Wszystkie dostępne tu produkty są objęte gwarancją i wsparciem merytorycznym on-line.

Wielokrotnie byłem pytany o kurs on-line i zestaw ćwiczeń z odpowiedziami dla analityków i projektantów. Zadawane ćwiczenia i odpowiedzi moim zdaniem w tym przypadku nie sprawdzają się, dlatego publikuję tu przykładowe, skomentowane rozwiązania zawierające elementy anality biznesowej (BPMN, SBVR) i projekty realizacji logiki biznesowej (UML, wzorce projektowe). Są to odpowiedzi na Wasze pytania, które wymagają podania przykładów i omówienia ich (zapoznaj się z narzędziem do zadawania pytań).

Opracowanie jednego takiego problemu to dla mnie ok. jeden dzień pracy, czasami więcej. Przy założeniu, że kupi je dziesięć osób (praktyka pokazuje, że to dość optymistyczne załażenie) opracowania te są w cenie od 20 do 200 GBP zależnie od objętości, co mam nadzieję czyni je w zasięgu pracującego i rozwijającego się analityka i projektanta.

UWAGA! Do każdego opłaconego zamówienia wystawiany jest i wysyłany e-paragon (identyfikator płatności na wyciągu bankowym: jaroslawzelinski.biz). Faktury są wystawiane na żądanie, w ciągu 7 dni od zakupu, dla zamówień o wartości powyżej 90GBP (450zł). Sprzedawcą jest: Jaroslaw Zelinski IT-Consulting, Centrum Offices, 214 Union St., Aberdeen AB10 1TL, UK., tel.: +44 7506 613 650. Nie jestem płatnikiem VAT.

Opis problemuZawartość projektuAktualna cena pokaże się w formularzu płatności
Modelowanie struktury dokumentów i formularzy z użyciem diagramu struktur złożonych UML.Jednym z kluczowych etapów analizy wymagań i projektowania rozwiązania są struktury nośników danych czyli dokumenty, formularzy, komunikaty. Modele relacyjne to metody przetwarzania danych oderwane od ich źródeł i kontekstu, dlatego modele relacyjne są dobre jako dane do obliczeń ale nie są przydatne do modelowania struktur dokumentów i makiet ekranów. Modele relacyjne nie nadają się do modelowania struktur komunikatów przekazywanych w przypadku integracji aplikacji.KUPUJĘ i PŁACĘ!
Czy może Pan polecić jakieś artykuły z Pana bloga dla osoby, która rozpoczyna ścieżkę kariery w kierunku Analizy Biznesowej? Ponad 100 stron lektury:
Artykuł ArchiMate i TOGAF. Czy nie do zastąpienia? to komentarz dla osób mających dylemat dotyczący wyboru metody opisu i modelowania tak zwanej architektury korporacyjnej, czyli całościowego opisu organizacji. Korzyści z Architektury Korporacyjnej to kontynuacja tego opisu. KPI a system zarządzania przez cele to krótkie opracowanie na temat KPI jako jednego z produktów pracy nad modelowaniem procesów biznesowych. Audyt spójności wizji i misji organizacji z jej działaniami to analiza misji i wizji organizacji jako narzędzia porządkującego zarządzanie. Modele as-is i to-be, czy warto je robić? czyli stały dylemat wielu analityków i firm: drugi model to-be to dodatkowy nakład czasu, czy  warto w niego inwestować? Notacja BPMN to króki podręcznik stosowania BPMN w modelowaniu. Nowa specyfikacja Business Motivation Model v.1.1 i modelowanie biznesu to opis Modelu Motywacji Biznesowej, prostego diagramu mającego ogromna moc poznawczą w zrozumieniu tego co jest celem i co jest metod a jego osiągania. Od zapytania do realizacji zamówienia czyli jak to się robi z BPMN to omówienie procesu analizy biznesowej. Procesy biznesowe a procedury to opis kluczowych różnic między modelowaniem procesów a pisaniem procedur. Procesy biznesowe lepiej z regułami biznesowymi i zasobami czyli jak nie narysować setek diagramów a mimo to precyzyjnie opisać firmę. Reguły biznesowe i polityki jako mechanizm działania organizacji to opisanie reguł biznesowych z perspektywy zrozumienia tego jak firma działa. Słownik pojęć biznesowych czyli po co nam przestrzeń nazw to kolejna wazna rzecz: utrzymanie jednoznaczności wszystkich dokumentów w firmie. Target Operating Model, 7S framework i inne to omówienie innej, popularnej formy modelowania  architektury korporacyjnej. UML a modelowanie procesów biznesowychZwinna analiza biznesowa to mit czy fakt? to zebrane informacje na temat postępu w metodach modelowania procesów biznesowych i o tym, że UML już do tego nie służy.
KUPUJĘ i PŁACĘ
Jak modelować procesy tworzenia złożonych dokumentów biznesowych: ofert, umów z załącznikami itp. z użyciem BPMN

Np. jak pokazać na modelu procesu to, że wpływa złożone zapytanie od klienta, opracowywane są osobne
kalkulacje dla każdego typu usługi lub produktu, przygotowana jest i odsyłana kompleksowa oferta.
Dokument ten to przykład zalecanych metod a nie kompletne rozwiązanie.
1 Biznesowy słownik pojęć
2 Złożone zapytanie ofertowe
3 Wpłynęło Zapytanie
4 FIRMA
5 Klient
6 Rejestracja i analiza Zapytania
6.1 Procedura
7 Opracowanie oferty na usługę/produkt 1
7.1 Procedura
8 Opracowanie oferty na usługę/produkt 2
8.1 Procedura
9 (bez nazwy)
10 Opracowanie oferty
10.1 Procedura
11 Opracowanie informacji zwrotnej
11.1 Procedura
12 Zapytanie obsłużone
13 Dział Handlowy
KUPUJĘ i PŁACĘ
“Dobre do rozmów z biznesem i potwierdzenia zrozumienia. czy ( i jak) można użyć DFD, żeby pokazać przepływ jakiegoś dok/zestawu danych(faktura, depozyt, itp.) w Systemie systemów IT (System jako zbiór obejmujący systemy IT w organizacji już istniejące i wymieniające ze sobą dane), czym będą wówczas konkretne systemy w takim kontekście – nie są “external entities” wobec Systemu ani nie są “data store”, (data store nie przetwarzają danych), są w zasadzie miejscami przetwarzania danych….Jak pokazać ich nazwy?”1 Diagram DFD
2 System
3 System IT firmy – model kontekstowy DFD
4 Obsługa Zamówień – dekompozycja model DFD
5 System Activity Diagram
6 Obsługa Zamówień
7 Podsumowanie
8 Załączniki
8.1 Gane-Sarson Data Flow Diagram Tutorial Visual Paradigm
8.2 Gane-Sarson data flow model diagram – MS Visio
KUPUJĘ i PŁACĘ
Diagramy aktywności notacji UML.
– Kiedy używamy action, kiedy activity (i ich typy).
– Parametry,
przekazywanie obiektów,
– sygnały przerwania, itp.
Dodatkowo czy diagram aktywności ma pokazywać algorytm metody
jednej klasy czy wszystkich, które są w łańcuchu odpowiedzialności.
Omówienie stosowania diagramów aktywności i omówiony przykład ich zastosowania. Zawartość (13 stron):
1 UML Diagramy aktywności – Omówienie
2 Przykład Fakturowanie zamówień
2.1 Profil (diagram profilu)
2.2 System Sprzedaży – Usługi (przypadki użycia)
2.3 Architektura HLD Systemu (diagram komponentów, diagram aktywności)
2.4 Zamówienia7 (specyfikacja przypadku użycia)
2.4.1 Aktorzy Pierwszoplanowi (lista)
2.4.2 Scenariusze (opis)
2.4.3 Relacje (lista)
2.4.4 Diagramy Podległe (scenariusze, mock-up ekranu, diagram struktur złożonych)
2.4.5 Śladowanie (zestawienie)
2.5 Zamówienia – Architektura LLD komponentu (diagram klas)
2.6 Zamówienia – Nowe zamówienie (scenariusz operacji)
2.7 Nowe zamówienie Operacja (procedura diagram aktywności)
KUPUJĘ i PŁACĘ
Projekt logiki aplikacji obsługującej wypożyczenia książek z biblioteki. Wprowadzenie, analiza biznesowa (modele procesów BPMN, zakres projektu), projekt logiki aplikacji (powiązane diagramy przypadków użycia, klas, sekwencji, aktywności, komponentów, wdrożenia, śladowanie). Jest to uzupełniona, rozbudowana wersja ze strony Biblioteka. 86 stron. Projekt można wykorzystać do własnych celów, także komercyjnych.KUPUJĘ i PŁACĘ

Jeżeli nie ma tu rozwiązania którego szukasz, opisz problem w komentarzu u dołu strony i czekaj na odpowiedź czy i kiedy rozwiązania zostanie tu opublikowane. Jeżeli to indywidualne zlecenie wypełnij formularz SPRAWA. Jeżeli oczekujesz rozwiązanie na wyłączność, zapraszam na stronę Usługi.

Cała powyższa wiedza, w znacznie korzystniejszej cenie, jest przekazywana w ramach szkoleń i mentoringu, patrz strona NAUKA.

Ten post ma 23 komentarzy

 1. Grzegorz

  “Wszystkie dostępne tu produkty są objęte dożywotnią gwarancją: (…) udzielam wyjaśnień do źródeł ich treści.”

  Czy to oznacza, że po zakupie można zadawać pytania do materiałów czy przy bardziej skomplikowanych pytaniach przekieruje Pan na drogę płatnych konsultacji?

  1. Jarosław Żeliński

   Gwarancja polega na tym, że naprawiam wszelkie wady treści, także jeżeli będą to brakujące a wymagane elementy modeli. Natomiast odpowiedzi na pytania typu “dlaczego tak” są do znalezienia na blogu lub jako płatne konsultacje.

 2. Grzegorz

  Do listy poradników dorzuciłbym opracowanie dotyczące typów baz danych, ich zalet, wad oraz zastosowań, a także oczywiście projektowanie.

  1. Jarosław Żeliński

   Na razie za darmo ten artykuł i cytowane książki, być moze faktycznie potrzebne jest poważniejsze “opracowanie”. Dziękuje za sugestię.

  2. Grzegorz

   W ramach: Metody obiektowe i projektowanie oprogramowania
   Diagramy aktywności.
   – Kiedy używamy action, kiedy activity (i ich typy).
   – Parametry,
   -przekazywanie obiektów,
   – sygnały przerwania, itp.
   Dodatkowo czy diagram aktywności ma pokazywać algorytm metody jednej klasy czy wszystkich, które są w łańcuchu odpowiedzialności.

  3. Jarosław Żeliński

   W sumie faktycznie wielu ma z tym ogromny problem, autorzy wielu książek piszą sprzeczne rzeczy, a specyfikacja UML tego wprost nie wyjaśnia. Za niedługo pojawi się projekt Książki Nieruchomości. Odpowiedź jest na blogu ale niestety nie jest to jeden prosty artykuł, dlatego zacznę chyba pisać w części podręcznikowej proste (tańsze) przykłady z omówieniem, jako odpowiedzi na takie pojedyncze pytania.

  4. Jarosław Żeliński

   Opublikowałem projekt Biblioteka. Zawiera między innymi odpowiedzi na pytania o śladowanie i diagramy aktywności z objaśnieniem.

 3. Grzegorz

  Czy opracowanie dot. analizy biznesowej zawiera opis granicy między procesami analitycznymi a wykonywalnymi? Jeśli nie, czy jest szansa że opracowanie zostałoby rozszerzone o ten aspekt?

  Przydatne też byłoby oddzielne opracowanie dotczące samego UMLa. Z czego się składa, jakie związki są zdefiniowane w ramach standardu oraz który kiedy używać, a także kiedy używać, którego diagramu.

  1. Jarosław Żeliński

   Info o granicy modeli analitycznych i wykonywalny jest. Co do UML, faktycznie chyba napisze dedykowany samouczek …

 4. Grzegorz

  Czy zniknięcie opracowania na temat analizy biznesowej oraz reszty (ontologia, integracje, itd) było zabiegiem celowym?

  1. Jarosław Żeliński

   To nie zabieg, to odpowiedź na pytania: pytań o “podręcznik” miałem może kilka, pytań o przykłady i ćwiczenia z odpowiedziami masa ;). Prawie wszyscy uczestnicy szkoleń piszą w ankietach, że wiedza teoretyczna im pomaga im zrozumieć, ale praktyczne przykłady uczą praktyki czyli tego czego szczególnie potrzebują.

  2. Grzegorz

   “To nie zabieg, to odpowiedź na pytania: pytań o „podręcznik” miałem może kilka, pytań o przykłady i ćwiczenia z odpowiedziami masa ;). Prawie wszyscy uczestnicy szkoleń piszą w ankietach, że wiedza teoretyczna im pomaga im zrozumieć, ale praktyczne przykłady uczą praktyki czyli tego czego szczególnie potrzebują.”

   W związku z tym pozostałe podręczniki ni powstaną?

  3. Jarosław Żeliński

   Tu (Sklep) niestety będą powstawały tylko specjalizowane treści komercyjne, na które jest popyt. Na blogu jest ogrom treści dostępnej za darmo. Mój czas niestety nie… niszowe zagadnienia wyjaśniam w ramach konsultacji i mentoringu.

  4. Grzegorz

   Czy opracowanie dotyczące samej analizy biznesowej mogłoby wrócić? W sumie już było dostępne.

  5. Anonim

   Super,
   jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.

 5. Grzegorz

  Super,
  jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.

  1. Jarosław Żeliński

   Jak będą o nie pytania to wyjdą, problem w tym, że np. na Linked In kilkaset osób napisało, że kupią…. nadal nie kupili.

   ” Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. ”

   prosze im powiedzieć, że w każdej chwili mogą wykupić warsztat lub mentoring… bo na razie “wszyscy chcą” a na szkoleniach są pojedyncze osoby 🙂

  2. Jarosław Żeliński

   “opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.”

   są (będą) pod postacią przykładów, Biblioteka to omówiony projekt obiektowy z wzorcami.

  3. Jarosław Żeliński

   “Super, jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.”

   Z wielu email jakie do tej pory otrzymałem, wynika, że największe zainteresowanie budzą przykłady konkretnych rozwiązań. Dlatego “Sklepik” idzie w tym kierunku. Tak więc co do bloga nadal pozostaje wyszukiwarka, co do “projektowania obiektowego jak i ontologii” będę publikował konkretne skomentowane modele w odpowiedzi na konkretne pytania.

 6. dodano nowy produkt w Sklepie: Jak modelować procesy tworzenia złożonych dokumentów biznesowych, ofert, umów z załącnzikami itp.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.