Pięć lat temu napisałem:

Przyjmując, że dany system pojęciowy jest kompletny (pozwala na zapisanie każdej informacji z danej dziedziny), analiza polega tu na rozłożeniu tekstu (danych) pozyskanych np. z wywiadów czy dokumentów, na skończoną liczbę pojęć i związków pomiędzy nimi. W efekcie uzyskujemy np. diagram procesu BPMN (jeżeli celem był model procesu biznesowego) lub diagram klas UML (jeżeli celem była np. analiza pojęciowa, obiektowa czy zbudowanie taksonomii). […] Więcej innym razem (Źródło: Epistemologia ? Jak Pomaga W Analizie | | Jarosław Żeliński IT-Consulting)

… i obiecałem ciąg dalszy ;). Zgodnie z powyższym każda analiza systemowa organizacji zawiera jej model jako podstawowe narzędzie w tej analizie. Stworzenie modelu to nic innego jak poznanie “tego co analizowane” i stworzenie pewnej abstrakcji “tego co poznano”. Niedawno napisałem, że:

Mamy więc za sobą nieco filozofii, taka malutka wprawka z epistemologii i logiki :). Zakładam, że teraz cały ?system?, czyli prawa fizyki, samolot i jego konstrukcja, pilot z jego wiedzą i prawem którego musi przestrzegać, stał się ?zrozumiały?, postrzegamy go jako określoną ?konstrukcję?, mechanizm jej funkcjonowania opisany ?powyższym ?modelem?. Modelem, na razie tylko pojęciowym (!), ale jednak. (Źródło: Model To Mechanizm | | Jarosław Żeliński IT-Consulting)

No i ciąg dalszy sam mi się napatoczył w postaci książki Bertranda Russela:

Russell Problemy filozofii_1Jedno z najlepszych, zwięzłych wprowadzeń w zagadnienia konstytutywne dla europejskiej tradycji filozoficznej. Niniejsza pozycja to nie tylko podręcznik, ale również prezentacja własnych poglądów ontologicznych i epistemologicznych autora. Wielokrotnie wznawiana, wciąż aktualna, stała się jednym z największych sukcesów wydawniczych Russella. Książka stanowi nieocenioną pomoc dla studentów filozofii i lekturę pomocniczą dla słuchaczy innych kierunków nauk humanistycznych. (Źródło: Problemy Filozofii – Bertrand Russell (110605) – Lubimyczytać.pl)

 

Ta książka, a konkretnie jej wnikliwe przeczytanie, da odpowiedź na dwa pytania:

  • Czy uznaję taki tok – twardą logikę – rozumowania w procesie analizy?
  • Czy rozumiem rolę notacji i systemów pojęciowych w analizie?

Dobry analityk powinien odpowiedzieć sobie dwa razy TAK…

Problemy Filozofii
Bertrand Russell
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński: autor, badacz i praktyk analizy systemowej organizacji: Od roku 1991 roku, nieprzerwanie, realizuje projekty z zakresu analiz i projektowania systemów, dla urzędów, firm i organizacji. Od 1998 roku prowadzi samodzielne studia i prace badawcze z obszaru analizy systemowej i modelowania (modele jako przedmiot badań: ORCID). Od 2005 roku, jako nieetatowy wykładowca akademicki, prowadzi wykłady i laboratoria (ontologie i modelowanie systemów informacyjnych, aktualnie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.) Oświadczenia: moje badania i publikacje nie mają finansowania z zewnątrz, jako ich autor deklaruję brak konfliktu interesów. Prawa autorskie: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione bez indywidualnej zgody autora (patrz Polityki Strony).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.