Mamy rok 2018

Cenię natomiast i szanuje kogoś, kto działa, nie żądając żadnej gwarancji, iż świat stanie się lepszy, nie oczekując nagrody ani nawet potwierdzenia. (?) Na tym, jak sądzę, polega powołanie uczonego dzisiaj.
(Umberto Eco ? Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów)

W 1998 roku ukazała się moja pierwsza naukowa publikacja:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BUS1-0001-00731

Ta publikacja była przyczynkiem do przygody z publikowaniem tego bloga, przygody z nauką i przygody ze stosowaniem nauki w biznesie. Zajmuję się badaniami nad metodami analizy i projektowania w analizie systemowej organizacji i w projektowaniu architektury oprogramowania.

W ciągu tych dwudziestu lat opublikowałem kilkaset wpisów na tym blogu, z których wiele doczekało się przedruków w specjalistycznej prasie ogólnopolskiej. Kilkadziesiąt moich artykułów ukazało się w prasie branżowej  informatycznej i gospodarczej, część z nich to publikacje o charakterze naukowym. Wygłosiłem dziesiątki referatów na konferencjach i seminariach, większość z nich to materiał zamawiany przez ich organizatorów. Mile mnie zaskoczyło także to, że od lat jestem także cytowany w pracach naukowych (wybrane publikacje).

Od 2005 roku dzielę się wiedzą ze studentami jako wykładowca, początkowo w Akademii Morskiej w Gdyni, od 2014 roku w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk.

Pierwsze przygody z pracą naukową to praca w kole naukowym w trakcie studiów, gdzie zajmowałem się opracowaniem konstrukcji sterowników do półprzewodnikowych laserów medycznych (za tę prace dostałem nagrodę na Konferencji Młodych Pracowników Nauki w Zielonej Górze w 1988 roku). Po wyróżnionej obronie pracy magisterskiej na temat nowatorskich systemów łączności radiowej w paśmie milimetrowym, pracowałem jako adiunkt w instytucie transmisji i utajniania, związanej wtedy w WAT-em, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, gdzie zajmowałem się cyfrowymi systemami kodowania w transmisji danych.

W 1991 roku uznałem, że podległość nie jest moja cechą a samodzielność gospodarcza to nowe wyzwanie, pożegnałem się z uczelnią i stałem się przedsiębiorcą.  Jako, że nie chciałem tracić kontaktu z nauką, realizowałem się na łonie usług eksperckich, trafiłem do polsko-amerykańskiej firmy Bonair Ltd., która jako pierwsza w Polsce, importowała  z USA superkomputery z systemem UNIX na potrzeby nauki i przemysłu w Polsce.

Jednak nauka ciągnie mnie bardziej niż wolny rynek, i tak się w 1998 roku zaczęło. Przestawiłem się z pracy dla korporacji na pracę na rynku usług eksperckich i samodzielną pracę naukową.

Podstawą nauki jest prowadzenie badań i publikowanie ich wyników by poddać je krytyce. Aby nie była to praca nastawiona na punkty w środowisku akademickim, publikuję na swoim otwartym blogu bez opłat za dostęp do treści, w ogólnodostępnych serwisach naukowych takich jak Akademia.net czy ResearchGate, oraz w prasie branżowej. Obecnie nadrabiam akademickie zaległości jako doktorant.

Podsumowaniem pewnego okresu mojej pracy jest książka stanowiąca wybór zaktualizowanych artykułów z tego bloga:

Żeliński, J. (2017). Analiza biznesowa: Praktyczne modelowanie organizacji (Grupa Wydawnicza Helion, Ed.). Wydawnictwo Helion. https://helion.pl/ksiazki/analiza-biznesowa-praktyczne-modelowanie-organizacji-jaroslaw-zelinski,sfomov.htm

Obszarem moich zainteresowań naukowych są metody modelowania systemów oraz ich metamodele. Specjalizuję się w analizie i modelowaniu szeroko rozumianych systemów: organizacji i urzędów, prawa i tworzeniu norm, opracowywaniu wymagań i projektowaniu oprogramowania wspomagającego szeroko-pojęte zarządzanie informacją, stosowaniem prawa i norm (regułami), jestem także ekspertem w obszarze wybranych aspektów prawa autorskiego nowych technologii i ochrony know-how oraz wybranych elementów teorii prawa (obszar systemowego tworzenia norm i reguł).

Tak więc krótkie podsumowanie 20 lat zaliczone, a teraz do pracy 🙂

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Bartosz

    Gratulacje i dalszych sukcesów!
    Bardzo cenię Pańskiego bloga, przeczytałem większość artykułów i Pana książkę.

    To co pan Pisze stanowi wartościową przeciwwagę do obecnego trendu- nie projektujmy, nie róbmy analizy tylko demo możliwie gotowego produktu, ‘agile’ (rozumiane jako przyzwolenie na maksymalny chaos). I potem mamy systemy które są ‘prawie gotowe’, zainwestowano w nie kilka osobo-lat ale nie adresują kluczowych wymagań (a obsługa tych wymagań wymaga przepisania systemu od nowa).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.