Oferowane usługi
Analiza
Modele procesów i systemów
- Zbieranie materiałów źródłowych
- Analiza i modelowanie procesów biznesowych
- Analiza i modelowanie przepływu i architektury danych
- Analiza i specyfikowanie wymagań
- Komunikacja asynchroniczna
- miesięczny ryczałt godzinowy
Nadzór
Nadzór i koordynacja wdrożenia
- Wsparcie w wyborze dostawcy
- Recenzowanie dokumentów dostawców systemów
- Aktualizacja modeli procesów i procedur
- Zarządzanie wymaganiami
- Komunikacja asynchroniczna
- miesięczny ryczałt godzinowy
Utrzymanie
Zarządzanie zmianą
- Utrzymywanie i udostępnianie aktualnej dokumentacji procesów i systemów
- Generowanie dowolnych kontekstowych specyfikacji procesów i systemów
- Komunikacja asynchroniczna
- miesięczny ryczałt godzinowy
Prosze kliknąć TU i napisać jakich informacji Pastwo potrzebujecie by zamówić usługę.
Oferowane produkty
Dokumentacja w projektach z zakresu inżynierii systemów powinna zawierać:
- Cel biznesowy (problem firmy do rozwiązania)
- Aktualny model firmy (procesy biznesowe, systemy IT zmapowane na te procesy)
- Opis zakresu projektu (gdzie, komu i do czego będzie służyło to oprogramowanie)
- Wymagania wyrażone jako opis architektury i logiki działania oprogramowania (HLD design)
- na tym etapie oferuje wsparcie w wyborze dostawcy systemu (analiza ofert, negocjacje umowy), zadaniem dostawcy jest dostarczenie tego co opisano w pkt. 4.
- po zawarciu umowy z deweloperem, iteracyjnie przyrostowo wdrażane są kolejne funkcjonalności i doprecyzowywana jest dokumentacje HLD (powstają modele LLD).
- W dniu zakończenia projektu oddaję aktualną dokumentację tego co powstało i zostało wdrożone.
Oferowana przeze mnie dokumentacja spełnia wszystkie prawne warunki by chronić know-how zamawiającego. Pozwala zrealizować projekt nawet 10 krotnie taniej i szybciej niż rozpoczęcie od razu od kodowania. Dokumentacja wymagań powstaje w ok. kwartał i zawiera ok. 80 stron (głównie schematy blokowe, algorytmy). Po rozpoczęciu prac dewelopera jest stale aktualizowana o wymagane szczegóły i po zakończeniu projektu, jest to dokumentacja tego co faktycznie powstało (rzadko przekracza 200 stron). Tak zarządzane projekty łącznie rzadko trwają dłużej nic rok.
Continuous Delivery

Continuous Delivery (ciągłe dostarczanie) w IT jest często mylnie kojarzone wyłącznie z pracą deweloperów. Otóż nie, jest to generalnie zarządzanie informacją i systemem IT w organizacji w odpowiedzi na stale nowe potrzeby. Raz jest to reorganizacja procesu biznesowego a raz aktualizacja np. systemu FK z powodu zmiany przepisów, a bywa, że kolejny nowy system.
Usługi, które oferuję to opracowanie modeli procesów i systemów, wymagań na oprogramowanie na podstawie dostarczanych mi materiałów źródłowych. To także stałe utrzymywanie dostępności i aktualności dokumentacji całego systemu. Celem jest udokumentowanie wiedzy o organizacji, jej systemach IT oraz zarządzanie tą dokumentacją w sposób pozwalający na jej natychmiastowe użycie do podejmowania decyzji organizacyjnych takich jak wdrażanie i rozwój systemów informatycznych, zmiany organizacyjne, wdrażanie nowych innowacyjnych metod pracy .
Koszt oferowanych usług
Usługi są realizowane w formie umowy o dzieło oraz w ramach z góry uzgodnionego ryczałtu, dzięki czemu moi klienci w 100% panują nad budżetem a ja nad stabilnością przychodów. Wszelkie potencjalne przekroczenia budżetów są uzgadniane przed ich wystąpieniem. Wszelkie zmiany ryczałtu ustala Zamawiający (tu więcej o umowie ryczałtowej i jej opłacalności).
Umowy i stawki godzinowe wykorzystywane do wyliczenia ryczałtów (obejmują przekazanie praw majątkowych do powstałych opracowań):
- Umowa na dostępność: honorarium eksperta za pozostawanie w dyspozycji, umowa na gotowość do świadczenia usługi w ustalonym wymiarze czasu, ang.: retainer agreement to forma umowy o dzieło (umowa na stałe wsparcie), mieści się pomiędzy jednorazową umową a stałym zaangażowaniem (zatrudnieniem), które może sie odbywać w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy; cechą tej umowy jest to, że Zleceniodawca płaci z góry za pozostawanie profesjonalisty w gotowości do wykonania pracy/usługi; celem opłaty retainer jest zapewnienie, że Zleceniobiorca zarezerwuje czas dla klienta w przyszłości, kiedy jego usługi będą potrzebne. Warunki umowy:
- stawka godzinowa do wyliczenia wartości ryczałtu: 50 GBP/h (jest to wymagana gwarantowana dostępność), minimalna miesięczna pula: 2 godziny, kontraktowana dostępność oznacza, że „niewykorzystane godziny” nie przechodzą na kolejny miesiąc (komunikacja odbywa sie w trybie komunikacji asynchronicznej, w ramach dyspozycyjności udostępniane i utrzymywane jest repozytorium plików i system zdalnej pracy),
- stawka godzinowa za godziny pracy ponad ryczałt: 75 GBP/h (fakturowane na podstawie stanu faktycznego na koniec miesiąca po uprzednim uzgodnieniu).
- tele- i video-konferencje (komunikacja synchroniczna) rozliczane są zawsze poza ryczałtem stawką 75 GBP/h (fakturowane na podstawie stanu faktycznego na koniec miesiąca),
- zrealizowane prace są raportowane, liczbę godzin ryczałtu można zmieniać, zmiana wchodzi w życie w kolejnym okresie rozliczeniowym.
- Asysta w siedzibie Zamawiającego: wywiady z pracownikami, wizje lokalne, kolekcjonowanie dokumentów, inne podobne prace wymagające obecności na miejscu, Zamawiający realizuje własnymi zasobami (z reguły jest to wyznaczony pracownik lub zatrudniony na zlecenie dedykowany asystent).
- Zlecenia ad-hoc (podmiot nie mający zawartej umowy na ryczałt) są rozliczane stawką 95 GBP/h.
- Koszty wyjazdów do siedziby Zamawiającego (koszty podróży, hotele, wynajem samochodu) każdorazowo pokrywa Zamawiający.
Typowe pakiety dyspozycyjności:
- Standardowy ryczałt w toku realizacji analizy biznesowej, wymagań i projektowania systemu: 32h/m‑c (1600 GBP/m‑c)
- Ryczałt w toku prac wdrożeniowych – nadzór merytoryczny/autorski: 10h/m‑c (500 GBP/m‑c)
- Ryczałt utrzymaniowy poza okresami intensywnych prac: 2h/m‑c (100 GBP/m‑c)
W celu sprawdzenia zgodności Państwa celów i oczekiwanych efektów z produktami mojej pracy, projekt może być inicjowany krótką jednomiesięczną umową o dzieło o ustalonym niewielkim reprezentatywnym zakresie analizy na 10h (500 GBP, produkt pracy także przekazywany jest Zamawiającemu z prawami majątkowymi).
Namawiam jednak do zapoznania się z produktami mojej pracy, które są bezpłatnie dostępne do zapoznania się w BIBLIOTECE ON-LINE.
Wykorzystuje metody MDA/MBSE oparte na modelowaniu oraz standardowe notacje . Dodatkowe informacje o metodach pracy na stronie Analiza Biznesowa i Opis Techniczny…
Żyjąca dokumentacja to dynamiczna metoda dokumentowania systemu, która dostarcza informacji aktualnych, dokładnych i łatwych do zrozumienia. Treść pisana jest w formie języka naturalnego i prostych schematów blokowych. Opisuje jak działa, zachowuje się, określony obszar organizacji lub moduł oprogramowania. Interesariusze biznesowi mogą przeglądać dokumentację, aby upewnić się, że opisuje organizację lub pożądane zachowanie systemu, z logicznego punktu widzenia. Deweloperzy mogą wykorzystać te informacje, aby programować tylko to, co jest potrzebne, czyniąc kod tak szczupłym, jak to tylko możliwe. Testerzy mogą wykorzystać dokumentację, aby pomóc w tworzeniu testów i potwierdzić, że wyniki spełniają wymagania, a dział operacyjny może polegać na tych samych informacjach, aby wspierać bieżące działania konserwacyjne w środowisku produkcyjnym.
na podstawie: Cameron McKenzie. (2014, December). What is living documentation? | Definition from TechTarget. TechTarge – Software Quality. https://www.techtarget.com/searchsoftwarequality/definition/living-documentation (oraz https://huddle.eurostarsoftwaretesting.com/is-living-documentation-a-good-way-to-document/), patrz także
Opisz problem, załącz dokumenty źródłowe, jeżeli ich treść stanowi tajemnice przedsiębiorstwa oznacz to w ich treści. W odpowiedzi otrzymasz ofertę/wycenę. Do bezpiecznego przekazania mi tych informacji skorzystaj z FORMULARZA.
Ekspertyzy
Usługa polega na analizie treści dokumentów i opracowaniu rekomendacji do ich poprawy lub wypracowaniu eksperckich odpowiedzi na pisma.
- Regulaminy świadczenia usług itp. (przykładowa analiza i recenzja); są analizowane od strony ich spójności, kompletności i niesprzeczności proceduralnej, nie zastępuje to ich analizy prawnej. Luki proceduralne stanowią ogromne ryzyko poniesienia strat finansowych z powodów pozaprawnych.
- Produkty dostawców systemów ERP; analiza i recenzja umów, analiz biznesowych, procesowych, wymagań.
- Opinie biegłego (prywatne) w sporach (czytaj więcej o opinie prywatne lub opinie biegłego).
- Analiza umów na dostarczenie oprogramowania w obszarze ich zakresu, opisy przedmiotu zamówienia jako przedmiotu prawa autorskiego i ochrony know-how.
- Inżynieria wsteczna czyli opracowanie dokumentacji istniejącego oprogramowania.
- Inne? Zapytaj!
Koszt ekspertyzy i wypracowania raportu z niej już od 450 GBP (prawa majątkowe do treści opinii prywatnych są przenoszone na Zamawiającego).
Opisz problem, załącz dokumenty źródłowe, jeżeli ich treść stanowi tajemnice przedsiębiorstwa oznacz to w ich treści. W odpowiedzi otrzymasz ofertę/wycenę. Do bezpiecznego przekazania mi tych informacji skorzystaj z FORMULARZA.
Referaty i wystąpienia eksperckie
- Referaty na zamkniętych, wewnątrzfirmowych lub płatnych dla uczestników konferencjach to koszt £150 za wystąpienie trwające maksimum 1h (przedpłata minimum 7 dni przed terminem wystąpienia, opłata obejmuje przygotowanie materiałów).
- Referaty na konferencjach otwartych, bezpłatnych dla uczestników realizuje bezpłatnie, jednak organizator zobowiązuje się do dystrybucji wśród uczestników materiałów użytych w toku prelekcji zawierających kontakt do autora.
- Materiały prezentacyjne przekazywane są wyłącznie w postaci plików PDF oznaczonych danymi na temat konferencji na której zostały użyte.
- Nie przygotowuję filmów ani prezentacji off-line.
Umowy, rozliczenia, faktury
Dla ochrony Państwa budżetu, po wstępnym zapoznaniu się z problemem, wysyłam estymację całkowitych kosztów usługi (Propozycja umowy), która po zaakceptowaniu stanowi umowę fixed-price. Ewentualna dodatkowa pracochłonność jest zawsze ustalana przed podjęciem prac. UWAGA! Komunikacja w projektach jest asynchroniczna, co do zasady wszystkie dodatkowe spotkania projektowe on-line są rozliczane jako dodatkowa pracochłonność w trybie T&M.
Jako firma Jarosław Żeliński IT-Consulting oraz jako osoba zamieszkała na stałe w Wielkiej Brytanii (GB), wystawiam faktury jako podmiot brytyjski, nie jestem płatnikiem VAT i nie naliczam podatku VAT. Faktury są standardowo wystawiane w GBP. Koszty przelewów ponoszą strony umowy odpowiednio (przelew typu SHA). Dla ułatwienia stałej rozliczeń współpracy wprowadziłem możliwość opłacenia faktur firmowymi kartami płatniczymi (e‑płatności obsługuje Stripe) i zleceniami direct debit.
Direct debit (polecenie zapłaty) jest instrukcją dla banku. Upoważnia ona podmiot, któremu chcesz zapłacić, do pobierania różnych kwot z Twojego konta – ale tylko wtedy, gdy zostałeś wcześniej poinformowany o kwotach i datach ich pobrania. Po uzgodnieniu tych kwot, pieniądze są potrącane automatycznie. Jeśli podmiot, któremu płacisz, chce zmienić kwotę lub datę pobrania, musi Cię o tym uprzednio poinformować.
https://www.directdebit.co.uk/direct-debit-explained/what-is-direct-debit/
Metody pracy
Opis powstawania produktów mojej pracy zawiera artykuł Analiza Biznesowa i Opis Techniczny Oprogramowania.
Opis metod projektowania i dokumentowania oprogramowania dedykowanego zawiera artykuł: ICONIX komponentowo zorientowany, zwinny standard projektowania oprogramowania.
Krótkie prezentacje PDF opisujące współpracę ze mną:
Wykorzystywane standardy i metody
Wybrane pozycje literatury opisujące metody i narzędzia wykorzystywane w moich projektach.