Wprowadzenie
Na moim blogu uzbierało sie prawie 1000 merytorycznych artykułów, one powstają ad-hoc i osobie początkującej sprawiają ogromny problem typu „od czego zacząć”…
Na prośbę czytelników bloga opracowuję tematyczne sylabusy. Cały serwis to prawie tysiąc opracowań, celem budowy sylabusów jest oszczędzenie Waszego czasu na przeszukiwanie tego zasobu i dobranie dydaktycznego zestawu kilkunastu reprezentatywnych publikacji do samodzielnego studiowania, zbioru typowych pytań oraz spis wybranych pozycji literatury. Całość bazuje na moim wieloletnim doświadczeniu projektowym oraz roli trenera i wykładowcy akademickiego.
Niniejszy Kurs Samokształceniowy, to podejście opisane jako MDA. Jest ono zgodne z BABoK, narzuca jednak więcej formalizmów i jest metodyką (czyli jest zbiorem metod, czego nie można powiedzieć o BABoK, który jest zbiorem zaleceń). Czy formalizm to waterfall (metoda wodospadowa)?? Nie! To jedno z największych nieporozumień w branży: to co nazywamy waterfall to przyjęcie zasady: analiza, model rozwiązania, produkcja (patrz V‑model). Problemem nie jest ten cykl, problemem jest to czy określone rozwiązanie (produkt) jest podzielone na komponenty czy jest monolitem. Co nie zmienia faktu, że nie da się samochodu, samolotu czy nawet odkurzacza dostarczyć „troszkę” czy „etapami”. Można jednak czasami powiedzieć, że zamiast autobusu dostarczymy sukcesywnie kilka specjalizowanych samochodów osobowych, a zamiast szwajcarskiego scyzoryka, sukcesywnie kilka dedykowanych narzędzi stanowiących razem wymagany ich zestaw w standardowej skrzynce z narzędziami.
Standardowy koszt udostępnienia jednego sylabusa to 100 GBP. Sylabusy są udostępniane po zaksięgowaniu wpłaty. Opłata obejmuje jednomiesięczne konsultujcie off-line.
Bloki tematyczne
- Procesowy paradygmat modelowania organizacji: proces biznesowy, procedura, scenariusz, czym jest dokument w procesie.
W przygotowaniu:
- Modelowanie procesów biznesowych: przepływ pracy, struktury dokumentów, słowniki i reguły biznesowe, kontrola spójności projektu, analiza pojęciowa dziedziny, model pojęciowy, ontologia
- Wymagania i sposób ich dokumentowania: user story, potrzeby, wymagania biznesowe, diagram przypadków użycia i ich scenariusze
- Paradygmat obiektowy analizy i projektowania: czyli OOAD a nie OOP, komponentowa architektura
- Modelowanie architektury aplikacji: modele i wzorce projektowe HLD, modele i wzorce projektowe LLD, diagramy komponentów, aktywności i sekwencji.
- Narzędzie CASE – struktura projektu: struktura repozytorium, zawartość katalogów plików i modeli, komunikacja w projekcie.
- Nie ma tu nic dla ciebie? Zaproponuj temat.
Jeżeli jest taka potrzeba, zapraszam na regularne szkolenia.