzenia oprogramowania więc po co z nim walczyć? Testowałem modele ArchiMate “na ludziach” i okazywało się, że dla wielu z nich także są one nieintuicyjne. Trudno mi też wytłumaczyć ten nadmiar pojęciowy:  skoro “w  naturze” czynność jest wspierana “usługą systemu” to po co pakować między nie, między tę “wódkę a zakąskę” ;), pojęcie biznesowej funkcji oprogramowania skoro ono świadczy jakąś usługę, bo jest ona funkcjonalnością tego oprogramowania.

Trzy warstwy modelowaniaAutorzy ArchiMate wskazują, że tam gdzie ArchiMate jest zbyt ogólne, należy użyć odpowiednio BPMN lub UML. Ale tu pojawia się problem: w UML usługa oprogramowania to przypadek użycia powiązany bezpośrednio z aktorem, który ma swój cel działania (użycia systemu w trakcie realizacji procesu biznesowego). Czyli usługa oprogramowania jest jednak pojęciowo bezpośrednio związana z czynnością w procesie, którą wspiera (cel pracy aktora). To tylko jedna z niespójności. Jeżeli uznać, że proces tworzenia oprogramowania to trzy fazy MDA opisane przez OMG czyli CIM, PIM i PSM (model biznesowy, model logiki systemu, model jego implementacji), to niestety TOGAF i ArchiMate są z nim niekompatybilne a  TOGAF/ArchiMate nie daje nic w zamian, więc jest problem…

 

Z drugiej strony potrzebne jest w każdym większym projekcie uporządkowanie wiedzy o organizacji z pomocą modeli (których tu będzie więcej nią jeden) czyli zrozumienie jej zachowania, wymaga to ujęcia tych modeli w strukturę. Po co? By mieć miernik pozwalający odpowiedzieć na pytanie: Czy mamy już wszystkie potrzebne modele, czy rozumiemy tę organizację.  Modele te to: procesy biznesowe oraz obiektowe struktury oprogramowania. Do tego modele pojęciowe i reguły biznesowe. Wszystko to – notacje i ich modele pojęciowe – jest bardzo dobrze opracowane w przez OMG. Czego brakuje? Metamodelu całości. Tu z pomocą przychodzi tak zwana [[Siatka Zachmana]].  Cóż to jest?

Siatka Zachmana (ang. Zachman Framework) ? szablon i sposób postępowania, który pozwala w sposób formalny i ściśle ustrukturalizowany definiować architekturę systemów korporacyjnych. Używa siatki bazując na sześciu podstawowych pytaniach (Co, Jak, Gdzie, Kto, Kiedy, Dlaczego) zadanych pięciu grupom użytkowników (Planujący, Właściciel, Projektant, Twórca, Podwykonawca) aby przedstawić holistyczny obraz przedsiębiorstwa, które jest modelowane. (Siatka Zachmana ? Wikipedia, wolna encyklopedia).

Taka kompletna siatka (matryca) wygląda tak:

Siatka Zachmana zakres analizy

Jest to pełny opis organizacji. Nie zawsze jest potrzeba tworzenia całości. Na etapie typowej analizy biznesowej i analizy wymagań potrzebne są etapy CIM i PIM. W siatce Zachmana można pominąć zbędne (tu nadmiarowe, Zachman dopuszcza częściowe struktury) kolumny i wiersze nadal zachowując kompatybilność z MDA:

Siatka Zachmana zakres analizy CIM PIM

Powyższe to nic innego jak matryca pozwalająca zbudować uporządkowany model organizacji i umieścić w nim istniejące, wspierająca ją oprogramowanie i (lub) opisać to, które powinno się w niej pojawić czyli wymagania. Powyższe mapuje się w 100% na model MDA: CIM i PIM. Nie trzeba więc niczego zmieniać a model pojęciowy jest spójny. Jeżeli ktoś korzysta z modelu MDA/OMG, bez problemu może przyporządkować polom (przecięcia wierszy i kolumn) modele notacji BPMN, UML i BMM, a także systemy reguł biznesowych i słownik pojęć dziedzinowych. (powyższe zrzuty ekranowe narzędzia Agilian)

Z każdym kolejnym projektem skłaniam się ku tezie, że Architektura Korporacyjna, jako całościowe (lub jak kto woli: holistyczne) podejście do dokumentowania (modelowania) organizacji, bliższa jest Siatce Zachmana niż TOGAF’owi, który w moich oczach jest po protu przekombinowany i niekompatybilny z notacjami, od których raczej nie ma ucieczki (BPMN, UML, BMM a nawet  strukturalne ERD i DFD).

Powyższy uproszczony (wyłączone nieużywane wiersze i kolumny) kształt Siatki Zachmana, coraz częściej służy mi jako zakres projektu analitycznego i korzeń jego struktury. Poszukując materiałów na ten temat znalazłem opracowanie opublikowane na stronie Business Process Trends już w 2003 roku o wdzięcznym tytule: [[The Zachman Framework and the OMG’s Model Driven Architecture]]. Poniżej, na zakończenie, dwa diagramy zapożyczone z tego opracowania:

– mapowanie MDA na Siatkę Zachmana:

MDA2Zachman

oraz wskazanie, gdzie zastosować notacje UML:

UML2ZachmanPowyższy diagram warto uzupełnić uwagą, że zastosowanie notacji BPMN w obszarze procesów biznesowych wydaje się być obecnie znacznie rozsądniejsze (w 2003 roku, nie była stosowana), zaś w obszarze motywacji doskonale sprawuje się BMM. OMG daje także uporządkowane systemu zapisu reguł biznesowych i słowników pojęć.

TOGAF ma ambicje porównywania się z Siatką Zachmana, jednak w moim odczuciu obszarowe porównanie – zgodność – to nie to samo z kompatybilność (tu już jej brak) z systemami pojęciowymi (uznanymi za standardy notacjami), bo to tu tkwi sens i sedno problemu. Jak na razie nie sądzę, by notacja ArchiMate – język wyrazu TOGAF’a – wyparło dorobek OMG, a niestety nie jest w stanie go zastąpić. Obecna postać Siatki Zachman v.3.0. to już ugruntowana ontologia. (czysty plakat  ZachmaFramework 3.0, widać na nim bardzo ważną rzecz: śladowanie, mapowanie pomiędzy modelami).

Siatka Zachmana w użyciu – pakiet Visual-Paradigm.

c.d.n.

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Paweł Zubkiewicz

    Dobry artykuł jednak nie mogę sie zgodzić z Toba, ze funkcje, czyli jeśli dobrze rozumie capabilities po angielsku są nieprzydatne.

    Mapowanie aplikacji bezpośrednio do (aktywności) procesów poważnie ogranicza elastyczność i podatnosc na zmiany. Procesy sie nieustannie zmieniają, jak mówi moj kolega “jest jednak organizacja która sie nie zmienia – ta która właśnie zamknięto”. Pryncypium i zarazem wymaganiem jest umożliwienie wprowadzenia tych zmian możliwe szybko i tanio, zapewniając tym samym (potencjalnie) przewagę konkurencyjna firmie, która szybciej sie zmienia i dostosowuje do rynku.

    Warstwa capabilities zapewnia ta elastyczność, przynajmniej w części, ponieważ capabilities nie zmieniają sie tak często jak procesy. Dodatkowo powinny być zaprojektowane w taki sposób aby łatwo można było je łączyć ze sobą i w ten sposób tworzyć nowe procesy. Tutaj w sumie jest taka sama zasada jak w programowaniu czy architekturze systemowej – kolejne warstwy zapewniają elastyczność i ułatwiają wdrożenie zmian w systemie.

    Sama koncepcja capability nie jest dużo bardziej skomplikowana niż supersystem o którym pisałes ostatnio w artykule o domenie.

    Natomiast zgodzę sie z Toba, ze cieżko jest wytłumaczyć cała koncepcje architektury korporacyjnej i capability. No ale z mojego doświadczenia wynika, ze ludzie maja tez problemy z bardziej podstawowymi terminami, jak różnica miedzy aplikacja a systemem.

    1. Jarek Żeliński

      Capabilities to “zdolność” (kogoś/czegoś do czegoś”). Funkcja z perspektywy oprogramowania to usługa jaką świadczy (przypadek użycia): np. (wsparcie w) Wystawieniu faktury VAT. Jest to usługa oprogramowania wspierająca czynności Fakturowanie w procesie Sprzedaży. Proces sprzedaży może się zmieniać, ale elementarna część Fakturowania gdzieś tam będzie.

      Model SOA ma trzy warstwy: procesy, usługi oprogramowania i oprogramowanie jako zasób (wraz z platformami itp.). Proces biznesowy to abstrakcja tego co robi organizacja, usługi oprogramowania to abstrakcja tego oprogramowania z perspektywy użytkownika (to jeden do jednego przypadki użycia), najniższa warstwa to implementacja. Wprowadzanie dodatkowej warstwy pomiędzy proces (czynności w procesie) a usługi oprogramowania stanowi coś dziwnego bo co reprezentuje?

      Moim zdaniem są to chyba skutki dużych niekonsekwencji w definiowani pojęć: usługa oprogramowania, przypadek użycia i proces elementarny. Wszystkie trzy to “to samo” ale z różnych perspektyw. Oprogramowanie jako czarna skrzynka opisywane jest przypadkami użycia. Przypadek użycia to “coś”, co po zainicjowaniu da jako efekt coś mającego wartość dla aktora czyli kompletna usługa oprogramowania. Proces ma wejście i wyjście, będący jego produktem, dokładnie tak jak przypadek użycia. (przypomnę, że proces biznesowy to czynność lub łańcuch czynności…)

      Np. elementarnym procesem będzie wystawienie faktury, potrzebna więc jest nam usługa systemu wspierająca te pracę, będzie przypadek użycia Wystawiania faktur, a jest to nic innego jak usługa oprogramowania (wsparcie czynności wystawiania faktur). Tu oczywiście kłania się pojęcie gradacji czynności, przypadków użycia i usług oprogramowania i tu widzę źródło problemu np. z jednej strony wyodrębnianie jako przypadku użycia kliknięcia rozwijanej listy kontrahentów podczas wystawiania faktury a z drugiej uznanie “zarządzania dokumentami spółki” za “usługę oprogramowania. Dlatego definicje tych pojęć rodem z SOA, OMG/UML/BPMN nie wymagają wprowadzania żadnej warstwy pośredniej “normalizującej” takie rozbieżności. Mam wrażenie, ze ArchiMate to próba ogarnięcia rozrzutu tych definicji. Ja osobiście trzymam się definicji najprostszych (np. nie toleruje sztucznego bardzo pojęcia “systemowy przypadek użycia”), elementarnych bo rozłożenie analizowanego “przedmiotu” na takie daje dużo lepsze zrozumienie (mniej klocków lego) niż mnożenie pojęć, które bardzo często polega niestety na zasadzie “wszystko to czego nie rozumiem dostanie nową nazwę”.

      Co do ostatniego Twojego zdania to faktycznie też to obserwuję 🙂
      P.S.
      Co do capabilities to coś ciekawego: http://www.aiai.ed.ac.uk/project/enterprise/enterprise/ontology.html

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.