Wielokrotnie byłem pytany o kurs on-line i zestaw ćwiczeń z odpowiedziami dla analityków i projektantów. Zadawane ćwiczenia i odpowiedzi moim zdaniem w tym przypadku nie sprawdzają się, dlatego publikuję tu przykładowe, skomentowane rozwiązania zawierające elementy anality biznesowej (BPMN, SBVR) i projekty realizacji logiki biznesowej (UML, wzorce projektowe). Do wglądu bezpłatnie są wybrane projekty wykonane w ramach zleceń dla administracji publicznej.
Projekty do wykorzystania w Twojej organizacji
Powstają kolejne dokumentacje, które zawierają: referencyjny model procesów biznesowych oparty na prawie, regulaminach i literaturze z zakresu zarządzania, referencyjny model architektury IT oparty na procesach jak wyżej i udokumentowanych wzorcach projektowych w inżynierii oprogramowania. Zawierają one szkielety procesów biznesowych (BPMN) i powiązanej architektury HLD i LLD (UML). Metodyka ich projektowania oraz użyte wzorce zostały opisane w artykule Zwinny proces projektowania oprogramowania z użyciem UML.
UWAGA! Wykupienie PDF to także dostęp on-line do modelu, gdzie w cenie są moje pisemne wyjaśnienia do treści projektu.
Opis | Egzemplarz PDF do celów edukacyjnych: £200 | PDF oraz pliki źródłowe VPP z licencją dla nabywcy (implementacja): £2000. | Moja usługa nadzoru autorskiego nad wykupionym projektem. |
---|---|---|---|
Biblioteka: wypożyczenia i zwroty, kontrola wypożyczeń, czytelników i kar. Dodawanie zasobów do księgozbioru i ich brakownia. Zasoby materialne i elektroniczne. Projekt zawiera analizę słownikową, biznesową i projekt techniczny z architektura HLD i LLD. (pobierz spis treści) | kupuje egzemplarz pdf i płacę kartą | kupuje licencje i płacę kartą | Kupiłem źródła , prosze o ofertę rozwoju i nadzoru autorskiego dla mojej firmy/organizacji |
Cyfryzacja obiegu dokumentów w działach pozaprodukcyjnych jest praktycznie równoznaczna z przepływam pracy. Liczba przepisów regulujących to czym są dokumenty i dokumenty elektroniczne, ich podpisywanie, archiwizacja itp. od dawna powoduje, że pojęcie “instrukcji kancelaryjnej” w tym obszarze przestało być domeną administracji publicznej. Firmy mają instrukcje obsługi zapytań ofertowych, przepływu faktur kosztowych i wiele podobnych. Dlatego system EZD to nie jest “coś tylko dla administracji publicznej”. | w przygotowaniu (chcesz zgłosić swoje wymagania: napisz do mnie) |
Jeżeli zamiast kupowania PDF do samodzielnego studiowania wolisz warsztat na żywo dla Swojego zespołu polecam Jednodniowy warsztat dla zespołu.
Drobne projekty wzorców i metod
Kliknij tu i przejdź na stronę SKLEPU
F.A.Q.
“Dlaczego te publikacje są takie drogie?”
Kilka tysięcy stron A4 na tym blogu jest dostępna bezpłatnie, i nikt za nie nie musi płacić. Ceny opublikowanych tu opracowanych przykładów to, poza nauką, także cegiełka na utrzymanie tego bloga. Opracowanie jednego takiego przykładu to dla mnie ok. jeden dzień pracy, czasami więcej. Przy założeniu, że kupi je dziesięć osób (praktyka pokazuje, że to dość optymistyczne załażenie) opracowania te są w cenie od 20 do 200 GBP zależnie od objętości, co mam nadzieję czyni je w zasięgu pracującego i rozwijającego się analityka i projektanta.
“Czy mogę użyć tego projektu do swoich celów?”
Każdy z tych plików to szkielet wzorca, projektu np. analizy biznesowej czy projektu oprogramowania. Stanowią one model np. procesu biznesowego, szkieletu modeli przypadków użycia, architektury systemu HLD i LLD oraz logiki biznesowej, itp.
Każdego dokumentu w Sklepie można użyć:
- jako przykładu do nauki,
- po dodatkowym wykupieniu źródłowego pliku Visual-Paradigm można kontynuować/rozwijać projekt samodzielnie (cena PDF x 100, prawo tworzenia utworu zależnego),
- nie masz w firmie analityka-projektanta, możesz wykupić kopie źródłowego pliku jak wyżej i u mnie wykupić usługę rozwoju i nadzoru autorskiego czyli opracowania i utrzymania dedykowanej wersji dla Państwa (patrz Oferta).
UWAGA! Do każdego opłaconego zamówienia wystawiany jest i wysyłany e-paragon (identyfikator płatności na wyciągu bankowym: jaroslawzelinski.biz). Faktury są wystawiane na żądanie, w ciągu 7 dni od zakupu, dla zamówień o wartości powyżej 90GBP (450zł). Sprzedawcą jest: Jaroslaw Zelinski IT-Consulting, Centrum Offices, 214 Union St., Aberdeen AB10 1TL, UK., tel.: +44 7506 613 650. Nie jestem płatnikiem VAT.
Oferta specjalna: Mój blog wieczyście dla Ciebie off-line.
Plik PDF zawierający wszystkie wpisy na blogu od jego powstania w 1998 roku do lipca 2024. Są to 3564 strony a4/350MB (niestety bez bibliografii): Chcę mieć swój egzemplarz i PŁACĘ 1000 GBP BY POBRAĆ ten PLIK.
“Wszystkie dostępne tu produkty są objęte dożywotnią gwarancją: (…) udzielam wyjaśnień do źródeł ich treści.”
Czy to oznacza, że po zakupie można zadawać pytania do materiałów czy przy bardziej skomplikowanych pytaniach przekieruje Pan na drogę płatnych konsultacji?
Gwarancja polega na tym, że naprawiam wszelkie wady treści, także jeżeli będą to brakujące a wymagane elementy modeli. Natomiast odpowiedzi na pytania typu “dlaczego tak” są do znalezienia na blogu lub jako płatne konsultacje.
Do listy poradników dorzuciłbym opracowanie dotyczące typów baz danych, ich zalet, wad oraz zastosowań, a także oczywiście projektowanie.
Na razie za darmo ten artykuł i cytowane książki, być moze faktycznie potrzebne jest poważniejsze “opracowanie”. Dziękuje za sugestię.
W ramach: Metody obiektowe i projektowanie oprogramowania
Diagramy aktywności.
– Kiedy używamy action, kiedy activity (i ich typy).
– Parametry,
-przekazywanie obiektów,
– sygnały przerwania, itp.
Dodatkowo czy diagram aktywności ma pokazywać algorytm metody jednej klasy czy wszystkich, które są w łańcuchu odpowiedzialności.
W sumie faktycznie wielu ma z tym ogromny problem, autorzy wielu książek piszą sprzeczne rzeczy, a specyfikacja UML tego wprost nie wyjaśnia. Za niedługo pojawi się projekt Książki Nieruchomości. Odpowiedź jest na blogu ale niestety nie jest to jeden prosty artykuł, dlatego zacznę chyba pisać w części podręcznikowej proste (tańsze) przykłady z omówieniem, jako odpowiedzi na takie pojedyncze pytania.
Opublikowałem projekt Biblioteka. Zawiera między innymi odpowiedzi na pytania o śladowanie i diagramy aktywności z objaśnieniem.
Czy opracowanie dot. analizy biznesowej zawiera opis granicy między procesami analitycznymi a wykonywalnymi? Jeśli nie, czy jest szansa że opracowanie zostałoby rozszerzone o ten aspekt?
Przydatne też byłoby oddzielne opracowanie dotczące samego UMLa. Z czego się składa, jakie związki są zdefiniowane w ramach standardu oraz który kiedy używać, a także kiedy używać, którego diagramu.
Info o granicy modeli analitycznych i wykonywalny jest. Co do UML, faktycznie chyba napisze dedykowany samouczek …
Czy zniknięcie opracowania na temat analizy biznesowej oraz reszty (ontologia, integracje, itd) było zabiegiem celowym?
To nie zabieg, to odpowiedź na pytania: pytań o “podręcznik” miałem może kilka, pytań o przykłady i ćwiczenia z odpowiedziami masa ;). Prawie wszyscy uczestnicy szkoleń piszą w ankietach, że wiedza teoretyczna im pomaga im zrozumieć, ale praktyczne przykłady uczą praktyki czyli tego czego szczególnie potrzebują.
“To nie zabieg, to odpowiedź na pytania: pytań o „podręcznik” miałem może kilka, pytań o przykłady i ćwiczenia z odpowiedziami masa ;). Prawie wszyscy uczestnicy szkoleń piszą w ankietach, że wiedza teoretyczna im pomaga im zrozumieć, ale praktyczne przykłady uczą praktyki czyli tego czego szczególnie potrzebują.”
W związku z tym pozostałe podręczniki ni powstaną?
Tu (Sklep) niestety będą powstawały tylko specjalizowane treści komercyjne, na które jest popyt. Na blogu jest ogrom treści dostępnej za darmo. Mój czas niestety nie… niszowe zagadnienia wyjaśniam w ramach konsultacji i mentoringu.
Czy opracowanie dotyczące samej analizy biznesowej mogłoby wrócić? W sumie już było dostępne.
ok, już wróciło 🙂
już wróciło
Super,
jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.
Super,
jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.
Jak będą o nie pytania to wyjdą, problem w tym, że np. na Linked In kilkaset osób napisało, że kupią…. nadal nie kupili.
” Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. ”
prosze im powiedzieć, że w każdej chwili mogą wykupić warsztat lub mentoring… bo na razie “wszyscy chcą” a na szkoleniach są pojedyncze osoby 🙂
“opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.”
są (będą) pod postacią przykładów, Biblioteka to omówiony projekt obiektowy z wzorcami.
“Super, jednak szkoda całej reszty. Jak rozmawiałem tu i tam opracowania dotyczące integracji czy projektowania obiektowego jak i ontologii miały potencjał. Szkoda, że się nie wyjdą.”
Z wielu email jakie do tej pory otrzymałem, wynika, że największe zainteresowanie budzą przykłady konkretnych rozwiązań. Dlatego “Sklepik” idzie w tym kierunku. Tak więc co do bloga nadal pozostaje wyszukiwarka, co do “projektowania obiektowego jak i ontologii” będę publikował konkretne skomentowane modele w odpowiedzi na konkretne pytania.
Opublikowano omówienie stosowania diagramów aktywności wraz z przykładem.
dodano nowy produkt w Sklepie: Jak modelować procesy tworzenia złożonych dokumentów biznesowych, ofert, umów z załącnzikami itp.