Jarosław Żeliński IT-Consulting

Anonimowy czat przy porannej kawie czyli F.A.Q.
Regulamin
- Celem uruchomienia tego czata jest umożliwienie uzyskania podstawowej konsultacji od Autora Bloga, przy zachowaniu anonimowości osoby pytającej.
- Z uwagi na charakter tego czata, pytania i odpowiedzi to kilkuzdaniowe krótkie wpisy (1000 znaków, ok. 140 słów).
- Na tym czacie odpowiadam wyłącznie na pytania dotyczące mojej działalności i usług oraz udzielam wskazówek.
- Czat przechowuje i udostępnia historię ostatnich 99 wpisów.
- Dyżur na czacie mam w dni robocze w godzinach porannych 9:00 – 11:00 (CET) ale pytania można wpisywać całą dobę, odpowiadam zawsze.
- Jest możliwe, że w godzinach dyżurowania będę zajęty i nie odpowiem od razu.
- Anonimowość pytającego (brak danych kontaktowych) powoduje, że nie są wysyłane żadne monity o odpowiedziach i nowych wpisach, więc trzeba samemu zaglądać tu po nowości.
- Treść dyskusji jest dostępna publicznie bez ograniczeń.
- Darowizna (po prawej) jest wyrazem podziękowania autorowi a nie zakupem usług.
Czat
Korzystając z czatu oświadczasz, że akceptujesz fakt jawności umieszczanych tu treści i wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie oraz miejsce ich publikacji. Wydawca serwisu nie odpowiada za utrudnienia występujące u niektórych osób, powodowane przez konfigurację ich infrastruktury i przeglądarki.
Latest Message: 8 hours, 21 minutes ago
- guest_6800 : Proszę opisać swój stosunek do mody na DDD. Zjawisko szkodliwe czy wręcz przeciwnie?
- Jaroslaw Zelinski : guest_6800 , DDD to nie metoda a zestaw dobrych praktyk, problem w tym, że mało kto stosuje je wg opisu Evansa (DDD to separacja danych i funkcji), JavaEE/.NET to anemiczne modele dziedziny które też się kłócą z DDD, po latach doświadczeń, uważam, że DDD w postaci znanej z Evansa nie wnosi nic nowego a nie raz szkodzi np. brak pojęcia interface czy nieprecyzyjne definicje pojęć agregat i entity, okazuje się wzorce i metody opisane przez Wirf-Brock i Rosenberga są najbliższe paradygmatu OOAD (patrz Alan Kay a nie C++).
- Jaroslaw Zelinski : guest_6800 , podsumowując uważam, ze DDD w postaci opisanej w 2003 roku nie pomaga ale niewątpliwie granice kontekstu i biznesowy język w projekcie to bardzo ważne i skuteczne podejście.
- Jaroslaw Zelinski : np.: https://it-consulting.pl/2012/12/09/domain-driven-design-uml-stereotypes-rozszerzenie-w-narzedziach-ms/
- guest_6915 : Uzupełniając z tym DDD, pod kątem języka... Obserwując postawę przedstawicieli "topowej" firmy szkoleniowej z DDD w Polsce to można się tylko łapać za głowę w kontekście bzdur "języka domenowego", który próbują narzucać...
- Jaroslaw Zelinski : guest_6915 , wiem 🙂 słyszę te bzdury od lat...... a królują tu "eksperci' JavaEE/.NET, cytowanie im oryginałów literatury źródłowej ich obraza 😉
- Jaroslaw Zelinski : guest_6915 ... BDW, ale z innymi, podobnym im, koderami doskonale sie dogadują 😉
- guest_4895 : Czy zastanawiał się Pan na wprowadzeniem do oferty szkoleń związanych z DDD? Odnoszę wrażenie, że obecny lider rynku tych szkoleń wprowadza sporo hype'u ale nie idzie za tym merytoryka.
- Jaroslaw Zelinski : guest_6915 BTW 2: niedawno miąłem szkolenie dla ekipy jednego z liderów polskiej branży IT, zadali mi podobne pytanie, usłyszeli odpowiedź, i napisali w ankiecie że trener ich obraża.. Kurtyna.
- Jaroslaw Zelinski : guest_4895 : "Czy zastanawiał się Pan na wprowadzeniem do oferty szkoleń związanych z DDD?" robię to na szkoleniu z projektowania od 15 lat 🙂
- Jaroslaw Zelinski : c.d. problem w tym, ze samo DDD generalnie nie rozwiązuje żadnego problemu bo ludzie (koderzy) z reguły nie potrafią projektować "obiektowo" tylko klepią pod dyktando starych ksiązek z C++/EJB, a niestety nadal tego uczą na studniach wielu uczelni.
- Jaroslaw Zelinski : Osobiście uważam, że DDD to co najwyżej wskazówki, wzorcem jest raczej BCE, SAGA, komponenty/mikroserwisy (też wypaczone przez wielu dostawców) itp..
- Jaroslaw Zelinski : dlatego napisałem i aktualizuję ten artykuł: https://it-consulting.pl/2022/12/19/iconix-c-d/
- guest_4895 : dziękuję za odpowiedzi, będę przeglądał szczegółowo polecane treści, według mnie jest miejsce na rynku żeby zrobić takie szkolenie "DDD dla projektantów/analityków" - i tak, specjalnie umieszczając "słowo klucz" DDD w nazwie szkolenia. Niestety, jak wszędzie, mamy różne "mody" i osoby, które sponsorują takie szkolenia, patrzą na takie rzeczy. Włącznie z pokazaniem antywzorców.
- Jaroslaw Zelinski : "jest miejsce na rynku żeby zrobić takie szkolenie "DDD dla projektantów/analityków"" ............., i jak zrobiłem tydzień temu takie to się obrazili, dostawcy systemów NIGDY nie byli zainteresowani jakimkolwiek postępem........ ich interesują mendejsy, jak najwięcej mendejsów
- Jaroslaw Zelinski : dlatego oferuję mentoring, bo tą wiedzą są zainteresowane raczej pojedyncze osoby a nie ich pracodawcy
- guest_Mikolajki : Witam. W którymś z artykułów wspominał Pan o tym że dobra dokumentacja powinna zawierać przypadki użycia i dla każdego przypadku użycia powienien byc zamodelowany diagram aktywności.
- Jaroslaw Zelinski : guest_Mikolajki: inaczej, każdy przypadek użycia powinien mieć opis realizacji.
- guest_Mikolajki : Jak powinien wyglądać taki idealny opis realizacji oprócz książkowego scenariusza, przebiegu , itp?
- Jaroslaw Zelinski : guest_Mikolajki : książkowo i praktycznie https://it-consulting.pl/2022/12/19/iconix-c-d/
- Jaroslaw Zelinski : guest_Mikolajki , jeżeli nie mamy wpływu na architekturę: https://it-consulting.pl/2025/04/27/jak-udokumentowac-monolit/
- guest_4723 : Nie mogę zrozumieć konfliktu o dziedziczenie. Nie ma go już w UML, ale np. w materiałach do nauki (np. https://refactoring.guru/pl) się znajduje. Takie źródło jest od razu do kosza? Jak traktować tam to dziedziczenie?
- guest_9018 : Pisze Pan, że "Od czasu do czasu używam wzorca BCE (Boundary, Control Entity) do modelowania logiki biznesowej". To aktualne? Widziałem, że prowadził Pan badania na temat rozwinięcia tego. Czego używa Pan najczęściej dziś do modelowania LLD?
- Jaroslaw Zelinski : guest_4723 : dziedziczenie, jako szkodliwy, byt zostało usunięte z metod projektowania systemów, to że nadal plącze sie po starych książkach i na blogach wielu ludzi niczego nie zmienia.
- Jaroslaw Zelinski : guest_9018, w zasadzie na poziomie LLD używam (nie ja jeden na świecie) zawsze, krótka przygoda z DDD przekonała mnie, że jednak tacy jak Rebeka Wirf-Brock mają rację, Evans za bardzo oparł sie na EJB/JavaEE. Po ciężkiej przygodzie z OOP rodem z C++/EJB/JavaEE/.NET świat wraca do programowania proceduralnego, a OOAD to architektura kodu, a nie "wszystko jest obiektem i dziedziczeniem" bo to bardzo komplikuje kod i czyni go monolitem.
- Jaroslaw Zelinski : guest_9018 ciekawy referat nw ten temat: https://youtu.be/wyABTfR9UTU?si=XYQcrHq3n7a5sxEG
- guest_4612 : Chyba ucięło? Czego Pan używa zawsze? OOAD?
- guest_4612 : To w takim razie jak sobie radzić z tym dziedziczeniem? Używać innych związków i ignorować?
- Jaroslaw Zelinski : guest_4612 , 1. używam wzorców i prostych zasad architektury OO: hermetyzacja komponentów i ich komunikacja, 2. a po co mi to nieszczęsne dziedziczenie? WSZYSTKO można zaprojektować i implementować bez szkodliwego dziedziczenia, a jeżeli jakiś język go wymaga można zmienić język 🙂 (i polecam wyleczyć się z "myślenia kodem")
- Jaroslaw Zelinski : guest_4612 , od 25 lat projektuję i nadzoruję implementacje, i: nie ma tam dziedziczenia, nie ma relacyjnych modeli danych :), na stronie Mentoring są przykładowe projekty do wglądu, robi tak masa ludzi na świecie (na blogu podaję literaturę).
- guest_4130 : Czy są jakieś przykłady gdzie monolit, czyli sytuacja gdzie model pojęciowy byłby de facto architekturą kodu, może się sprawdzić?
- Jaroslaw Zelinski : guest_4130 : "Czy są jakieś przykłady gdzie monolit, czyli sytuacja gdzie model pojęciowy byłby de facto architekturą kodu, może się sprawdzić?" tylko systemy, które NIGDY nie są modyfikowane i nie realizują zmiennej logiki np. elementy systemów operacyjnych, kompilatory, biblioteki matematyczne, sterowniki urządzeń peryferyjnych, ale nigdy nie np. "sklep internetowy" 😉
- Jaroslaw Zelinski : guest_4130, c.d. gdzie stale zmienia sie prawo, systemy lojalnościowe, modele biznesowe itp...
- Jaroslaw Zelinski : guest_4130, po drugie systemy biznesowe to przetwarzanie danych "o czymś" a nie "przetwarzanie czegoś"
- guest_4205 : Czym się różni BCE od MVC?
- Jaroslaw Zelinski : guest_4205 : "Czym się różni BCE od MVC?" różni się wszystkim :): MVC to model architektury całej aplikacji z jej środowiskiem, BCE to wzorzec na poziomie pojedynczych klas (Low-level Design).
- guest_9790 : Dane z formularza ekranowego zostały utrwalone w tabelach bazy danych. Następnie z tych danych generowany jest .pdf i drukowany. Co jest oryginałem?
- Jaroslaw Zelinski : guest_9790 , nie istnieje czyli wtopa 😉
- Jaroslaw Zelinski : c.d. formularze należy zapisywać w stanie "as is", i zapomnieć o relacyjnym modelu dla formularzy 🙂
- guest_8297 : Czy ten diagram: https://ibb.co/prhfdwBs jest poprawny? Chodzi o sytuację pozytywnej odpowiedzi i że dzieje się coś dalej. Czy to "coś dalej" powinno być w obszarze "alt" czy powinno już być poza obszarem?
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , nie jest poprawny, bo nie da się go odtworzyć w kodzie żeby zadziałał
- guest_8297 : Nie chodzi o poprawność pod kątem późniejszej implementacji (zdaję sobie sprawę, że brak tu nazw konkretnych operacji, nazw komponentów/klas, itd). Chodzi wyłącznie o koncepcję modelowania przebiegów alternatywnych. Czyli tak jak pytałem czy po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnej (kod 200) to co dzieje się dalej powinno być modelowane już poza obszarem alt czy w ramach tego obszaru?
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , na tym diagramie wszystko jest niepoprawne, to nie ma szans zadziałać, a co do [alt] to są to DWA alternatywne i równoprawne co do efektu, warianty; pamiętajmy, że nawet sama poprawność notacyjna (ale tu je nie ma), nie jest dowodem poprawności, tak samo jak fakt, że jakiś kod udało się skompilować, nie jest dowodem że ten kod to "dobry pomysł".
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 BTW: [alt] to nie to samo co IF....
- guest_3997 : Na tej stronie https://www.softwareideas.net/sequence-diagram-opt-vs-alt jest taki fragment. Czy Pan się z tym zgadza? Choosing Between OPT and ALT When deciding whether to use an OPT or ALT fragment in your sequence diagram, consider the following: If you need to model a single optional scenario, use OPT. If you need to model multiple mutually exclusive scenarios, use ALT. If you have a simple "if-then" structure without an else case, OPT might be more appropriate. If you have an "if-then-else" structure or multiple conditions, ALT is the better choice.
- Jaroslaw Zelinski : guest_3997 to nie jest kwestia tego czy się zgadzam, bo to wyrwane z kontekstu przykłady użycia określonej konstrukcji, to pytanie "czy zgadza się Pan, że śrubka to śrubka", opis alt i opt jest poprawny, problemem jest to jak i gdzie są stosowane, obie te konstrukcje w projekcie nie powinny zmieniać uzyskanego efektu końcowego, diagram sekwencji nie zastępuje diagramu aktywności, przykład: zadanie Podróż do Kołobrzegu, może mieć po drodze alternatywne i opcjonalne opcje przejazdy, ale celem i wymaganym efektem jest nadal Kołobrzeg.
- Jaroslaw Zelinski : guest_3997 autor tego tekstu to chyba koder, bo dywagowanie o konstrukcjach w kodzie to nie to samo co "sensowny model logiki systemu". Wielu autorów (także R. C. Martin, zwany Uncle Bob) pisze, że "działający kod" jako cel sam w sobie, to jedna z najgorszych plag inżynierii oprogramowania.
- guest_3997 : Z dużym prawdopodobieństwem to koder.
- guest_3997 : [alt] to nie to samo co IF.... - w takim razie jak rozumieć ALT?
- Jaroslaw Zelinski : guest_3997 , to "widać" po sposobie pisania 😉 (zwane w literaturze "myślenie kodem")
- Jaroslaw Zelinski : guest_3997 :[alt] to nie to samo co IF.... - w takim razie jak rozumieć ALT? 🙂 https://it-consulting.pl/seminaria/
- guest_3997 : To jest granica, rozumiem 😀
- Jaroslaw Zelinski : guest_3997 🙂 .. mniej więcej, ale podpowiem: 1. weź piwo do ręki, 2. alt[pij przez słomkę/pij jak człowiek], 3. piwo wypite 😉
- guest_8297 : ", na tym diagramie wszystko jest niepoprawne, to nie ma szans zadziałać, a co do [alt] to są to DWA alternatywne i równoprawne co do efektu, warianty;" Prosiłbym o skupienie się na zadanym pytaniu 🙂 Powtórzę: czy po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnej (kod 200), to co dzieje się dalej powinno być modelowane już poza obszarem alt czy w ramach tego obszaru jako przepływ dla opcji z kodem 200?
- guest_3997 : pij przez słomkę/pij jak człowiek 😀
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297: "czy po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnej (kod 200), to co dzieje się dalej powinno być modelowane już poza obszarem alt czy w ramach tego obszaru jako przepływ dla opcji z kodem 200?" to zależy od tego czym jest całość, nie mozna z sensem odpowiedzieć na pytanie "czy kręcenie korbą ma sens" bez wiedzy gdzie i po co ta korba..
- guest_8297 : Dalsze przepływy które ewentualnie byłyby zaprezentowane na sekwencji zależne są od tego czy była poprawna weryfikacja (otrzymanie kodu 200). Więc pytanie czy dalsze przepływy powinny być w ramach obszaru alt, gdzie guar = message 200, czy powinny być już poza tym obszarem. Drugą, opisaną opcję widziałem na wielu przykładach jednak mam wątpliwości czy jest to poprawne podejście.
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , bez wiedzy o całości "pomysłu" nie wiadomo, ale fakt, że ludzie często nadużywają tej konstrukcji, "czy powinny być już poza tym obszarem", bez wiedzy jak wygląda całość nie wiem 🙂
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , pamiętajmy, że cecha dobrego systemu nie jest to, że "w ogóle zadziałał" a to, że spełnia wymagania i jest możliwie tani w rozumieniu całego cyklu życia.
- guest_8297 : Wiedza na temat kontekstu jest ważna, ale jednak jakiś ogólny koncept fajnie przyjać 🙂
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , "ale jednak jakiś ogólny koncept fajnie przyjąć" nie istnieją takie, każde narzędzie ma kontekst użycia, to jak wzorce projektowe, są to dobre praktyki a nie "gotowe rozwiązania", dlatego najpierw myślimy i projektujemy a potem kodujemy ;), nie da się ocenić sensu projektu jednej ulicy, nie widzą planu całego miasta .............
- guest_8297 : Na przykład na tym diagramie (źr. YouTube): https://ibb.co/SwXr9tpq autor widać, że przyjął milczace założenie, że dalsze przepływy idą dalej gdy jest "valid". Jednak czy to jest poprawne? That's the question.
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , ten diagram to klasyczny przykład tego, kiedy nie używać diagramów sekwencji,
- guest_8297 : Jednak pytanie wciąż pozotaje czy autor powinien dalesze przeływy uzależnić od sytuacji gdzie guard = valid i de facto zagnieżdżać kolene alty czy powinno to być modelowane tak jak na przykładzie, bo jednak logicznym jest, ze nie podamy PINu jeśli karta jest nieprawidłowa.
- Jaroslaw Zelinski : c.d. "network" realizuje operacje 🙂 ???? Bank Database to komponent? Właśnie takie "" są propagowane w sieci a ludzie wciągają to jak pelikany, a potem dziwią się, ze deweloperzy wywalają to obrazki do kosza
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , powtórzę: diagram sekwencji do tego nie służy, ten diagram służy do modelowania interakcji (hermetycznych) komponentów
- Jaroslaw Zelinski : c.d. pomijam fakt, że (o ile wiem) PIN jest walidowany w bankomacie a nie przez sieć
- guest_8297 : "diagram sekwencji do tego nie służy, ten diagram służy do modelowania interakcji (hermetycznych) komponentów" Przy modelowaniu interakcji komponentów też możemy spotkać taki case jak zamodelować kwestię o której mówię. Także tutaj zupełnie abstrahuję od tego czy akurat ta architektura ma sens, a skupiam się na clue mojego pytania 😉
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , ja mam taką zasadę, że nie analizuję bezsensownych konstrukcji, celem projektowania nie jest "poprawne użycie korby" a poprawna efektywna konsytuacja studni.
- Jaroslaw Zelinski : c.d. "Nisko przelatująca krowa, ziejąc ogniem z paszczy, zniszczyła stacje metra w centrum miasta". Całe to zdanie jest poprawne gramatycznie, problem tym, że jako opis miasta jest bełkotem.
- Jaroslaw Zelinski : c.d. "Także tutaj zupełnie abstrahuję od tego czy akurat ta architektura ma sens, a skupiam się na clue mojego pytania", szkoda czasu na rzeczy nie mające sensu 😉
- guest_8297 : " szkoda czasu na rzeczy nie mające sensu ;)" jednak kwestia tego jak ugryźć temat zaprezentowania dalszego przepływu ma sens 😉
- Jaroslaw Zelinski : guest_8297 , sens ma rozwiązanie problemu a nie "jednej kotrukcji", każdy [alt] jest poprawny jeżeli jest zgodny ze specyfikacją, i co z tego?
- guest_8297 : z drugiej strony i rozwiązanie dla tej jednej kontrukcji też jest pomocne, bo w końcu to część większej całości 😉
- Jaroslaw Zelinski : problem wielu dokumentów jakie audytuję, to to, że nie raz użyte elementy są zgodne ze specyfikacja a całość jest brednią
- Jaroslaw Zelinski : " bo w końcu to część większej całości ;)" ale bez znajomości tej całości nie da się tego ocenić
- guest_9790 : Jaroslaw Zelinski : guest_9790 , nie istnieje czyli wtopa 😉 Oryginał nie istnieje, ale dane referencyjne to jednak ta baza?
- Jaroslaw Zelinski : guest_9790 : nie istnieje czyli wtopa 😉 Oryginał nie istnieje, ale dane referencyjne to jednak ta baza? czyżby? podpisana ??
- Jaroslaw Zelinski : c.d. to brzmi jak teza, że samochodów rozebrany na części, które rozłożono na półkach z częściami z innych samochodów to "zaparkowany samochód" 🙂
- guest_9790 : Jaroslaw Zelinski :czyżby? podpisana ?? Z perspektywy problemu oryginału, to nie jest to oryginał. Ale też nie jest to kopia. 🙂 Może należy stosować takie pojęcia jak wersja źródłowa, wersja wynikowa (dla pdf)?
- Jaroslaw Zelinski : guest_9790 : dokument to zwarty, utrwalony zestaw danych a raport SQL, jest orzecznictwo 😉
- Jaroslaw Zelinski : guest_9790 , powiązane wielokolumnowe, relacyjne tabele baz danych to nie są dokumenty. To nie jest spór 😉
- Jaroslaw Zelinski : jedno z wielu orzeczeń: https://uokik.gov.pl/zwrot-i-rekompensata-od-mpay-i-revolut-bank-uab
- guest_9790 : Jaroslaw Zelinski :jedno z wielu orzeczeń: «link» Dalsze pytania tu https://it-consulting.pl/seminaria/ ? 😉
- Jaroslaw Zelinski : tak 🙂
- Jaroslaw Zelinski : producenci ERP (SAP, Microsoft, IFS, itp.) piszą jasno: nasz system to liczydło, dokumenty należy trzymać w osobnym archiwum plików 😉
- Jaroslaw Zelinski : tu więcej: Ekren, G., & Erkollar, A. (2020). The Potential and Capabilities of NoSQL Databases for ERP Systems: In G. Ekren, A. Erkollar, & B. Oberer (Eds.), Advances in Business Strategy and Competitive Advantage (pp. 147–168). IGI Global. https://doi.org/10.4018/978-1-5225-9550-2.ch007
- guest_9790 : Biorę sobie do serca te rady na przyszłość. 🙂 Teraz walczę z dramatem pod nazwą relacyjna baza danych w kontekście RODO 😀
- Jaroslaw Zelinski : współczuje bardzo i łącze sie w bólu 🙂
- guest_5630 : Czy makietę UI można uznać za model PIM?
- Jaroslaw Zelinski : guest_5630 PIM to Platform Independent Model, jeżeli ta makieta będzie częścią tego modelu to tak, rzecz w tym że wtedy ta makieta to strukturą komunikatu (XML lub JSON) wyrażona w UML, np. jako diagram klas lub diagram struktur złożonych.
- Jaroslaw Zelinski : guest_5630 , literatura opisuje to od lat 90-tych
- Jaroslaw Zelinski : c.d. https://it-consulting.pl/wp-content/uploads/2022/12/ICONIX_Process-1024x620-1.png
- Jaroslaw Zelinski : w kwestii BCE vs MVC: "There is some similarity between ECB and model–view–controller (MVC): entities belong to the model, and views belongs to boundaries. However the role of the ECB-control is very different from MVC-controller, since it encapsulates also use-case business logic whereas the MVC controller processes user input which would be of the responsibility of the boundary in ECB. The ECB control increases separation of concerns in the architecture by encapsulating business logic that is not directly related to an entity.[2]" https://en.wikipedia.org/wiki/Entitycontrolboundary
- guest_5630 : "IM to Platform Independent Model, jeżeli ta makieta będzie częścią tego modelu to tak, rzecz w tym że wtedy ta makieta to strukturą komunikatu (XML lub JSON) wyrażona w UML, np. jako diagram klas lub diagram struktur złożonych." Chodzi mi o klasyczne makiety UI, nie wyrażone w UML, a grafiki wykonywane w narzędziach takich jak Axure, UXPin, itp.
- Jaroslaw Zelinski : guest_5630 , znaczenia ma tylko to jakie dane zawiera makieta i jak powiązane z resztą dokumentacji, jeżeli makieta zawiera detaliczny opis pól i ich treści to jest to część modelu PIM (model PIM bez struktur komunikatów jest niekompletny)
- Jaroslaw Zelinski : guest_5630 , innymi słowy: albo makieta ekranu (jej pola i walidacja) jest powiązana i spójna z resztą projektu... albo nie ma sensu.
- Jaroslaw Zelinski : c.d ale pamiętamy, ze mamy makiety lo-fi i high-fi 😉
- Jaroslaw Zelinski : c.d. https://it-consulting.pl/czym-pracuje-czyli-visual-paradigm/makieta-dokumentu/
W przypadku dalszych pytań zapraszam do współpracy
Proces obsługi klientów w firmie Jarosław Żeliński IT-Consulting:
Anonimowy czat -> Zapytanie ofertowe -> Oferta/Umowa -> e-Podpis ->Realizacja -> Płatności -> Rozliczenia
O mnie
Jarosław Żeliński: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako wykładowca akademicki wizytujący (nieetatowy), prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony). Konsultacje: dostęp do treści Bloga jest bezpłatny, jednak wszelka pomoc oraz wyjaśnienia dotyczące treści artykułów autora bloga, udzielane są wyłącznie w ramach płatnych konsultacji.