Bardzo czę­sto spo­ty­kam się z pyta­niem czy war­to insta­lo­wać coś” na Linux’ie w fir­mie. Opinie są bar­dzo róż­ne, naj­czę­ściej skraj­nie róż­nią się opi­nie pro­du­cen­tów komer­cyj­nych sys­te­mów i tych użyt­kow­ni­ków, któ­rzy odwa­ży­li” się użyć dar­mo­wej plat­for­my. Skąd takie różnice?

Źródło w biz­ne­sie a nie w informatyce

Otóż oka­zu­je się, że tam gdzie decy­du­ją­cy głos miał roz­są­dek i wie­dza mniej tech­nicz­na a bar­dziej mene­dżer­ska wybra­no roz­wią­za­nia na pod­sta­wie rachun­ku zysków, strat i podej­mo­wa­ne­go ryzy­ka. Ocena ryzy­ka to, czę­sto zanie­dby­wa­na, jed­na z naj­waż­niej­szych i zara­zem naj­lep­szych metod słu­żą­cych do oce­ny sku­tecz­no­ści wybra­ne­go roz­wią­za­nia gdzie oce­na odby­wa się na pod­sta­wie wiel­ko­ści praw­do­po­dob­nych strat. O co tu cho­dzi? W przy­pad­ku ser­we­rów baz danych, komu­ni­ka­cyj­nych, pli­ków, wydru­ków itp. usług w tle” (popu­lar­nie nazy­wa­nych bac­kof­fi­ce) mamy do wybo­ru (w uprosz­cze­niu) trzy moż­li­we platformy:

1. UNIX w wer­sji komercyjnej

2. UNIX w wer­sji nie komer­cyj­nej czy­li dar­mo­wy” Linux

3. Microsoft Server XXX

O co cho­dzi z tym ryzykiem

Ryzyko to ogól­nie rzecz bio­rąc praw­do­po­do­bień­stwo poraż­ki nasze­go przed­się­wzię­cia. Dla nas ma tu zna­cze­nie poten­cjal­ny koszt takiej poraż­ki. Jeżeli chce­my oce­nić zasad­ność zaku­pu Linux’a w danym przy­pad­ku to nale­ży w pro­sty spo­sób wyli­czyć war­tość opła­cal­no­ści takiej inwestycji:

RYZYKO=KOSZT-PRZESTOJU * PRAWOPODOBIEŃSTWO-PRZESTOJU

To pro­ste wyli­cze­nie daje w wyni­ku RYZYKO, koszt bra­ku dostę­pu do danej usłu­gi sie­cio­wej. Do cze­go słu­ży ta licz­ba? Ogólnie rzecz bio­rąc koszt tego co chce­my kupić nie powi­nien być wie­le więk­szy od RYZYKA bo za nie wła­śnie pła­ci­my. Jeżeli odnie­sie­my ten koszt to okre­su rocz­nej eks­plo­ata­cji (a lepiej do okre­su w jakim zamor­ty­zu­je się pla­no­wa­ny do zaku­pu pro­dukt) to może się oka­zać, że… oso­bi­ście pro­po­nu­je zacząć liczyć. Czy war­to tak liczyć i co wyszło z tych obli­czeń na naj­więk­szym ryn­ku IT na świe­cie poka­zu­ją wyni­ki ankiet IDC.

Kompletne opra­co­wa­nie: A003_Czy_Linux_jest_zly_dla_firm

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.