ZARZĄDZANIE ARCHITEKTURĄ IT WE WŁASNYM ZAKRESIE JEST KRYTYCZNE: Integratorzy systemów mogą być cennym elementem cyfrowej transformacji, ale nigdy nie powinni mieć całkowitej, niekontrolowanej władzy nad całym przedsięwzięciem (źr. PORAŻKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI W FIRMIE HERTZ, patrz także THE HERTZ VS. ACCENTURE DISASTER)

Oferta

Proces obsługi klientów

Standardowy proces współpracy ze mną to bardzo wygodna i bezpieczne dla Ciebie ścieżka:

Anonimowy czat -> Zapytanie ofertowe -> [Oferta -> Negocjacje -> Umowa -> Realizacja -> Faktury -> Rozliczenia]
(UWAGA! Ścieżka oznaczone nawiasem […] to komunikacja prowadzona i rejestrowana na profilu zaufanym)


Ekspert na żądanie

To najprostsza i najczęstsza forma współpracy. Polega na przekazywaniu dokumentów do recenzji lub wydania opinii.

Opracowywane recenzje i opinie zawierają analizę materiału źródłowego oraz odpowiedzi na zadane pytania wraz z ich dedukcyjnym uzasadnieniem i literaturą źródłową. Mają strukturę bazującą na IMRAD.

Kontraktowy Architekt IT

Co oferuję?

  • Opracowanie dokumentacji opisującej sposób działania Państwa organizacji oraz posiadanego oprogramowania (wymagany do ochrony know-how).
  • Opracowanie specyfikacji wymagań (projekt) na nowe oprogramowanie i na modyfikacje już posiadanego (wymagane do zarządzania IT i cyberbezpieczeństwa).
  • Nadzór nad pracami dostawców systemów (wymagane przez prawo).
  • Bieżące utrzymanie i aktualizację tak wytworzonej dokumentacji.
  • Bieżące wsparcie merytoryczne Waszego zespołu w zakresie analiz i modelowania.
  • Recenzje dokumentów (polecane przy podejmowaniu decyzji).

Dlaczego ja?

  • Bo od 1991 roku stale zbieram doświadczenie jako analityk i projektant systemów.
  • Bo od 2005 roku, także jako także wykładowca akademicki, prowadzę prace badawcze: jestem na bieżąco z postępem w branży IT i mam naukowy (recenzowany) dorobek.
  • Bo cały mój dorobek i przykłady efektów pracy sprawdzisz na moim Blogu zanim cokolwiek u mnie zamówisz.
  • Bo nie pobieram prowizji (success fee) od wartości Waszego Projektu. Nie mam żadnych umów prowizyjnych z dostawcami systemów za promocję ich produktów i usług.
  • Bo mało kto to potrafi i ma takie doświadczenie jak ja.
  • Bo stosuję ogólnie dostępne metody i narzędzia oraz standardy notacyjne, nie uzależniam od siebie moich klientów.

Stawki

Projekty i zadania są harmonogramowane jako fixed-price (dzieło lub ryczałt). To znaczy, że każdy etap prac to każdorazowo z góry ustalony zakres i koszt, realizowany po uzyskaniu akceptacji Zamawiającego. Ta usługa to także stałe wsparcie Twoich pracowników, które może dla nich wykupić.

SLA (Service Level Agreement): zlecenia są podejmowane w dniu zgłoszenia i realizowane bez zbędnej zwłoki, z podaniem terminu i pracochłonności (koszt) ich realizacji w dniu podjęcia. Standardowe rozliczenie to pełne kwadranse, inicjacja zawsze pęłna godzina. Terminem przyjęcia zlecenia jest data wpływu środków na rachunek Wykonawcy.Stawka jednostkowa brutto
Usługa ad-hoc
Nieregularne potrzeby. SLA: trzeci priorytet, płatne z góry per zlecenie. Spotkanie on-line lub recenzja dokumentu (materiały stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, muszą być stosownie oznaczone).
£95/h
(stawka ad-hoc T&M)
Dyspozycyjność
Stałe nieregularne potrzeby. SLA: drugi priorytet. Opłata za gotowość z góry, poszczególne zlecenia wyceniane są przed ich podjęciem (każdorazowo kalkulacja do akceptacji), płatne łącznie na koniec ustalonego okresu rozliczeniowego (tydzień, miesiąc, inne).
£100/m-c
(stawka za gotowość)
£75/h
(stawka kontraktowa T&M)
Ryczałt
Stałe regularne potrzeby. SLA: pierwszy priorytet (opłata bezzwrotna za z góry wykupiony czas dostępności w okresie rozliczeniowym, min. 3h/m-c, czas zaangażowania ponad ryczałt rozliczany jest jak dyspozycyjność).
Brak opłaty za gotowość
(2/3 stawki kontraktowej: £50/h)
Warsztat/prezentacja na ustalony temat dla grupy
Usługi realizowane są on-line (video-konferencja). Materiałem dla uczestników, przekazywanym po spotkaniu, są treści wypracowane razem w toku zajęć.
£700/dzień
£150/godzina
*/priorytet oznacza kolejność podejmowania zleceń w przypadku ich jednoczesności,
**/w każdej formie współpracy oferuję możliwość budżetowania zleceń (na z góry określony okres i/lub koszt),
***/Zamawiający ma obowiązek odpowiadania na pytania Wykonawcy w ustalonym w Regulaminie czasie (standardowo 3 dni robocze), bezczynność Zamawiającego uprawnia do przesunięcia terminu realizacji ale nie uprawnia do zmniejszenia wynagrodzenia Wykonawcy (ale zawsze jest możliwość korekty ryczałtu od kolejnego okresu)
****/Kontrakt i Ryczałt zawierają w cenie utrzymanie platformy komunikacyjnej Postmania (dokumentacja projektowa on-line).

Moje realne maksymalne miesięczne zaangażowanie dla jednego projektu (klienta) ok. 40h/m-c czyli 25% czasu (wynika to faktu, że nie fakturuję czasu oczekiwania na materiały i uwagi od klienta). Typowe kontrakty na nadzór wykonawcy to 10-15 h/m-c. Bieżące utrzymanie aktualności dokumentacji już od 3h/m-c. Masz nietypowe potrzeby? Zapytaj, formularz na końcu strony.

Standardowy proces stałej współpracy

  • Audyt, realizowany w ramach umowy o dzieło, doprowadzający firmę do stanu, w którym ma ona swoją pełną i aktualną dokumentacje. W średniej wielkości firmie trwa to ok. 3 do 4 miesięcy (koszt rozkładany jest na comiesięczne zaliczki), zależnie od dostępowości kluczowych pracowników firmy. Dokument wynikowy ma ok. 80-100 stron A4. W ramach tego etap może dodatkowo powstać specyfikacja wymagań na oprogramowanie. Prawa majątkowe do tego opracowania z zasady przechodzą na Zamawiającego bez dodatkowego wynagrodzenia. Typowa pracochłonność dla firmy MŚP to 96h (umowa o dzieło, stawka kontraktowa).
  • Wdrożenie to etap nadzorów nad wdrożeniami. Typowa umowa dla firmy MŚP to 10-20h/m-c (kontrakt T&M lub ryczałt, zmiana warunków lub wypowiedzenie możliwe w ciągu okresu fakturowania).
  • Standardową usługą jest Wsparcie: nadzór autorski, bieżące wsparcie merytoryczne, prowadzenie i aktualizacja Modelu Działania Organizacji (procesy biznesowe i zmapowana na nie architektura systemu IT) czyli system Ciągłego Doskonalenia. Umowa ryczałtowa lub kontrakt na dyspozycyjność. Typowe obciążenie dla firmy MŚP to 3h/m-c (warunki jak dla wdrożenia).

Ryczałtowa forma współpracy i rozliczeń stanowi zabezpieczenie ryzyka po obu stronach umowy, a także daje najkorzystniejszą stawkę Klientom.

Pamiętaj: zawsze najpierw prześlij mi opis swojego problemu (formularz na końcu strony), w odpowiedzi zawsze dostaniesz cenową ofertę.

Import usług z UK po Brexicie

Siedzibą oraz miejscem świadczenia usługi przez Jaroslaw Zelinski IT-Consulting jest Zjednoczone Królestwo (UK). Jako obywatel RP posiadam status rezydenta UK (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00272):

Import usług spoza Unii Europejskiej (podobnie jak nabycie usług z krajów UE) jest opodatkowany VAT w Polsce. Do rozliczenia VAT z tytułu importu usług jest zobowiązany usługobiorca, a więc polski przedsiębiorca. Do ceny nabycia usługi doliczysz polską stawkę podatku należnego (do zapłaty). Jednocześnie, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT i import usługi jest związany z działalnością opodatkowaną VAT, przysługuje ci odliczenie podatku naliczonego (do zwrotu) w tej samej kwocie. Transakcja jest więc neutralna pod względem VAT.

Import usług z poza UE nie stwarza żadnego problemu w księgowości:

Jeśli nabywasz usługi od kontrahenta z Wielkiej Brytanii
Nabycie usług od kontrahenta z Wielkiej Brytanii stanowi import usług.

Ze względu na fakt, że faktura nie uwzględnia podatku VAT, jego rozliczenie leży po Twojej stronie. Podstawą określenia jego kwoty jest cena nabycia usługi. Jeśli zakup wiązał się z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, masz prawo odliczyć podatek w tej samej kwocie. Co ważne, w takich okolicznościach obowiązek podatkowy rodzi się w momencie zakończenia usługi lub otrzymania płatności. Nie musisz więc rozliczać podatku VAT w momencie otrzymania faktury.

W takim przypadku podstawę opodatkowania i należny podatek musisz wykazać w polach K_27 i K_28 oraz P_27 i P_28 JPK.
https://www.admiraltax.pl/jak-rozliczyc-zakup-lub-import-uslug-z-wielkiej-brytanii-po-brexicie/


Przykłady produktów mojej pracy

Przykładowe produkty mojej pracy są bezpłatnie dostępne do zapoznania się:

  1. System dla Kancelarii Senatu
  2. System obiegu spraw o dokumentów dla Żandarmerii Wojskowej
  3. Biblioteka – projekt demo
  4. Blog Analityka
  5. Przykłady dołączane do materiałów szkoleniowych: Portfolio

Dokumenty te w 100% powstawały zdalnie i zdalnie był realizowany nadzór nad realizacją. Projekty te pod moim nadzorem zostały zrealizowane w pierwszym terminie i budżecie. Zamawiający ma prawa majątkowe do projektu i powstałego dla niego oprogramowania. Niebyło żadnych protestów i reklamacji jakości treści tych dokumentów. Projekty dla sektora prywatnego realizują tak samo jednak, z uwagi na ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, nie mogę ich jednak opublikować.


Formularz Zapytania

(opis obiegu dokumentów na stronie Kontakt)

Zapytanie wysyłasz do:
Jaroslaw Zelinski IT-Consulting
Centrum Offices, 214 Union St.,
Aberdeen AB10 1TL, UK.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Podaj nazwę firmy
Osoba kontaktowa
Adres e-mail osoby do kontaktu
Interesuje mnie oferta na
Sklasyfikuj swoje oczekiwania
Opis sytuacji
Opisz stan faktyczny, który jest przedmiotem zapytania
Oczekiwany produkt usługi, rezultat
Opisz oczekiwany efekt lub kryteria odbioru.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania.Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 5.
materiały (opcja)

Autorskie prawa osobiste

Czy podpisanie utworu (projektu), podanie tożsamości jego autora może być uznane za reklamę? Zgodnie z art. 4 pkt 17 ustawy o radiofonii i telewizji, reklamą jest przekaz handlowy, pochodzący od podmiotu publicznego lub prywatnego, w związku z jego działalnością gospodarczą lub zawodową, zmierzający do promocji sprzedaży lub odpłatnego korzystania z towarów lub usług. Dyrektywa 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych definiuje “handlowy przekaz audiowizualny” jako obrazy z dźwiękiem lub bez niego, które mają służyć bezpośredniemu lub pośredniemu promowaniu towarów, usług lub wizerunku osoby fizycznej lub prawnej prowadzącej działalność gospodarczą; obrazy te towarzyszą audycji lub wideo stworzonemu przez użytkownika lub zostają w nich umieszczone w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie lub w celach autopromocji. W orzecznictwie sądów krajowych wskazuje się także, że nieodzownym elementem reklamy jest pewien element perswazyjny, którego nie zawiera choćby ogłoszenie nadawcy (zob. wyrok  SA w Warszawie z 2.03.2018 r., VII AGa 833/18, LEX nr 2488280).

Podsumowując, aby móc mówić o reklamie, dany przekaz musi cechować się pewną dozą perswazyjności, w jakiś sposób zachęcać do nabycia pewnych dóbr, korzystania z usług itd. Samo wskazanie autora trudno uznać za jakąkolwiek reklamę.

Jarosław Żeliński, Aberdeen (UK)