Cały mój blog to rzetelna, poparta literaturą źródłową, stale aktualizowana wiedza. Masz to za darmo! Mój czas i moje umiejętności kupisz tu!
Mój blog zawiera ponad 800 artykułów na blogu i ok. stu stron tematycznych co stanowi sobą ok. 4 tys. stron A4 ilustrowanego tekstu wraz ze źródłami, a dostęp do nich jest bezpłatny! Stale przybywają kolejne. Te artykuły to wynik stale realizowanych projektów i studiów literaturowych. Część z nich ukazała się w recenzowanych pismach branżowych, niektóre ukazały się także jako publikacje naukowe. Napisałem jedną z najlepiej sprzedających się książek o Analizie Biznesowej w Polsce (HELION po szybkim wyprzedaniu całego nakładu wydał dodruk i podpisał umowę na drugie wydanie).
Moim celem jest wsparcie Cię w nauce, w bieżącej pracy analityka, projektanta, architekta.
Konsultacje i mentoring
“Piszę bloga i książki, bo uważam, że ludzie powinni się dzielić wiedzą. Zarabiać na życie powinni na tym co potrafią zrobić, a nie na tym co ukryją przed innymi.”
Zakres Konsultacji obejmuje cały zakres moich kompetencji i doświadczenia dostępny na Blogu. Mentoring to wsparcie w nauce i rozwoju. W ramach tego wsparcia pomagam rozwiązywać problemy w codziennej pracy analityka i projektanta: pokazuje rozwiązania, recenzuje Twoje prace.
Dlaczego u mnie? Jeden z listów do mnie:
“Nie wiem czy mnie Pan pamięta, byłem dwa lata temu na Pana kursie UML. Bardzo mi wtedy pomógł, byłem w zespole wdrożeniowym. Moje obowiązki ewoluują teraz w stronę samodzielnego mid-seniora w firmie. Kupiłem kilka kursów w sieci (UML, BPMN, Analiza Biznesowa) i albo dostawałem dostęp do setek stron materiałów albo podsyłano mi cyklicznie materiały do zapoznania.
Oferty zawsze zawierały informacje o tym, że np. mam 14 dni na rezygnację i zwrot pieniędzy, problem w tym, że sens lub brak sensu takiego kursu odkrywamy raczej po kilku tygodniach najwcześniej. Niestety u mnie to absolutnie nie działa.
Potrzebuję jednak bieżącego wsparcia i pomocy osoby, która potrafi pokazać mi rozwiązanie mojego problemu na bieżąco i obronić to co pokazała. Chciałbym wykupić stałe konsultacje.” (J.M. Październik 2024)
Jak to działa?
- Konsultacje on-line to umawiane z wyprzedzeniem godzinne spotkania jako video-konferencje, rozliczany jest faktyczny czas spędzony razem.
- Mikro-konsultacje off-line to asynchroniczna forma pracy: opisujesz problem i odpowiedź dostajesz najpóźniej następnego dnia rano. Objętość odpowiedzi nie przekracza 1 str. A4 a rozliczana jest jako 1/4 godziny.
- Recenzowanie projektów VPP (pliki Visual Paradigm) on-line (model świadczenia usługi).
- Procedura:
- Pytania i problemy zgłaszamy formularzem: https://it-consulting.pl/nowa-sprawa/ (system ten przechowuje historię, do której masz wieczysty bezpłatny dostęp), zwrotnie dostajesz potwierdzenie i estymację kosztu.
- Usługa jest realizowana po akceptacji estymacji i jej opłaceniu. Samo przesłanie zapytania nie jest zamówieniem.
- Jeżeli masz poważniejszy problem opisz go, w odpowiedzi wysyłam estymację kosztów i Ty decydujesz o kontynuacji.
- Nie ma znaczenia to czy pytania mają charakter edukacyjny czy są rozwiązywaniem Twoich realnych problemów w projekcie (takie pliki należy oznaczyć “Tajemnica przedsiębiorstwa”).
- Wszystkie konsultacje to usługi płatne z góry.
- Konsultacje można zamawiać w trybie ad-hoc lub zawrzeć stałą umowę i zyskać niższe ceny.
- Stałe wsparcie merytoryczne/mentoring to zryczałtowany kontrakt na dostępność. W ofercie mam dwa programy wsparcia:
- Kontrakt T&M: stała opłata za gotowość + koszt faktycznie zleconego czasu wg. stawki kontraktowej.
- Ryczałt (retainer): brak stałej opłaty za gotowość, bezzwrotny wykup określonego minimalnego czasu z góry po preferencyjnej stawce (2/3 stawki kontraktowej, niewykorzystany czas nie przechodzi na kolejny miesiąc), dodatkowy czas ponad ryczałt po stawce kontraktowej T&M.
- Aktualne ceny, patrz: Stawki.
- Wypowiedzenie kontraktu lub zmiana zakresu ryczałtu są możliwe w dowolnym momencie, zmiana wchodzi w życie już od następnej faktury (wystawiam faktury, płatność kartą płatniczą on-line lub przelewem).
- Masz wątpliwości, pytania? Napisz do mnie (UŻYJ FORMULARZA).
- Chcesz niezobowiązująca zapytać o szczegóły, skorzystaj z Anonimowego chata.
Po dokonaniu płatności natychmiast dostaniesz paragon. Identyfikatorem płatnika na paragonie jest imię, nazwisko i adres email podany przy dokonaniu płatności. Nie jestem płatnikiem VAT (wystawiam faktury, identyfikatorem płatnika jest podany adres email).
Wsparcie dla zespołu
UWAGA! Od nowego roku minimalny poziom ryczałtu konsultacji i wsparcia merytorycznego dla firm (i grup) to 5 godzin/m-c (teraz są to 3h). Firmy mające umowę lub te, które ją zawrą do końca roku, utrzymają swój limit do połowy roku 2025. Dla indywidualnych osób bez zmian.
Opis (szczegółowe zasady i odpowiedzialność wykonawcy określa Regulamin Świadczenia Usługi) | |
---|---|
Jednorazowe mikro-konsultacje ad-hoc – £25 Pisemna odpowiedź na problem/pytanie, objętość odpowiedzi maks. A4 (nowa sprawa) | KUPUJĘ |
Jednorazowe konsultacje on-line ad-hoc – £95/h Spotkanie on-line, (nowa sprawa) | KUPUJĘ |
Stałe wsparcie personalne – Subskrypcja – £50/h Inicjacja usługi to wykupienie trzymiesięcznego pakietu 1h/m-c. (1h on-line zamienna na 4 mikro-konsultacje off-line, ryczałt to przedpłacone bezzwrotne godziny w znacznie niższej cenie, wielkość ryczałtu można w dowolnym czasie zmienić, czas ponad wykupiony ryczałt rozliczane są stawką kontraktową. Umowa jest stała, obowiązuje do momentu jej wypowiedzenia. | AKTYWACJA RYCZAŁTU |
Wsparcie dla zespołu lub firmy Napisz do mnie, popytam o problemy i odeślę kalkulację | ZAPYTANIE |
Nie masz pewności co wybrać? Umów się na krótkie, niezobowiązujące spotkanie on-line | SPOTKANIE |
Pytanie: Chciałbym zapytać o to stałe wsparcie personalne. Te 150£ to jest opłata za 1 miesiąc, który obejmuje 4 mikro-konsultacje zamienne na 1 godzinę konsultacji on-line?
Odpowiedź: nie, 150 funtów to aktywacja podstawowej umowy: bezzwrotna wpłata z góry za pierwsze 3 miesiące, 50 funtów to minimalny miesięczny ryczałt: jedna godzina lub 4 mikro-konsultacje, przekroczenie ryczałtu jest rozliczane stawką 75 GBP/h (stawka ad-hoc bez umowy to 95 GBP/h), można w dowolnym momencie zmienić wielkość ryczałtu (ale 1h/m-c to minimum) lub wypowiedzieć umowę.
Pytanie: Jeżeli wykorzystam wykupiony czas w danym miesiącu, i chce jeszcze o coś zapytać to co muszę zrobić?
Odpowiedź: np. 50 GBP/h to godziny (tu jedna) zadeklarowane z góry w okresie miesiąca, 75 GBP/h to stawka za czas ponad tę godzinę, w okresie rozliczeniowym (bez umowy mamy 95 GBP/h), proponuje na spokojnie sobie samemu zaplanować ile czasu miesięcznie poświęcić, tani czas jest wykupywany bezzwrotnie, to konsekwencja tego że ja także planuje i zarządzam swoim obciążeniem. Poniżej przykład: wykupiono 1h w ramach ryczałtu, faktycznie zajęto mi łącznie 1h 20m. To znaczy, że w tym miesiącu będzie dopłata za 20 minut po stawce 75GBP/h.
Pytanie: Jak Pan rozlicza spotkania on-line?
Odpowiedź: Spotkania on-line są rozliczane faktycznym czasem (włączony stoper), można z góry zatrzeć zakończenie po upływie ustalonego czasu.
Aktualne stawki na stronie Usługi.
Materiały edukacyjne tylko dla subskrybentów
Poniższe materiały są bezpłatne, ale dostępne wyłącznie dla subskrybentów stałego, płatnego wsparcia (identyfikatorem jest adres email podany przy płatności). Konsultacje ad-hoc nie uprawniają do pobrania tych plików. Aby zapoznać się z opisem zawartości kliknij nazwę pliku.
Na początek
Brief Analityka Projektanta
Analiza Biznesowa i Projektowanie - Selekcja artykułów z bloga
Which models are made by the analyst and which by the developer
Przykłady modeli i projektów
Na stronach bloga opisuje metody, pokazuje pewne generalizacje i wzorce. Poniższe przykłady to rozwiązania wybranych problemów i wzorce projektowe, odpowiedzi na pytania zadawane mi w czasie konsultacji (nie są tu publikowane treści stanowiące tajemnice przedsiębiorstw). Są to szkielety aplikacji, fragmenty rozwiązań, konkretne przykłady użycia notacji. Opublikowane tu materiały są chronione prawem autorskim, wszelkie prawa do nich są zastrzeżone a ich właścicielem jest autor Bloga. Jakiekolwiek dalsze wykorzystanie treści tych dokumentów wymaga zgody autora. Każdy z tych materiałów może być wykorzystany do zawarcia umowy na opracowanie wymagań i projektu dedykowanej aplikacji.
Są to pliki PDF. Możliwe jest niezależne nabycie ich wersji źródłowych Visual Paradigm, wysyłam jest w formacie XML i XMI (koszt: 10GBP/str A4 wersji PDF). Nie ponoszę odpowiedzialności za kompatybilność innych pakietów CASE za kompatybilność z formatem OMG.org/XMI.
Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego
Gabinet Weterynarii - Projekt Demo
Wniosek Urlopowy
Przepływ danych w systemie systemów
Opracowanie kompleksowej oferty - model procesu
How to show a couple of use cases with extensions
How to show in BPMN the return to the main process
Modelowanie struktury dokumentów
Domain Drive Design and BCE with UML
Biblioteka - Analiza Biznesowa i Projekt Systemu
Diagram Aktywności UML na przykładach
Każdy z powyższych opisów/projektów można dostać i omówić niezależnie, w ramach jednorazowych konsultacji ad-hoc.
Szkolenia i warsztaty
Szkolenia podzieliłem na odrębne części:
- Analiza i dokumentowanie wymagań
- Analiza systemowa organizacji z użyciem notacji BPMN
- Analiza systemowa i dokumentowanie architektury i logiki oprogramowania z użyciem notacji UML
- Projektowanie produktów i produkcji z użyciem notacji SysML: mechatronika.
Plan szkleń otwartych na stronie eduFuturo.pl.
Ankieta Przedszkoleniowa (prosze przesłać – każdy uczestnik – odpowiedzi na poniższe pytania): 1. Jaka jest Pani/Pana rola w projektach i czego Pani/Pan oczekuje po tym kursie? 2. Czy posiada Pani/Pan doświadczenie z zakresu analizy i modelowania, jeżeli tak, to jakie? 3. Jakie analizy prowadzi Pani/Pan w ramach swoich obowiązków w firmie? 4. Co sprawia Pani/Panu największy kłopot podczas analiz? |
Czego uczę? Inżynierii systemów, rozwiązywania problemów i modelowania!
Zapoznaj się z tym czego oczekuje teraz rynek pracy w IT, a potem wybierz swoją drogę rozwoju. Programowanie dzisiaj to projektowanie rozwiązań:
Programming is not solely about constructing software?programming is about designing software.
Ozkaya, I. (2020). Building Blocks of Software Design. IEEE Software, 37(2), 3?5. https://doi.org/10.1109/MS.2019.2959049
Mnogość ról spotykanych w branży IT (analityk wymagań, analityk biznesowy, analityk biznesowo-systemowy, analityki systemowy, …) to efekt braku wypracowanego systemu ról w tej branży, jednak ostatnie lata pokazują, że świat klasycznej inżynierii wchłania inżynierię oprogramowania i tu także krystalizuje się klasyczny podział: inżynier i deweloper a całość zaś opiera sie na dwóch kluczowych fazach: analizy i projektowania oraz implementacji. Każdy etap podlega ewaluacji (testujemy modele potem testujemy produkt).
Czym jest inżynieria? To rozwiązywanie problemów i projektowanie ich rozwiązań. Co na to obecny świat?
WHAT DOES A SOFTWARE ENGINEER DO?
https://builtin.com/recruiting/software-engineer-vs-programmer
Software engineers evaluate client or company needs in conjunction with those of the user and methodically conceptualize a systematic solution.
WHAT DOES A PROGRAMMER DO?
Programmers write code and debug errors in programs and software based on instructions from software engineers. They are involved in a single stage within the development lifecycle and concentrate on one component at a time.
Software engineer jest często nazywany Solution Architect:
Architekt rozwiązań jest ekspertem odpowiedzialnym za kierowanie architekturą rozwiązań – praktyką projektowania, opisywania i zarządzania inżynierią techniczną w celu rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych. Na przykład ochrona danych klientów zgodnie z RODO i innymi przepisami dotyczącymi prywatności jest problemem na poziomie biznesowym. Ta specjalizacja określa, w jaki sposób te wymagania przekładają się na sposób działania danego oprogramowania.
https://www.altexsoft.com/blog/solution-architect-role/
Co na tle całości plasuje się tak:
Opinie
Chciałem Ci napisać, że dzięki Twoim szkoleniom na których byłem oraz lekturze bloga którego prowadzisz udało mi się zdobyć pracę System and Requirements Engineer. Dziękuję! 🙂
Blog oraz szkolenie nie tylko był (i dalej są) dla mnie ogromną dawką wiedzy i bibliografii, ale także nauczyły mnie filozofii która się kryje za całym System Engineeringiem. I mam to szczęście, że mój obecny szef to widzi i bardzo docenia, bo rozwiązuje mu kolejne problemy w projekcie 😉
Jako SRE Engineer odpowiadam – nawiązując do Twojego pytania na LI co robi analityk poza analizowaniem – nie tylko za analizę systemową i zarządzanie wymaganimi, ale też za doprowadzenie do tego żeby “system” powstał i zaczął żyć, co oznacza też koordynację testów (ale sami ich nie przeprowadzamy), rozwiązywanie problemów pomiędzy działami elektroników, mechaników i programistów, a także testerów i każdych innych, analiza patentowa, FMEA i kilka innych spraw, a także odpowiedzialność za produkt jako całość.
Piszę do Ciebie żeby Ci podziękować za przekazaną wiedzę i doświadczenie oraz z kronikarskiego obowiązku bo wiem że starasz się śledzić jak inni pracują 😉
Jarosław to moim zdaniem jeden z najlepszych analityków biznesowych w kraju. A może i nie tylko :). To wielkie szczęście móc uczyć się od najlepszych. (Technologiczno – Polityczny).
W wyniku szkolenia uzyskałem potwierdzenie że procesy modelowane za pomocą notacji BPMN mogą być z powodzeniem implementowane w enova workflow gdzie edytor procesów jest z założenia pewnym uogólnieniem notacji. Metody propagowane przez JZ pozwalają na uzyskanie kompletnych i spójnych wymagań oraz modeli procesów w analizowanym systemie. Powinny stać się więc elementem formalnej metodyki wdrożeń oraz naturalnie być stosowane w projektowaniu samego programu. Mogę więc uznać że czas spęczony z Jarosławem Żelińskim na szkoleniu to inwestycja która będzie procentowała (w zasadzie już procentuje). (Co SysML, BPMN i UML robią w jednym garnku?. Grzegorz Jurczak).
… a w ankietach czytam nie raz:
W dniu 2019-06-25 o 21:44, XXX XXX pisze:
Dzięki Pana pomocy przy projekcie udało nam się stworzyć nawet działającą aplikację oraz ostatecznie obronić się na 5. Jeszcze raz serdecznie Panu dziękujemy.XXX XXX wraz z całym zespołem
(student WIT na kierunku Inżynieria oprogramowania)
Szkolenie zostało ocenione na 5,2/6 (średnia ocen).
(ankieta po szkoleniu dla developera)
Elementy szkolenia szczególnie przydatne w pracy:
? Przykłady z życia dotyczące hermetyzacji i podziału odpowiedzialności klasyfikatorów. Pojawiło się też kilka kontrowersyjnych tematów, które muszę jeszcze przemyśleć i może również wykorzystam w pracy.
? Uświadomienie potrzebnego czasu na projektowanie zanim zacznie się programować kod – czasami bywało tak, że zaczynaliśmy programować nie rozumiejąc ko końca logiki biznesowej.
? Ogromna pigułka wiedzy branżowej.
? Historie ?pomiędzy? ? przykłady z biznesu, realizowanych projektów.
Co byśmy zmienili w szkoleniu:
? “Bliżej kodu” – więcej przykładów wprost z programowania, a nie tylko z abstrakcyjnej warstwy ponad nim.
? Wykorzystanie przykładów z użyciem kodu lub pseudokodu.
Otwarte szkolenia i warsztaty, studia
Szkolenia otwarte, które prowadzę organizuje firma KUDURO SP. Z O.O.. Kalendarz tych szkoleń jest dostępny na stronie eduFuturo. eduFuturo prowadzi także otwarte webinaria, dostępne na kanale YT.
Studia inżynierskie, magisterskie i podyplomowe
Zainteresowanych zapraszam na studia do Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, gdzie prowadzę zajęcia (patrz ankiety studentów) z zakresu sformalizowanych metod analizy i projektowania (wykłady i laboratoria z obszaru: metody obiektowe w analizie i projektowaniu, analiza i projektowanie systemów z użyciem notacji UML i BPMN, praca z użyciem narzędzi CASE: Visual-Paradigm, teoretyczne podstawy budowania systemów i modeli pojęciowych oraz metamodeli).
Zrealizowane szkolenia między innymi dla…
Współpracę z trzema liczącymi się uczelniami wyższymi, mam za sobą setki przeszkolonych. W ramach świadczonych usług prowadzę także szkolenia zespołów analityków, pomagam we wdrażaniu najlepszych praktyk analitycznych, wspieram firmy w opracowaniu własnych metodyk prowadzenia projektów analitycznych (narzędzia, wzory dokumentów, procedury). Szkoliły się u mnie zespoły specjalistów firm:
Żabka Polska SA, ALCATEL-LUCENT Polska SA, Altkom Akademia SA, APR System, Ascomp SA, Atmoterm SA, BL Stream Sp. z o.o., Comarch SA, CPI Sp. z o.o., Eko-Park SA, Echo-Investment SA, Galeco Sp. z o.o., Infovide-Matrix SA, ITG SA, KRI SA Wysogotowo, Medicover SA, Pegaz Group, PFRON, PSE SA, QEstate SA, Saint-Gobain Construction, Scott Wilson Ltd, Strict Wise Sp. z o.o., Vectra SA, P4 Play SA., COIG SA, Citi Handlowy SA. Fritolay Poland SA, ABC Data SA, K2 Consulting, CITIBANK, Telekomunikacja Polska SA, Bensari Software, ZETO Kielce, Echo Investment SA, Bank Millenium, BRE Bank, BGŻ SA, PZU SA, FirstData Polska SA. ORANGE (dawn. TP SA), PZU SA. CAN-PACK SA., Alior Bank SA., TI SKOK, Prokuratura Krajowa, ARiMR, Żandarmeria Wojskowa, PKO BP SA, ARiMR…
Wystąpienia na konferencjach organizowanych między innymi przez: CPI Sp. z o.o., SW Konferencje, Pureconferences, PureExpo, GigaCon, COMPUTERWORD, IDC. Rzeczpospolita, Puls Biznesu, inne.