

Ta strona to płatne uzupełnienie darmowej treści bloga. Masz dużo czasu? Czytaj bloga! Nie masz czasu? Wybierz formę szybkiego pozyskiwania wiedzy:
1 raz
- jedno godzinne spotkanie on-line (Skype, inne do ustalenia)
- musi by wykorzystane w ciągu 7 dni od wpłaty
- niewykorzystany czas nie przechodzi na kolejny okres.
- wsparcie personalne*
4 razy
- cztery jednogodzinne spotkania on-line (Skype, inne do ustalenia)
- muszą by wykorzystane w ciągu 30 dni od wpłaty
- niewykorzystany czas nie przechodzi na kolejny okres.
- wsparcie personalne*
Miesiąc
- odpowiedź następnego dnia roboczego
- korespondencja email i platforma komunikacyjna
- niewykorzystany czas nie przechodzi na kolejny okres.
- wsparcie personalne*
* – wsparcie personalne, adres email użyty przy płatności jest identyfikatorem uprawniającym do późniejszego korzystania z usługi, z uwagi na ograniczoną dostępność w godzinach biznesowych mentoring on-line może być okresowo niedostępny, polecam wsparcie off-line.
Szkolenia, warsztaty
Poniżej znajdziesz opis wsparcia w postaci doraźnych konsultacji, mentoringu i szkoleń dla grup i zespołów.

Moje motto to:
„Ludzie powinni się dzielić wiedzą. Zarabiać na życie powinni tym co potrafią zrobić, a nie na tym co ukryją przed innymi.”
Dlatego dzielę się wiedzą na blogu, a zarabiam analizując firmy, projektując oprogramowanie i nadzorując jego wdrożenia, oraz ucząc innych tego czego sam się nauczyłem.
Mój blog zawiera prawie tysiąc moich artykułów, a dostęp do nich jest bezpłatny! Stale przybywają kolejne. Te artykuły to wynik stale realizowanych projektów i studiów literaturowych. Część z nich ukazała się w recenzowanych pismach branżowych, niektóre ukazały się także jako publikacje naukowe. Napisałem jedną z najlepiej sprzedających się książek o Analizie Biznesowej w Polsce (HELION po szybkim wyprzedaniu całego nakładu wydał dodruk i podpisał umowę na drugie wydanie).
Jeżeli macie pytania z obszaru analizy biznesowej i projektowania systemów, a przeszukanie bloga nie dało odpowiedzi, oferuję szkolenia i moje wsparcie merytoryczne. Szkolenia otwarte znajdziecie na stronie eduFuturo.
Wsparcie i mentoring to doraźna lub stała pomoc, którą dostaniecie tu. Ta usługa to personalny mentoring, konsultacje dla studentów, pracujących analityków i projektantów, rozwijających swoją wiedzę i oczekujących merytorycznego wsparcia, dotyczące narzędzi, metod i dobrych praktyk. To także stałe wsparcie dla zespołów.
„Panie Jarku, wielu ludzi w branży mówi, że uczenie się BPMN i UML nie ma sensu, Pan prowadzi takie szkolenia, co Pan sądzi o tych opiniach?
Są prawdziwe. Obie te specyfikacje zawierają kompletny techniczno-akademicki opis tych notacji (języków modelowani). Do bieżącej pracy analityka i architekta wystarczy mniej niż 10% ich treści (w spec BPMN ok 30 stron rozdz. 7. . w UML podobnie ale tu jest to rozsmarowane po całej specyfikacji, pierwsza ma ok. 500 stron, druga ok. 800 stron).
Żadna z tych specyfikacji nie jest „podręcznikiem analizy i modelowania”, wkuwanie całych tych specyfikacji to dla większości ludzi strata czasu. Dlatego raczej należy uczyć się analizy i modelowania z użyciem tych notacji. Na moich szkoleniach sama notacja jako taka to ok. 30% czasu szkolenia, bo jak to mówią nauczyciele języków obcych, praktycy: nie ma sensu uczenie się języka obcego, sens ma uczenie sie komunikacji w danym języku obcym. I dlatego ja nie prowadzę szkoleń przygotowujących do certyfikacji OCUP i OCEB.
Czego uczę? Inżynierii systemów i modelowania!
Zapoznaj się z tym czego oczekuje teraz rynek pracy w IT, a potem wybierz swoją drogę rozwoju. Programowanie dzisiaj to projektowanie rozwiązań:
Programming is not solely about constructing software?programming is about designing software.
Ozkaya, I. (2020). Building Blocks of Software Design. IEEE Software, 37(2), 3?5. https://doi.org/10.1109/MS.2019.2959049
Mnogość ról spotykanych w branży IT (analityk wymagań, analityk biznesowy, analityk biznesowo-systemowy, analityki systemowy, …) to efekt braku wypracowanego systemu ról w tej branży, jednak ostatnie lata pokazują, że świat klasycznej inżynierii wchłania inżynierię oprogramowania i tu także krystalizuje się klasyczny podział: inżynier i deweloper a całość zaś opiera sie na dwóch kluczowych fazach: analizy i projektowania oraz implementacji. Każdy etap podlega ewaluacji (testujemy modele potem testujemy produkt).
Czym jest inżynieria? To rozwiązywanie problemów i projektowanie ich rozwiązań. Co na to obecny świat?
WHAT DOES A SOFTWARE ENGINEER DO?
https://builtin.com/recruiting/software-engineer-vs-programmer
Software engineers evaluate client or company needs in conjunction with those of the user and methodically conceptualize a systematic solution.
WHAT DOES A PROGRAMMER DO?
Programmers write code and debug errors in programs and software based on instructions from software engineers. They are involved in a single stage within the development lifecycle and concentrate on one component at a time.
Jeżeli interesuje Cię inżynieria, jesteś we właściwym miejscu.
Inżynieria to modelowanie.
Dlaczego programowanie musi być wspierane przez modelowanie i jak? Rozwój kodu dla systemów intensywnie wykorzystujących oprogramowanie obejmuje wiele poziomów abstrakcji, prowadzących od wymagań do kodu. Posiadanie abstrakcyjnych koncepcji modelowania dostępnych jako wysokopoziomowe konstrukcje programistyczne pomaga zdefiniować kod i upewnić się, że kiedy system działa z oprogramowaniem wykonywanym przez maszyny, komponenty oprogramowania zachowują się w oczekiwany sposób.
Cykl szkoleniowy Inżynierii Systemów
„The Unified Modeling Language User Guide” autorstwa Grady’ego Boocha, Jamesa Rumbaugha i Ivara Jacobsona (Addison-Wesley, 1998) mówi nam, że „możesz wykonać 80% modelowania za pomocą 20% UML” gdzieś po stronie 400. Zaoszczędziliby branży wiele milionów (miliardów?) dolarów i przerażających przypadków paraliżu analitycznego [?], gdyby powiedzieli to we Wstępie, ale tego nie zrobili. Aby spotęgować przestępstwo, nigdy nie mówią nam, które 20% UML jest użyteczną częścią”.
Każdy system to trzy kluczowe perspektywy: Cechy systemu (wymagania), Struktura (architektura) systemu oraz zachowanie systemu i jego elementów (mechanizm działania):

Systemem jest cała organizacja (firma, urząd, itp.) i systemami są jej „podsystemy”, jednym z kluczowych jest system informatyczny (a raczej dziedzinowe systemu informatyczne). Dlatego szkolenia podzieliłem na trzy odrębne części:
- Analiza i dokumentowanie wymagań
- Analiza systemowa organizacji z użyciem notacji BPMN
- Analiza systemowa i projektowanie architektury i logiki oprogramowania z użyciem notacji UML
- Projektowanie produktów i produkcji z użyciem notacji SysML: mechatronika.
Plan szkleń otwartych na stronie eduFuturo.pl.
Ankieta Przedszkoleniowa (prosze przesłać – każdy uczestnik – odpowiedzi na poniższe pytania): 1. Jaka jest Pani/Pana rola w projektach i czego Pani/Pan oczekuje po tym kursie? 2. Czy posiada Pani/Pan doświadczenie z zakresu analizy i modelowania, jeżeli tak, to jakie? 3. Jakie analizy prowadzi Pani/Pan w ramach swoich obowiązków w firmie? 4. Co sprawia Pani/Panu największy kłopot podczas analiz? |
Personalne wsparcie i mentoring
Mentoring on-line
Czym jest mentoring? Mentoring to relacja między dwiema osobami, której celem jest rozwój zawodowy i osobisty. „Mentor” jest zazwyczaj doświadczoną osobą, która dzieli się wiedzą, doświadczeniem i radami z mniej doświadczoną osobą, czyli „podopiecznym”. Korzystanie z mentoringu to spotkania lub korespondencja, w toku których dostaje pomoc w bieżącej i pracy i pytasz a wszystko co budzie Twoje wątpliwości.
Spotkania on-line. Usługa jest realizowana w trybie synchronicznym jako wideokonferencje. Ograniczenia na liczbę godzin w miesiącu wynikają z mojej ograniczonej dostępności on-line.
- Koszt:
- Godzina w cenie ?30, przy płatności z góry za jedną godzinę, do wykorzystania w ciągu 30 dni (kliknij i wykup 1h)
- Godzina w cenie ?20 przy wykupie 4h (kliknij i wykup 4h).
- Po zaksięgowaniu wpłaty wyślę Ci propozycję terminów, którą możesz skorygować.
- Przygotuj listę pytań, zagadnień do omówienia, polecam Ci omawianie także Twoich własnych pomysłów.
- Do zobaczenia.…
- UWAGA! Niewykorzystane godziny (także nieobecności w umówionych terminach) nie przechodzą na kolejny okres.
Jeżeli preferujesz formę pisemną, czyli wolisz swoje pytania kierować za pomocą formularza i email, ZAMÓW WSPARCIE EMAIL.
UWAGA! Mentoring to także moja dyspozycyjność, opłacone a niewykorzystane spotkania nie przechodzą na kolejny miesiąc.
Indywidualne wsparcie off-line
To usługa dla osób, które chcą pracować w trybie asynchronicznym. To kontakt wyłącznie korespondencyjny (formularz, email, platforma komunikacji) odpowiedzieć dostajesz w ciągu maksimum dwóch dni roboczych.
Wykup jednorazowa pomoc lub Opłać swój miesięczny abonament
W ramach tej usługi pomagam odpisując na zapytania przesyłane na stronie SPRAWA. Jeżeli potrzebujesz dokument proforma (nota kredytowa) do przedpłaty, proszę o kontakt. Jeżeli preferujesz PayPal, wykup miesięczny abonament tu: PayPal
UWAGA! Wsparcie on-line i off-line to niezależne od siebie usługi, zamawiane i realizowane niezależnie.
Wsparcie dla zespołu

Twój pracodawca może u mnie wykupić ryczałtowe wsparcie dla Ciebie i Twojego zespołu, po szczegóły zapraszam na stronę: Oferta.
Opinie
Jarosław to moim zdaniem jeden z najlepszych analityków biznesowych w kraju. A może i nie tylko :). To wielkie szczęście móc uczyć się od najlepszych. (Technologiczno – Polityczny).
W wyniku szkolenia uzyskałem potwierdzenie że procesy modelowane za pomocą notacji BPMN mogą być z powodzeniem implementowane w enova workflow gdzie edytor procesów jest z założenia pewnym uogólnieniem notacji. Metody propagowane przez JZ pozwalają na uzyskanie kompletnych i spójnych wymagań oraz modeli procesów w analizowanym systemie. Powinny stać się więc elementem formalnej metodyki wdrożeń oraz naturalnie być stosowane w projektowaniu samego programu. Mogę więc uznać że czas spęczony z Jarosławem Żelińskim na szkoleniu to inwestycja która będzie procentowała (w zasadzie już procentuje). (Co SysML, BPMN i UML robią w jednym garnku?. Grzegorz Jurczak).
… a w ankietach czytam nie raz:
W dniu 2019-06-25 o 21:44, XXX XXX pisze:
Dzięki Pana pomocy przy projekcie udało nam się stworzyć nawet działającą aplikację oraz ostatecznie obronić się na 5. Jeszcze raz serdecznie Panu dziękujemy.XXX XXX wraz z całym zespołem
(student WIT na kierunku Inżynieria oprogramowania)
Szkolenie zostało ocenione na 5,2/6 (średnia ocen).
(ankieta po szkoleniu dla developera)
Elementy szkolenia szczególnie przydatne w pracy:
? Przykłady z życia dotyczące hermetyzacji i podziału odpowiedzialności klasyfikatorów. Pojawiło się też kilka kontrowersyjnych tematów, które muszę jeszcze przemyśleć i może również wykorzystam w pracy.
? Uświadomienie potrzebnego czasu na projektowanie zanim zacznie się programować kod – czasami bywało tak, że zaczynaliśmy programować nie rozumiejąc ko końca logiki biznesowej.
? Ogromna pigułka wiedzy branżowej.
? Historie ?pomiędzy? ? przykłady z biznesu, realizowanych projektów.
Co byśmy zmienili w szkoleniu:
? „Bliżej kodu” – więcej przykładów wprost z programowania, a nie tylko z abstrakcyjnej warstwy ponad nim.
? Wykorzystanie przykładów z użyciem kodu lub pseudokodu.
Otwarte szkolenia i warsztaty, studia
Szkolenia otwarte, które prowadzę organizuje firma KUDURO SP. Z O.O.. Kalendarz tych szkoleń jest dostępny na stronie eduFuturo. eduFuturo prowadzi także otwarte webinaria, dostępne na kanale YT.
Studia inżynierskie, magisterskie i podyplomowe
Zainteresowanych zapraszam na studia do Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, gdzie prowadzę zajęcia (patrz ankiety studentów) z zakresu sformalizowanych metod analizy i projektowania (wykłady i laboratoria z obszaru: metody obiektowe w analizie i projektowaniu, analiza i projektowanie systemów z użyciem notacji UML i BPMN, praca z użyciem narzędzi CASE: Visual-Paradigm, teoretyczne podstawy budowania systemów i modeli pojęciowych oraz metamodeli).
Zrealizowane szkolenia między innymi dla…

Współpracę z trzema liczącymi się uczelniami wyższymi, mam za sobą setki przeszkolonych. W ramach świadczonych usług prowadzę także szkolenia zespołów analityków, pomagam we wdrażaniu najlepszych praktyk analitycznych, wspieram firmy w opracowaniu własnych metodyk prowadzenia projektów analitycznych (narzędzia, wzory dokumentów, procedury). Szkoliły się u mnie zespoły specjalistów firm:
Żabka Polska SA, ALCATEL-LUCENT Polska SA, Altkom Akademia SA, APR System, Ascomp SA, Atmoterm SA, BL Stream Sp. z o.o., Comarch SA, CPI Sp. z o.o., Eko-Park SA, Echo-Investment SA, Galeco Sp. z o.o., Infovide-Matrix SA, ITG SA, KRI SA Wysogotowo, Medicover SA, Pegaz Group, PFRON, PSE SA, QEstate SA, Saint-Gobain Construction, Scott Wilson Ltd, Strict Wise Sp. z o.o., Vectra SA, P4 Play SA., COIG SA, Citi Handlowy SA. Fritolay Poland SA, ABC Data SA, K2 Consulting, CITIBANK, Telekomunikacja Polska SA, Bensari Software, ZETO Kielce, Echo Investment SA, Bank Millenium, BRE Bank, BGŻ SA, PZU SA, FirstData Polska SA. ORANGE (dawn. TP SA), PZU SA. CAN-PACK SA., Alior Bank SA., TI SKOK, Prokuratura Krajowa, ARiMR, Żandarmeria Wojskowa, PKO BP SA, ARiMR…
Wystąpienia na konferencjach organizowanych między innymi przez: CPI Sp. z o.o., SW Konferencje, Pureconferences, PureExpo, GigaCon, COMPUTERWORD, IDC. Rzeczpospolita, Puls Biznesu, inne.